Barion Pixel Skip to content

„Elszakították tőlem a fiaimat, engem pedig iratok és telefon nélkül bezártak a házba” – Zsófi két gyermekéért küzd Egyiptomban

Egy szülő legnagyobb rémálma, hogy valaki vagy valami elszakítja tőle a gyermekeit. M. Zsófia Julianna 2022. április 7-e óta nem találkozott 1,5 és 3,5 éves fiaival, akikkel válófélben lévő egyiptomi férje és családja ismeretlen helyre távozott az észak-afrikai országon belül, ami jelenleg gyermekrablásnak minősül. A fiatal édesanyát megfosztották minden hivatalos papírjától, ruháitól, telefonjától, laptopjától, majd végül az utcára tették Új-Kairóban, pénz és lakhatási lehetőség nélkül.

– Félek, nagyon félek, hogy ha az egyiptomi hatóságoknak sikerül is megtalálniuk a gyerekeimet, amiben egészen biztos vagyok,

a férjem és az egyiptomi közéletben befolyásos szereplőnek számító családja valamilyen módon megakadályozza, hogy visszakaphassam őket,

amire a jogomat amúgy május 30-a óta már bírósági végzés is biztosítja, és amely alapján a férjem gyermekrablást követett el – kezd bele Zsófi a történetébe.

A fiatal nő és a nála 2 évvel idősebb egyiptomi férfi 2014-ben ismerkedett meg egymással és 7 éven át éltek házasságban. Zsófi a megismerkedésük után 1 évvel költözött ki Angliába az ott élő, egyetemista Ahmedhez, hogy belevágjanak közös életükbe. Nyelvi és kulturális akadályok nem nehezítették a mindennapjaikat, mert Zsófi angol szakos volt, Ahmed is jól beszélte a nyelvet, és mindketten muszlim vallásúak voltak. A fiatalok családjai is támogatták a házasságot, mert látták, hogy jól kijönnek egymással, kiegyensúlyozott, boldog életet élnek, ahol mindkét fél – a nagyobb családban is – tiszteletben tartja a másik fél igényeit, kéréseit, szokásait.

Így telt el közel 4 év békében és biztonságban. Zsófi ebben az időszakban lett várandós az első gyermekükkel.

Talán a terhesség, a fókusz eltolódása miatt nem vette észre, hogy Ahmed megváltozott, és csatlakozott egy, a muszlim vallás radikális változatát (szalafizmus) valló közösséghez. Zsófi idővel azzal szembesült, hogy azok a tevékenységek, amelyek korábban hozzátartoztak az életükhöz, szépen lassan kikoptak, illetve tiltólistára kerültek és a férje minden változásra és változtatásra talált magyarázatot.

Először csak zenét nem hallgattak, utána már tévézni, rajzolni sem volt szabad, nem találkozhatott, nem beszélhetett férfiakkal, rájuk sem nézhetett, utána a fényképek nézegetése is tiltólistás lett, a végén pedig már az utcára sem mehetett ki a férje engedélye nélkül.

Időközben megszületett a magyar-egyiptomi pár első kisfia, Sohail Levente, Yusuf pedig majdnem pontosan 2 évvel a bátyja után érkezett a világra.

A kétgyermekes édesanya, aki ekkor is még csak 24 éves volt, már tudta, hogy egy bántalmazó kapcsolatban él, bár a férje soha nem emelt rá kezet.

– Lelki és mentális terrorban éltem… a fiúkkal a 4 fal között töltöttem minden percet, nem mehettem el velük sehova a férjem engedélye nélkül, mindenben az ő utasításait kellett követnem.

Depressziója, ami első fia születése után alakult ki, tovább mélyült, befelé forduló lett, teljesen izoláltan teltek a mindennapjai, már barátai sem voltak, sőt a legalapvetőbb szociális kapcsolatai is megszakadtak.

Így indultak útnak 2021 tavaszán, hogy Egyiptomban töltsék a ramadánt, Ahmed családjával. Az utat csupán 1-2 hónapra tervezték, de a COVID közbeszólt, és fél évig nem tudtak hazatérni Európába. 

Ahmed és családja hallani sem akart arról, hogy Zsófi hazavigye magával a fiait

Időközben férje felhívta Londonból, és közölte vele: válni akar, és családjával együtt arra akarták rávenni a fiatal nőt, hogy utazzon haza, a gyerekeket viszont hagyja náluk. Zsófinak természetesen esze ágában sem volt ezt megtenni, és úgy döntött, azonnal visszamegy Angliába a fiúkkal.

Ahmed családja ekkor agresszíven rátámadt a fiatal nőre, ordítoztak, fenyegetőztek. Férje telefonon győzködte, hogy értse meg, mindenkinek ez lesz a legjobb.

– Én még ezután is hittem benne, hogy rendezni tudjuk a helyzetet, visszaköltözünk Angliába, és ha nem is egy párként, de közösen neveljük a fiúkat. Ám a férjem közölte, ő végleg hazaköltözik a szüleihez, nekem pedig el kell hagynom a házukat, és mehetek ahova akarok, de a fiúk nélkül – meséli az összetört anyuka.

Ahmed és Sohail Levente

Végül Ahmed azt is meg akarta tiltani, hogy Zsófi elhagyja az országot, de kikötötte, máshol kell élnie, mint a család többi tagjának.

– Felhívtam anyukámat, hogy mit csináljak. Ő azonnal küldött pénzt, én pedig megvettem a repülőjegyeinket belőle másnapra, magamnak és a fiaimnak.

Az éj leple alatt összepakoltam 3 hátizsákot, reggel 6-kor pedig útnak indultunk, mintha csak óvodába mennénk. De Ahmed egyik húga felébredt és kérdezősködni kezdett. Amikor rájött, hogy mire készülünk, felverte a családját.

Elvették az összes hivatalos papírunkat, a telefonomat, a laptopomat, kulcsra zárták a ház minden ajtaját, elrejtették a kulcsokat, a fiaimat pedig elkülönítették tőlem – meséli zaklatottan Zsófi az élményeket felidézve.

Minden módon megpróbált segítséget kérni a külvilágtól, de nem sikerült. A családtagok mindenhova követték, az apósa végül visszaadta a telefonját, de nem sok hasznát vette, mert lekapcsolták az internetet a házban.

Az átélt élmények és a sokk hatására végül Zsófi elaludt és amikor este 8-kor felébredt, már csak az anyósa és Ahmed nagybátyja tartózkodott otthon. A gyerekek eltűntek a többi családtaggal együtt.

“Hol vannak a fiaim? Hova tűntek?” – faggatta idegesen Zsófi az anyósát, aki csak elterelő és kitérő válaszokat adott. “És én elmehetek?” – kérdezte. “Igen” – hangzott a határozott felelet.

Zsófi férje és családja ismeretlen helyre távoztak a gyerekekkel

Zsófi úgy érezte, hogy ha nem megy, akkor megint bezárhatják, örökre fogoly marad, és soha nem látja viszont a gyerekeit. Így  mindent hátrahagyva kilépett az akkor épp nyitott ajtón és meg sem állt addig, amíg nem talált valakit, aki tudott angolul és akinek volt használható internetszolgáltatása.

Végre újra fel tudta venni a kapcsolatot az édesanyjával, aki elmondta: már keresik az egyiptomi rendőrök. Zsófi a rendőrség épületébe érve hivatalos feljelentést tett. A helyszínre megérkeztek a magyar konzulátus munkatársai is, de érdemben sajnos ők nem tudtak segíteni, amikor kiderült, hogy a gyerekek apja egyiptomi és amúgy is Egyiptomban vannak.

Ezen az áprilisi napon látta Zsófi utoljára élőben Sohail Leventét és Yusufot. Az elmúlt 2 hónapban a férje – aki az események hatására azonnal hazarepült Angliából – küldött néhány videót neki arról, hogy mennyire jól érzik magukat a fiúk, milyen biztonságban és boldogságban élnek az egyiptomi családjukkal, az édesanyjuk nélkül.

Ezek a videók a kapcsolattartás egyetlen formái, mert a férfi nem engedi, hogy bármilyen más módon kommunikáljanak a fiúk az édesanyjukkal.

Pedig Zsófi kezében ott az aláírt, lepecsételt bírósági végzés is, hogy őt illeti teljes egészében a fiúk gyereknevelési és -tartási joga és azonnal vissza kell kerülniük hozzá. (Az egyiptomi alapjog értelmében ez a jog az édesanyát illeti a gyerekek 15 éves koráig – a szerk.)

Zsófi nővére feljelentést tett, így már Magyarországon is hivatalossá vált az ügy

Ezzel a hivatalos dokumentummal a kezükben azóta a rendőrség és a gyermekvédelmi hivatal munkatársai újra felkeresték Ahmed családjának otthonát, ahol azonban senkit nem találtak.

A szomszédok elmondása szerint a család körülbelül 1 hónapja elhagyta a házat és azóta senki nem tudja, hol tartózkodnak.

A kialakult helyzetre reagálva a hatóságok átadták az ügyet az egyiptomi nemzetbiztonsági hivatalnak, mindeközben Magyarországon is hivatalos útra terelték az ügyet, miután Zsófi nővére feljelentést tett.

Jelenleg 3 dolog biztos a fiatal édesanya szerint: a fiai valahol Egyiptom területén vannak, az ország alapjoga az ő oldalán áll és a nagy erőkkel nyomozó rendőrség előbb vagy utóbb megtalálja a bujkáló családot.

Arra azonban egyelőre nincs válasz, hogy Ahmed hogyan fog reagálni, ha a kezébe adják az érvényes bírósági határozatot és valóban átadja-e a fiúkat az édesanyjuknak. Zsófi és családja azt reméli, hogy a nyilvánosság bevonása előrelendíti az ügyet.

 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely