Barion Pixel Skip to content

95 éves lett Sir David Attenborough

A dzsungel mélye, a forró szavanna és a dermesztő jégmezők sem állították meg a világ egyik leghíresebb természettudósát, Sir David Attenboroughot, aki ma ünnepli 95. születésnapját. 

Az angol természettudós, Sir David Attenborough több mint 400 ezer km-t utazott a Földön, hogy felfedezze annak páratlan szépségét és a benne rejlő változatos fajokat. Érdekességként itt meg is jegyeznénk, hogy egyes számítások szerint nála többet eddig csak az asztronauták utaztak.

Attenborough 1926. május 8-án született Nyugat-Londonban és már gyermekkorában rengeteg időt töltött azzal, hogy a környezetét tanulmányozza. Ez az érdeklődés pedig később sem hagyott alább. 

1954-ben indult a Zoo Quest című műsor, amely meghozta az áttörtést mind az ismeretterjesztő műsorok, mind Attenborough karrierjében. 1969-ben a BBC műsorigazgatója lett, és számtalan mára már legendássá váló adás kapcsolódik a nevéhez: az első rock zenei műsor, a Monty Python’s Flying Circus, továbbá az első snooker közvetítés is. 1972-ben felajánlották neki a BBC igazgatói posztját, de visszautasította az ajánlatot. Inkább a természetfilmek készítésére szeretett volna koncentrálni.

Nem árt, ha megfogadjuk híres mondatát, miszerint: „Azért jutottunk idáig, mert mi vagyunk a legértelmesebb lények, melyek valaha éltek. De a folytatáshoz az intelligenciánál többre lesz szükségünk. Nem másra mint bölcsességre.” 

Néhány érdekesség a híres természettudósról:

  • 1985-ben II. Erzsébet lovaggá ütötte Attenborough-t. 
  • 32 tiszteletbeli diplomája van a különböző brit egyetemekről – több mint bárki másnak.
  • Nem szédítette el a siker: 75 éves koráig mindig a turistaosztályon utazott.
  • Híressé vált trilógiáját, Az Élet a Földönt 1979-ben, Az élő bolygót 1984-ben, Az élet megpróbáltatásait 1990-ben készítette el. 
  • 1977 és 2005 között ő volt a narrátora a BBC milliókat a képernyők elé ültető 253 részes Vadvilág sorozatának. A szurikátákról szóló részt pedig a brit nézők minden idők legjobb természetfilmjévé választották.
  • Magyarországon is forgatott. Nálunk a páratlanul gazdag szitakötő- és az Európa nagy részéről már javarészt eltűnt tiszavirág-populációt kapta lencsevégre.
  • Ő volt a legidősebb ember, aki valaha az Északi-sarkon járt, amikor a 2011-es Frozen Planet című filmet forgatta. 

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely