Barion Pixel Skip to content

Legyél te is Mályvavirág nagykövet! – Idén is összeköt bennünket a gyöngy

Online térben is lehet küzdeni a méhnyakrák ellen? Még szép, hogy igen! Bár a koronavírus megnehezíti az életünket, a Mályvavirág Alapítvány idén sem hallgat. Nyolcadik alkalommal hirdet kampányt a méhnyakrák-prevenció fontosságának hangsúlyozására, csatlakozva ezzel európai társszervezeteihez.

Az évente, január harmadik hetére datált európai méhnyakrák megelőzési hét fő üzenete: Legyél te is Mályvavirág nagykövet!

Mályvavirág Nagykövet mindenki, aki valamilyen formában foglalkozik a humán papillomavírushoz kapcsolódó témákkal, akár kérdez az orvosától, beszélget a barátaival, megoszt egy információt, vagy akár utánaolvas. A kampány célja ezúttal is az, hogy a lehető legtöbb nőhöz és férfihez jusson el az összes információ a HPV-vel, a méhnyakrákkal, valamint a prevenciós lehetőségekkel kapcsolatban.

Ebben az évben a koronavírus okozta korlátozott lehetőségek miatt nincs alkalmunk a személyes találkozásra, rendezvények szervezésére. Így is igyekszünk azonban a lehető legtöbb felületet megragadni a figyelemfelkeltés eszközeként.

Az idei kampány fő üzenete: Legyél te is Mályvavirág nagykövet, hiszen összeköt bennünket a gyöngy!

A gyöngy, mint a humán papillomavírus elleni védelem szimbóluma, évek óta kíséri a Mályvavirág Alapítványt. Idén azt hangsúlyozzák, hogy még ha a koronavírus okozta helyzet bizonyos értelemben el is választ bennünket egymástól – legalábbis személyesen – és átalakítja a szokásos rutinokat, a szűrésekre járás lehetőségeit, a „Gyöngy” – vagyis a HPV-megelőzés üzenetének közvetítése – akkor is összeköt minket, ezúttal az online térben.

Már nemcsak a nőket, de a férfiakat is!

Mi a Mályvavirág Alapítvány? 

A Mályvavirág Alapítvány 2013 májusában alakult azzal a céllal, hogy egyszer elmondhassuk, Magyarországon egyetlen nőt sem veszítünk el a méhnyakrák miatt. Tájékoztató programjain, rendezvényein a megelőzés és a korai felismerés fontosságára hívja fel a figyelmet. Az Alapítvány elsődleges célja tehát a HPV-prevenció, azaz a szűrések és a védőoltások igénybevételi arányának növekedése által elérni azt, hogy a méhnyakrákos és az egyéb HPV-asszociált megbetegedések, valamint a betegségek okozta halálozások száma jelentősen csökkenjen mind a nők, mind a férfiak körében. Célja továbbá a nőgyógyászati daganattal érintettek betegútjának kísérése és rehabilitációjának megszervezése, lebonyolítása. Az elmúlt években a Mályvavirág Alapítvány kapoccsá vált a méhnyakrákos nők, az orvosok, a védőnők, a hatóság, a média és a lakosság között. Tiszteletbeli tagja a Magyar Nőgyógyász Onkológusok Társaságának, valamint további európai szervezeteknek.

Három irányban zajlanak majd az események január 18. és 24. között:

  1. A Mályvavirág Alapítvány Facebook-oldalán minden nap tematizáltan jelennek meg a téma fő üzenetei, valamint szakértők és érintettek szereplésével készült filmek.
  2. Január 18-án elindul egy kihívás: csatlakozhat bárki azzal, hogy felvarr a maszkjára egy vagy több gyöngyöt, készít magáról egy fotót, és feltölti a közösségi oldalára, majd kihívja három ismerősét ugyanerre a feladatra. Így bárki Mályvavirág nagykövetté válhat, hiszen ezzel is segíti a prevenció fontosságának közvetítését.
  3. Január 18-tól egy hónapon keresztül az 1-es villamos vonalán egy Mályva-szerelvény közlekedik, amely kívül-belül toborozza majd a Mályvavirág nagyköveteket, és több más kocsiban is lesznek figyelemfelhívó plakátok. Ahhoz, hogy valaki hiteles nagykövetté váljon, mindössze annyit kell tenni, hogy elolvassa a malyvavirag.hu honlapon található legfontosabb tudnivalókat a HPV-vel és a méhnyakrákkal kapcsolatban, és utána továbbadja az üzenetet. Cserébe a Mályvavirág Alapítvány egy letölthető oklevéllel ismeri el a prevenciós munka fontosságát.

A méhnyakrák kialakulásáért a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai felelősek.

A vírus meglehetősen gyakori, a szexuális életet élők közel 80 százaléka legalább egyszer megfertőződik vele élete során.

A nőknél elsősorban a méhnyakrák kialakulásáért felelős, de férfiaknál is okozhat daganatot. Mindkét nemnél szemölcsök, fej-nyaki daganatok, vagy akár végbélrák kialakulása is lehet a tartós fertőzés következménye. Szerencsére a fertőzés gyorsan és viszonylag tünetmentesen elmúlik, ha azonban évekig fennáll, daganat alakulhat ki.

A rendszeres szűrővizsgálatok azért is kiemelten fontosak, mert minél korábbi stádiumban ismerik fel a betegséget, annál jobbak a gyógyulás esélyei. Az éves szűrés mellett a megelőzés másik nagyon fontos pillére a védőoltás, ami megakadályozza, hogy tartós HPV-fertőzés alakuljon ki a szervezetben. Ma már nemcsak tizenéves lányoknak és fiúknak, hanem felnőtteknek is ajánlott, abban az esetben is, ha korábban volt HPV-fertőzésük.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely