Barion Pixel Skip to content

Így segítik az ételek a női egészséget

Menstruációs fájdalmak, menopauza, vashiány, vagy épp „csak” egy rossz nap, amikor semmi sem tetszik, amit a tükörben látsz? Mindenre van gyors megoldás – legalábbis a reklámok szerint. De mi van, ha nem gyors, hanem egyszerű, természetes megoldást keresünk? Ha tudjuk, hogy sok a stressz és megbékéltünk vele, hogy telik az idő, de nem tabletták segítségével szeretnénk könnyebbé tenni az életünket, megőrizni egészségünket? Tudatos étkezéssel még a változókort is megkönnyíthetjük.

Ittál te ma eleget?

Legyünk akárhány évesek, nem lehet elégszer elmondani, hogy egészségünk megőrzésében a folyadékbevitelnek hatalmas jelentősége van. Felnőttek esetén a testtömeg 20 kilogrammjára 1,5 liter, minden egyes további kilogrammra pedig 20 ml folyadék bevitele szükséges! Ez a rohanó életmódunk mellett borzasztó soknak tűnik.

Azt jelenti, hogy egy 70 kilós felnőttnek naponta minimum 2,5 liter folyadékot kellene elfogyasztania. Ez egy nap nagyjából 6-8 pohár vizet, 1-2 pohár ásványvizet, ezen felül lédús gyümölcsök, könnyű, zsírszegény levesek és savanyított tejtermékek fogyasztását jelenti. Jó hír, hogy ha sikerül, nemcsak általános egészségi állapotunk javul, de bőrünk, hajunk, körmeink is meghálálják a törődést. 

Vitaminok a szépségért

Zsírszegény húsok, halak, valamint zsírszegény tej és tejtermékek bevitelével fontos vitaminok és ásványi anyagok kerülnek szervezetünkbe, melyek szintén védik bőrünket, körmünket, hajunkat. De nem kell patikába rohanni akkor sem, ha ez nem bizonyulna elégnek – elég, ha a piac felé vesszük az irányt.

  • A bőr épségéhez A-vitaminra, illetve előanyagára, béta-karotinra is szükség van. Sárgarépából, sütőtökből, valamint a zöld színű leveles főzeléknövényekből könnyen hozzájuthatunk (spenót, sóska).
  • A tejtermékek és a máj is remek A-vitamin-forrás.
  • Szükségünk van még B2- és B6-vitaminra, valamint niacinra is. Ezeket a hántolatlan gabonák, gabonapelyhek, hüvelyesek, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerek, főzeléknövények, tejtermékek tartalmazzák nagyobb mennyiségben.
  • Az esszenciális zsírsavak, melyeket az olívaolaj, lenolaj, halolaj, halhús, dió- és mogyorófélékben találhatunk meg, szintén fontosak a bőr épségének megőrzésében. Ám olajos magvakból – jelentős energiatartalmuk miatt – csak kis mennyiséget érdemes fogyasztani.
  • A körmök töredezését, a hajhullást vashiány is okozhatja. A húsokból származó vas hasznosulása jobb, tehát elsősorban ezzel biztosíthatjuk a szükségletet, de tartalmaznak vasat a hüvelyesek, leveles zöldségek is.

Étkezéssel a menstruációs panaszok is enyhíthetők

Fájdalom, levertség, csökkent teljesítmény – a menstruáció járulékos „áldásait” egy nőnek sem kell bemutatni. Étkezéssel azonban ekkor is javíthatunk az állapotunkon. Kerüljük a sót, növeljük a káliumban gazdag zöldségfélék és gyümölcsök fogyasztását (krumpli, édesburgonya, cékla, bab, aszalványok, banán, sütőtök, avokádó). Próbáljunk meg többször keveset enni: 5-6 kisebb, könnyű étkezés enyhítheti a panaszokat.

Hagyjuk el a puffasztó, zsíros, fűszeres ételeket, és törekedjünk rá, hogy minél több B6-vitaminban gazdag ételt fogyasszunk! Menstruáció alatt kerüljön zsírszegény hús, hal, saláta, gyümölcs, gyümölcslé, nem puffasztó főzelék, gabonák, kása az asztalunkra.

Természetes kálcium a csontritkulás ellen

A változókor elérése után megnő a csontritkulás kockázata. A maximális csonttömeg megtartásában étrendünk kalciumtartalma mellett a rendszeres testmozgásnak is szerepe van, de önmagában az étkezéssel is sokat tehetünk magunkért.

Napi 6 dl tejtermék – akár kefír vagy joghurt formájában –, vagy 6 dkg sajt elfogyasztásával már jelentős mennyiségű kálciumot juttathatunk a szervezetünkbe, de egyes olajos magvak, hüvelyesek kálciumtartalma is jelentős.

Változókorban célszerű a só mellett a túlzott kávéfogyasztást is csökkenteni, valamint a cukrokban és zsiradékban gazdag, bőséges étkezéseket is kerülni. Az úgynevezett fitoösztrogének bevitele csökkentheti az ebben az időszakban jelentkező panaszokat. A szója, szójakészítmények, lencse, borsófélék, dió- és mogyorófélék, bogyós gyümölcsök jótékony hatása is elismert. 

Fotó: Freepik 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely