Barion Pixel Skip to content
Simone Biles Rióban.

Egy bátor nő – Mentális egészsége érdekében lépett vissza Simone Biles, de beszél az őt ért bántalmazásról is

Saját mentális egészsége érdekében visszalépett a tokiói olimpián való versenyzéstől a négyszeres olimpiai bajnok, és tizenkilencszeres világbajnok tornász, Simone Biles. Amit tett, arra sokáig emlékezni fogunk: bebizonyította, hogy a sportoló is ember. Korábban, az ötkarikás játékokhoz közeledve egy hét részből álló – a Facebook Watchon megtekinthető – dokumentumsorozatban mutatta be idáig vezető útját. A Simone vs. Herself című sorozat egyik részében ráadásul nyíltan mesélt saját #MeToo történetéről is. 

Pár évvel ezelőtt óriási botrányt robbantott ki az amerikai tornászsportban Larry Nassar sportorvos ügye, aki több száz fiatal lányt molesztált és zaklatott szexuálisan. A számítógépén több tízezer, gyerekekről készült pornográf képet, illetve olyan videofelvételt találtak, amelyeken 10-12 éves kislányokat molesztál. Nassart 2018-ban ítélték életfogytig tartó börtönbüntetésre. A probléma azonban még ennél is mélyebben gyökerezett: az Amerikai Tornaszövetség felelős vezetői lesütött szemmel asszisztáltak a szövetségben zajló szexuális bűncselekményekhez.

„Meg kell védenünk az elménket és a testünket”

Saját mentális egészsége érdekében lépett vissza a csapatversenytől az olimpia egyik legismertebb tornásza, a 24 éves, négyszeres olimpiai bajnok Simone Biles. Miután megingott a gerendán, és elrontotta a leugrást is, belátta, hogy ez most nem az ő olimpiája. Azóta az egész világ rá figyel. A nőre, aki eddig is hallatta a hangját és aki most olyat tett, amiért később talán az egész sportvilág hálás lesz: megmutatta, hogy a sportoló is ember. „Ahelyett, hogy kiállnánk mindenki elé, és azt csinálnánk, amit elvár tőlünk a világ, meg kell védenünk az elménket és a testünket. Az elmúlt egy év után nem is csodálkozom, hogy így alakult” – mondta a tornász a történtekről és bejelentette, hogy a női torna egyéni összetett döntőjéből is visszalép.

A sportorvos kedvességnek álcázta szörnyű tetteit

Az évtizedek óta tartó, súlyos bajokat az Indianapolis Star című lap szagolta ki, s ők írtak először arról, hogy a szövetség szisztematikusan eltitkolta az edzőkkel kapcsolatos molesztálási vádakat, azokat nem tudatták a rendőrséggel, nem vizsgálták ki, és nem hozták nyilvánosságra sem. A verbális erőszak, a megalázás és a testszégyenítés lényegében egybeforrtak az edzésekkel.

Nassar több áldozata is úgy nyilatkozott a sportorvosról, hogy eleinte úgy tűnt, mintha barátságosságával, viccelődéseivel ő lenne az egyedüli kedves felnőtt a tornászvilágban. Végül azonban az orvosi kezelések a bántalmazások melegágyai lettek.

 
 
 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Simone Biles (@simonebiles) által megosztott bejegyzés

„Én még a szerencsésebbek közé tartoztam” 

Simone Biles dokumentumsorozatában úgy fogalmazott: „Ha vissza kellene mennem a táborba, meghalnék a félelemtől. Soha többé nem edzenék ott még egy olimpiai felkészülés alatt, mert érettebb, idősebb lettem, és rájöttem: ennek nem így kellene zajlania.”

„Emlékszem, hogy megkérdeztem erről az egyik barátomat: Figyelj csak, ha engem itt megérintettek, akkor az azt jelenti, hogy szexuálisan bántalmaztak? Először ugyanis csak azt hittem, én drámázom túl a dolgot. De ő azt válaszolta, hogy igen, ez pontosan az. Mégsem akartam elhinni, visszakérdeztem: De biztos ez? Én nem hiszem… És én még a szerencsésebbek közé tartoztam, mert nem fajultak odáig a dolgok, mint néhány másik lánynál, akiket ismertem” – mondta az olimpikon, aki a sorozatban arról is részletesen mesél, hogy hogyan dolgozta fel a történteket, és hogyan alakította át fájdalmát erővé azáltal, hogy megtalálta a hangját.

Simone Biles-t a nagyszülei nevelték fel

A 24 éves sztártornásznak a gyermekkora sem volt könnyű, hiszen édesanyja drog- és alkoholproblémái miatt képtelen volt róla és három testvéréről gondoskodni, édesapja pedig elhagyta a családot és semmilyen módon nem vett részt lánya életében.

A gyerekek helyzete 2000-ben vett pozitív fordulatot, amikor is anyai nagyapjuk és annak második felesége kezdett gondoskodni róluk, 2003-ban pedig örökbe is fogadták Simone-t és Adria nevű testvérét. A nagyszülők úgy látták jónak, ha Simone otthonról tanul: a középiskolát magántanulóként végezte el, 2015-ben leérettségizett, s egy évvel később már csodát tett a riói olimpián.

Az első szárnycsapások már sikert hoztak

Minden akkor kezdődött,  amikor Simone hatévesen, a napköziben kipróbálta a gimnasztikát. Tehetsége azonnal szemet szúrt, nyolcéves korában már saját edzője volt. Ifiként 10 évvel ezelőtt kezdett versenyezni, s két év alatt sikerült egyéniben, gerendán és ugrásban aranyérmet szereznie, talajon pedig ezüstérmes lett.

 
 
 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Simone Biles (@simonebiles) által megosztott bejegyzés

Első felnőtt versenyén – az Amerikai Kupán – 16 évesen vett részt, második lett az egyéni összetettben. Ezt követően több nemzetközi tornán is indult és teljesítményének köszönhetően a 2013-as világbajnokságon is szerepelhetett. Négy arannyal és egy ezüsttel térhetett haza.

Simone Biles többszörösen beírta magát a sporttörténelembe

Innentől Simone csak úgy szárnyalt: 2014-ben és 2015-ben világbajnok lett egyéniben, talajon és gerendán, ugrásban pedig egyszer második, egyszer harmadik helyen végzett. Majd Rióban – nem túlzunk, ha azt mondjuk – az egész világot lenyűgözte: hatból négy számban (csapat, egyéni, ugrás, talaj) aranyérmet szerzett, a gerendán pedig bronzérmet seperhetett be. Összességében ő az ötödik nő a sportág történelmében, akinek mindez sikerült.

A riói olimpia után egy darabig nem versenyzett a sportcsillag, a következő időszakot inkább arra szánta, hogy életrajzi könyvet írjon, Michelle Burford újságíróval közösen. „Szeretném, ha az emberek elérnék az álmaikat, és engem is nagyon sokan megihlettek út közbeni szeretetükkel és bátorításukkal, ezt az inspirációt szeretném átadni az olvasóknak.”

2018 júliusában tért vissza a versenyzéshez, s onnantól kezdve ismét hatalmas sikerekben volt része, sorra hozta a jobbnál-jobb eredményeket. És most kapaszkodjunk: idén májusban tornatörténelmet írt, hiszen ő ugrotta meg elsőként a Jurcsenko-szaltó dupla változatát bicskamozdulattal a nők mezőnyében. Wow!

Fotó: Wikipédia, Instagram. 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely