Barion Pixel Skip to content
a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja

16 akciónap a nők elleni erőszak felszámolásáért

A nők elleni erőszak történelmi szemlélettel nézve szinte hagyomány. Olyan életellenes magatartás, amely az évszázadok során gyakoriságánál fogva normalizálódott, és éppen ezért vált hétköznapivá, észrevétlenné. A családon belüli és kapcsolati erőszak még mindig tabutéma, de minél többet beszélünk róla, annál közelebb kerülünk a jelenség megértéséhez és annak felszámolásához.

Pár évtizede 16 akciónapot szentelnek világszerte azért, hogy a nőket ért erőszak számos formájára felhívják a figyelmet, és ezzel együtt hangsúlyozzák a prevenció fontosságát, az áldozatok védelmének szükségességét, és nem utolsó sorban nyomást gyakoroljanak az állami szervekre a hatékony és szakszerű fellépés érdekében.

November 25 – A nők elleni erőszak felszámolásának világnapja, a 16 akciónap kezdete

A dátum a dominikai diktátor által 1960-ban meggyilkoltatott Mirabal nővérek nevéhez fűződik, akiket ezen a napon öltek meg. A Pillangóknak is nevezett három feminista nővér Trujillo diktátor politikai ellenfelei voltak, de mégsem annyira politikai okból, hanem inkább nőgyülöletből ölette meg őket. A Mirabal nővéreken ugyanis nem tudott uralkodni, nem tudta őket megfélemlíteni, sem beidomítani. Trujillo hozzászokott, hogy diktátorként azt tesz, amit akar, és nem tűrte a felvilágosult és emberhez méltó, előremutató törekvéseket. Mivel ellenfeleivel nem tudott mit kezdeni, így megölette őket.   

a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja, Mirabal nővérek
A Mirabal nővérek, akiknek életéből könyv és film is készült   Fotó: Wikimedia.org

A diktátor bukásához ez a tripla gyilkosság vezetett, hiszen addig ő a nők és anyák védelmezőjeként tetszelgett, de ezt a lépését országa már nem bírta megemészteni még akkor sem, ha a világon az elsők között adott szavazati jogot a nőnek és küldött női nagykövetet az ENSZ-be. Ezzel a gyilkossággal vált nyilvánvalóvá, hogy a nőjogi kérdéseket csak politikai érdekeire használta fel, és nem különb a többi bántalmazónál, akik haszonelvűen és érdekből cselekszenek.

Így az ENSZ 1999-ben méltán nyilvánította ezt a napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi világnapjává, és kérte fel a kormányokat, nemzetközi szervezeteket, hogy figyelemfelhívó programokat szervezzenek. A Mirabal nővérekkel történtek pontosan megmutatják, hogy milyen veszélyes és megtévesztő az, ha egy bántalmazó attitűdű személy felhasználja az általa elnyomni kívántak jogait a saját érdekábe; és mit enged meg magának velük szemben, ha azok nem hagyják magukat.

December 10 – az emberi jogok világnapja, a 16 akciónap vége

Az akciónapok vége nem véletlenül az emberi jogok világnapja, hiszen a történelem tükrében világosan láthatjuk, hogy a nők jogai nem mindig esnek egybe az alapvető emberi jogokkal. Az akciónapok pontosan erre az elmaradásra hívják fel a figyelmet még 2021-ben is, amelyet egy feminista mondás tükröz a legjobban: a női jogok emberi jogok. Soha nem született volna meg ez a megfogalmazás, ha ez alapvetés lenne.

Még napjainkban is van hajlam a probléma elbagatellizálására, az áldozathibáztatásra. Jó lenne hinni, hogy ez nem embertelenségből van így, hanem tudás hiányában; de valójában talán valahol a kettő ötvözete miatt.

Figyelj a jelre! 

A bántalmazott nők sokszor nem tudnak konkrét segítséget kérni, de terjedőben van a jel, ami azt jelenti: bajban vagyok, segíts! 
Ha ezt látod, azonnal értesítsd a rendőtséget! 

A tabu életben tartja a problémát

Minden tabu csak úgy gyengíthető, ha beszélünk róla. A 16 akciónap ezért is fontos, mert láthatóvá teszi a nők helyzetét. Nem pusztán a bántalmazottakért való kiállás ez, nem egyszerűen csak reménysugár az erőszakot átélt nőknek, hanem nyílt szolidaritásvállalás is velük.

Az erőszak nem válogat, és a legnagyobb védelmet az erőszak természetének és jellemzőinek ismerete adja. Az akciónapok erre adnak lehetőséget, ezért érdemes figyelemmel kísérni az eseményeket, cikksorozatokat, hiszen életmentő információkhoz juthatunk attól függetlenül, hogy érintettek vagyunk, vagy nem. Az erőszakról való párbeszéd utat nyit az erőszakmentes élet felé azzal, hogy felfedi az erőszak megnyomorító hatását és következményeit.

A 16 akciónapban biztosan találsz olyat, amihez szívesen csatlakoznál. Például lesz beszélgetés az egyenlő szexről, a ‘catcallingról’, de a szülészeti erőszakról is. A részletes programot itt találod. 

Ahogyan már írtuk, szintén a Nők elleni erőszak felszámolásának világnapja apropóján indult el a Bordó Krizantém sorozat, amely a hét végéig tart. 

Mit is nevezünk nők elleni erőszaknak? 

Noár – vagyis Molnár Áron színész -, aki számos fontos ügy mellett kiállt már, a Kék Vonallal összefogva, megrázó kisfilmet készített csapatával arról, mit gondolnak az emberek a nők elleni erőszakról… 

Kiemelt kép: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely