Barion Pixel Skip to content

Így költöztünk falura a fővárosból – A kenyerünk története

A tudatos életvitel fogalmához hozzátartozik, hogy a kenyerünket is magunk sütjük, méghozzá egészséges, adalékanyagoktól mentes verzióban. Nem mindig van erre időm, sokan vagyunk, és kenyérből is sok fogy. Nálunk akkor lett rendszeres a kenyérsütés, amikor a diétám miatt szükség volt arra, hogy nagyrészt teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér kerüljön az asztalra. A boltban nem mindig kapni ilyet, és ha éppen igen, az ára elég borsos. Mindezért, és mert szeretek sütni, úgy döntöttem, inkább magam készítem el.

Mivel a saját időmet és energiámat sem pazarlom, ezt is egyszerűen oldom meg a hétköznapokban. Először is bevásároltam többféle lisztből, hogy minél változatosabb kenyereket süthessek. Ne felejtsük el, hogy a búzán kívül  többféle gabona létezik még, amelyek fontos tápanyagokat tartalmaznak, és általuk sokszínűbbé válik az étkezésünk!

A búza és a rozs mellett nyugodtan használjunk árpa- és zab- vagy zabpehelylisztet, vagy éppen tönkölyt, de kísérletezhetünk hajdina-, köles- netán kukoricaliszttel is. Persze jó lenne kovásszal készíteni, de ezt egyelőre nem volt kapacitásom kitapasztalni, ezért jelenleg élesztőt használok, ráadásul szárítottat, mivel praktikus és sokáig eláll, így mindig van itthon.

Alaprecept:

30 dkg teljes kiőrlésű liszt (rozs, búza vagy tönkölybúza)

20 dkg fehér liszt

1 tk só

3 ek olaj

3,5 dl víz (langyos)

1 cs szárított élesztő

Az összetevőket összegyúrom (nem kell túl hosszan), fóliával letakarom és órákig kelesztem. Reggeli sütéshez akár előző este is begyúrhatjuk. Sütés előtt megint meggyúrom, kissé kilapítom, majd feltekerem, így megtartja sütés közben a formáját. Megvághatjuk a tetejét, akár valamilyen szép mintára. Ismét kelesztem, már a tepsiben fóliával  letakarva – előtte megkenhetjük olajjal, hogy ne tapadjon rá. Mielőtt a sütőbe teszem, leveszem a fóliát, és vízzel megkenem a felszínét. Sima, egyszerű gázsütőm van, semmi flanc, és ebben is nagyon jól megsül.

Amint begyújtom, be is teszem a kenyeret, így amíg melegszik a sütő, még tovább tud kelni. Ha túl gyorsan sül a héja, 30 perc körül kis lángra vesszük. Akinek komolyabb sütője van, 190 fokon egyenletesen sütheti. Akkor jó, ha keményedik a héja (kb. 40-50 percig) és tompa hangot ad. Kész állapotban majdnem 1 kg-os kenyeret kapunk a bolti kenyér árának negyedéért. Egy hétig is eláll, így akár előre is megsüthetjük, ha nincs mindig időnk ezzel foglalkozni.

Tovább kísérletezhetünk az ízekkel:

A fenti receptből egy sűrű, tömör, rusztikus kenyér lesz, pirítva is nagyon finom. Ha kicsit könnyedebb, puhább kenyeret szeretnénk, akkor a fehér lisztből 150 g-ot tegyünk, amihez 50 g búzasikért keverjünk. Minden másban ugyanígy járunk el, ám a búzasikérnek köszönhetően gyorsabban megkel a tésztánk.

Az ízek mellett a formákkal is játszhatunk

Ebből a tésztából kiflit, zsömlét is készítettem, ami szintén nagyon finom. Díszítettem búzakorpával, magokkal, de akár a tésztába is tehetünk ezekből. Tovább kísérletezhetünk az ízekkel, ha a folyadék egy része tejföl, kefír, joghurt vagy vaj, az igazán bátrak pedig fűszerekkel is színesíthetik.

Másik kedvencem a lepény. Árpából és zabból készítem, de lehet csak az egyikből is. Mivel ezek a lisztek édeskések, nagyon finom kenyeret kapunk.

Árpa-zab lepény recept:

25 dkg zab- vagy zabpehelyliszt

25 dkg árpaliszt

1 cs sütőpor vagy 1 tk szódabikarbóna

5 dkg olvasztott vaj

1 tk só

2,5 dl víz

Az összetevőket összekeverjük, nem kell gyúrni. Cipót formálok belőle, kilapítom kör alakúra, kb. 1,5 cm vastagra. A tetejére késsel cikkeket karcolok, ott lehet majd eltörni, miután megsült. Ki is díszítem, ha kedvem van hozzá. Egyből süthető 190 fokon, amíg meg nem keményedik a héja, és színe nem kezd lenni. Ez is sokáig eláll, nem is szoktam becsomagolni, mert finom kekszszerű lesz, ahogy kiszárad.

Fotók:  A szerző felvételei 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely