Barion Pixel Skip to content
Vállalkozási formák tárházából választhatunk, mielőtt vállalkozni kezdenénk.

Melyik a neked való vállalkozási forma: KFT, KKT vagy EC?

Rovatunkban már foglalkoztunk az egyéni vállalkozói léttel, illetve a betéti társaságokkal, ma pedig bemutatjuk a többi vállalkozási formát is, hogy el tudd dönteni, melyik az igazán neked való vállalkozási forma. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogyan és mennyiből fogsz vállalkozni.

Mit érdemes tudnod a Korlátolt felelősségű társaságokról?

Bár a Kft. nevéből arra következtethetünk, hogy több tagból áll, a valóságban egyedül is alapíthatsz korlátolt felelősségű társaságot természetes vagy jogi személyként is. A különbség csak annyi, hogy egy alapítótag esetén mögöttes felelősségről beszélünk, több tag esetén mindenki csak betett vagyonáig felel a kötelezettségekért.

A Bt-hez hasonlóan a Kft. alapításához is szükséged van ügyvédi közbenjárásra, de emellett 3 millió forint értékű jegyzett tőkére is. Jó hír, hogy ez a tőke nemcsak készpénz, hanem valami ingatlan vagy ingóság is lehet.

Ha Kft-t alapítasz, számolj azzal, hogy annak tevékenységét szüneteltetni nem tudod, megszűntetni pedig csak végelszámolással vagy felszámolással lehet.

Hogyan alapíthatsz egyszemélyes Korlátolt felelősségű társaságot (Kft-t)?

Ha egyéni vállalkozó vagy, a vállalkozásodat átalakíthatod Kft-vé, de a fentieknek megfelelő alapítással is megteheted ezt egyszerű magánszemélyként is. Kft. létrejöhet azonban más gazdasági társaságokból, sőt egyéni cég (EC) átalakulásával is. Ezeknek azonban megvan a menete, amihez szintén szükséged lesz egy ügyvédre vagy közjegyzőre.

Az egyszemélyes Kft-re ugyanazon szabályok vonatkoznak, mint a „normál” Kft-re, tulajdonosként viszont – logikusan – csak te leszel hivatott osztalék felvételére. További előny, hogy állhatsz a saját Kft-dben munkaviszonyban, megbízási jogviszonyban, és ha nem szeretnél, nem kell ügyvezetőnek lenned. Felkérhetsz erre cégvezetőnek egy nem tagot is!

Egyéni vállalkozó legyél vagy alapíts gazdasági társaságot?

Ezt a fentiek ismeretében neked kell eldöntened. Mindegyik oldalnak megvannak a maga előnyei. Ami azonban biztos, hogy az emberek szemében egy Kft. vagy Bt. mindig bizalomgerjesztőbb. Ami viszont az adózást illeti, már más a helyzet.

Egy Kft. nem lehet KATA-s, a KIVA-t azonban választhatod. 12 millió forintos árbevételig pedig lehetsz alanyi adómentes is.

Itt sem szabad azonban megfeledkezned az iparűzési adóról, illetve az alkalmazottak (ha vannak) járulékairól.

Milyen vállalkozási formák vannak és melyiket válaszd?

Mi az a KKT és kinek javasolt?

A Kkt., azaz a közkereseti társaság hasonlóan a bt-hez, két személy által alapított társaság. Ezt is be kell jegyeztetni a cégbíróságon, és itt is mindenben követni kell a vonatkozó előírásokat (https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1300005.TV). Nagy különbség azonban a bt-hez képest, hogy egy Kkt-ben mindenki korlátlanul felel a vagyonával, ugyanakkor kezdőtőke itt sem szükséges. Az adózás szempontjából szerencsés, hogy egy Kkt. lehet KIVA-s vagy KATA-s is, és 12 millió forintig itt is érvényes az alanyi mentesség (AM).

Ha Kkt alapításán gondolkozol, muszáj alaposan mérlegelned, hogy kivel dolgozol majd együtt. Érdemes ebben az esetben is adószakértővel, könyvelővel beszélned, és bízz meg egy ügyvédet is. Ha nincs kb. 200 000 forintod induláskor a „papírozásokra”, akkor ne válaszd sem ezt, sem más gazdasági társaságot. Ebben az esetben megfontolandóbb az egyéni vállalkozás, ahol nincsenek kezdeti alapítási költségek sem, vagy lehetsz esetleges adómentes magánszemély.

Jó-e, ha adómentes magánszemélyként vállalkozol?

Vannak olyan esetek, amikor nem érdemes kiváltani a vállalkozóit. Ilyenkor jön jól, hogy lehetsz adószámos magánszemély, azaz kiállíthatsz számlát, így szert tehetsz bevételre is, és a költségeidet is elszámolhatod az adóbevallásban. Nagyon fontos azonban tudni, hogy ebben az esetben nem végezhetsz rendszeres keresőtevékenységet, csak alkalomszerűt.

Ha például oktató vagy művész vagy, esetleg szálláskiadással foglalkozol, szabad a pálya előtted adószámos magánszemélyként. A lényeg, hogy a tevékenységed ne essen a vállalkozói státusz alá. Ennek az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvényben (Evtv.) nézhetsz utána.

Nagyon fontos tisztában lenned azzal is, hogy adószámos magánszemélyként nincs járulékfizetési kötelezettséggel járó biztosított jogviszonyod, tehát szerencsés, ha a tevékenységedet mellékállásban vagy megbízott jogviszonyban végzed.

Adószámos magánszemélyként nem kell iparűzési adót fizetned, viszont – ahogy fent említettük – személyi jövedelemadózáskor el kell számolnod. Ezt megteheted tételes költségelszámolással vagy a 10 százalékos költséghányad szerint is, sőt lehetsz akár KIVA-s is.

Milyen egyéb vállalkozási formák vannak?

Egyéb vállalkozói formák az

  • őstermelő,
  • egy szövetkezet vagy Rt tagja,
  • illetve az egyéni cég (EC).

Ahogyan azt sejtheted, mindegyiknek érdemesnek alaposan utánanézned, ha jó döntést szeretnél hozni. Mi továbbra is azt javasoljuk, hogy a vállalkozásod, a tevékenységed és annak rendszerességét figyelembe véve válassz magadnak vállalkozási formát, valamint feltétlenül konzultálj több szakemberrel is. A gazdasági társaságok ugyanis más törvényi szabályozás alá esnek, mint az egyéni vállalkozások, más az adóságuk és esetenként más-más tevékenységet is folytathatnak.

Ha más kérdéseid is lennének, vagy több oldalról is szeretnél segítséget kapni a vállalkozóvá váláshoz, nézd meg, mit kínálhat neked a Női Váltó Akadémia.

Ha tetszett a cikk, oszd meg a barátaiddal is. Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Fotó: Freepik. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely