Barion Pixel Skip to content
Kanári szigetek - konczik lilla

„Csak a ma van, a holnap már ajándék” – Konczlik Lilla „kanárió” élete a gondolkodását is átalakította

Lilla és férje, Pite néhány megkerülhetetlen szereplői voltak a magyar könnyűzenei élvonalnak és a koncertéletnek. Mégis úgy döntöttek, hogy kiszállnak a showbizniszből és egy másik országban kezdenek új életet, teljesen más területen, mint amit itthon ismertek. Tenerifén élményvakációt szerveznek, megtanultak lelassulni és kanárió módon élni – pedig enyhe a kifejezés, hogy a kezdetek elég nehézkesek voltak számukra.

– Ha a férjemen múlt volna, már a 2009-es nyaralásról sem mentünk volna haza, ő akkor azt mondta, kérjünk meg valakit, hogy hozza utánunk a gyerekeket. Tíz év kellett ahhoz, hogy én is meg tudjam hozni a döntést, de addig még hétszer tértünk vissza nyaralni, mindig volt még bennünk hiányérzet. Figyeltük a repjegyeket, és ha volt olcsó, eljöttünk.

Kanári szigetek - konczik lilla és férje, Pite

Pite mindig mondta, hogy egyszer itt fogunk élni. Én akkor kinevettem: nem tudtam elengedni az itthoni karrieremet, a showbizniszt, amiben húsz évet töltöttem. Ő viszont már közel harminc éve csinálta – emlékszik vissza Lilla a kezdetekre.

Nem volt kérdés, hogy Tenerifén kezdik újra

Ahhoz, hogy megtegyék azt, amire férje már tíz éve várt, az kellett, hogy egy sok emberi csalódással tűzdelt, nehéz év köszöntsön be életükben: ekkor jött el a pont, amikor már Lilla is úgy gondolta, ezt nem kell helyrehozni, hanem valahová máshová kell menni, ott új életet kezdeni.

– Az, hogy hol, nem volt kérdés. Tenerifén volt helyismeretünk, ha spanyol nyelvtudásunk nem is – idézte fel a döntés körülményeit Lilla a Női váltónak. Azt tudták, mit szeretnének majd csinálni: Pite, Lilla férje ezt is kitalálta már az első nyaralás alkalmával, mely beszippantotta és magával ragadta a házaspárt.

– Itt mindig lehet újat látni. Lehet várost nézni, erdőben kirándulni, vulkánt nézni, feküdni a tengerparton a homokban vagy egy medence partján, koktéllal a kezedben. Mindegy, milyenek az igényeid, a sziget kiszolgálja azokat.

Tudtuk, hogy ha kiköltözünk, azt szeretnénk majd megmutatni másoknak, hogy mi miért szerettünk bele ebbe a szigetbe. Azt, hogy melyik strand vagy a hotel itt a legjobb, vagy hova érdemes kirándulni, mit érdemes kipróbálni – szerintünk.

Kanári szigetek - konczik lilla

Ez nem feltétlenül egyezik azzal, amit a helyi turisztikai hivatal kommunikál: de mi így látjuk Tenerifét a legizgalmasabbnak – fogalmazta meg Lilla vállalkozásuk alapjait. A Sunwhere Tenerife élménynyaralások szervezését ígéri, kinek-kinek saját igényei szerint.

Helyismerete tehát volt a házaspárnak, a legnagyobb nehézséget kezdetben a spanyol nyelv jelentette számukra. Tolmácsot kellett fizetniük az ügyintézéshez, mivel egyetlen  hivatalban sem boldogultak az angol tudásukkal.

– Pite úgy fogalmazta meg, hogy otthon nagy arénakoncerteket szervezett, itt pedig a saját papírjait sem tudja elintézni a rendőrségen – idézte fel Lilla. Ezt átélni nehéz egy felnőtt embernek.

Azt is nehezen fogadták el, hogy az itteni ügyintézés nem pont úgy zajlik, mint amihez hozzászoktak: ők a showbiznisz pörgésének ütemében várták volna, hogy haladjon a folyamat, de Tenerifén hiába érdeklődtek, hogy mikor lesznek meg engedélyeik, a válasz az volt: majd telefonálnak.

Mindenre felkészültek – a koronavírust leszámítva

A kezdeti nehézségeken azzal igyekezték átverekedni magukat, hogy a korábban koncertszervezésre használt Excel-táblázatokban új fület nyitottak Új élet címmel – ennek segítségével mindent alaposan megszerveztek, egy teljes évet előre megterveztek  maguknak, egyetlen rubrika hiányzott csak: a koronavírus.

– 2020 március elsején kaptuk meg a turisztikai engedélyt, lett könyvelőnk is, pezsgőztünk, azt gondoltam, milyen könnyű lesz megjegyezni ezt a dátumot. Március 13-án arra ébredtünk, hogy bejelentették a sziget teljes lezárását.

Június 21-ig szigorú karantén volt: a lakásból sem mehettünk ki. Huszonnégy óránként egy személy hagyhatta el az otthonunkat, hogy egy közeli, egy kilométeren belüli élelmiszerboltban bevásároljon – emlékezik vissza Lilla.

A legnehezebb ebben az időszakban az volt számukra, hogy nem tudták, meddig tart majd az egész.

Végül kiöltözésüktől számítva 18 hónap múlva tudtak először pénzt keresni a gondosan megtervezett vállalkozással, és 22 hónapba telt, hogy meg is tudjanak élni abból. Visszaút Magyarországra pedig nem volt – és nem is akartak  felhagyni a terveikkel.

Tenerife

– Mindent felszámoltunk otthon: eladtuk a házat, a bútorokat, ami maradt, azt kihoztuk magunkkal. Én ennél félénkebb vagyok, de a férjem jól átlátta, hogy ha hagyunk egy B-tervre is lehetőséget, akkor sosem indulunk el az A-terv útján.

Mi mindent arra tettünk fel, hogy új életet kezdjünk, de ha haza is tértünk volna, ott mit csinálunk?

Koncertet, fesztivált ott sem szervezhettünk volna, újra ingatlant kellett volna venni és munkát kellett volna keresni – emlékezik vissza Lilla, aki azt sem tagadja, hogy voltak mélypontok, de szerencsére Pite és ő nem ugyanakkor érték el ezeket.

– Itt nagyon szigorúak voltak a következményei, ha valaki megszegte a szabályokat, akár háromezer euró volt a büntetés, ha elhagyta az otthonát indok nélkül, és a maszkviselés megszegéséért is hatszáz eurós büntetés járt. Mindenhol rendőrök voltak, azért a szabályokat mindenki betartotta. Otthon sokkal lazább volt az ellenőrzés, még ha szabályok voltak is – mondta Lilla.

Teljes életüket átalakította a sziget

Minden kezdeti nehézség ellenére – amelyeket ma sem rejtegetnek – Lilla ma nagyon boldog, hogy meglépték a váltást:

nehéz volt megélni, hogy felélték minden tartalékukat  és nem tudják, mit hoz a jövő, de sok mindent átalakított életükben Tenerife.

– A helyiek nem fókuszálnak a külsőségekre, viszont fontos számukra, hogy élvezzék az életet. Jókat enni, táncolni, ünnepelni, teljesen más prioritások mentén élik az életüket.

Papucsban, rövidnadrágban és trikóban élünk három és fél éve. A legjobb étterembe is bemehetünk strandruhában. Nagyon jó átvenni a helyiek értékrendjét is, vagyis hogy a “jó” épp elég, nem kell “még jobb”. Egy autó is csak eszköz, a ruha is az.

A tizenegy éves fiam tavaly kapott egy Adidas cipőt, mi, hülye szülők megjegyeztük, ugye, milyen menő? Nem értette, visszakérdezett, hogy miért, az Adidas, az jó?

Kanári szigetek - konczik lilla, férje Pite és közös gyermekük

Otthon mindenki márkamániás, itt a gyerekek egyenruhában járnak iskolába, ami egy igazi multikulti olvasztótégely. A 26 fős osztályban 11 országból valók a gyerekek. Nem arról beszélnek, ki miben más, hanem arról, ki hogyan ünnepli a karácsonyt – és aztán együtt megünneplik január hatodikán spanyol szokás szerint.

Ha ezt a generációt nézed, elhiszed, hogy lehet jobb hely a világ. Azt is megtanultuk, hogy nincs holnap, a ma van és kész. A ma biztos, a holnap már ajándék, ha még lesz, azt megköszönjük és hálásak vagyunk érte.

Ez otthon nem sikerült volna, meg is lepődünk mi is sokszor, hogy mennyit változtunk. A személyiségünk változása számunkra is váratlan ajándék – fogalmaz Lilla, aki szerint az, hogy alapvetően pozitív emberek veszik őket körül, az ő hangulatukat is meghatározza.

Tenerifén például a vasárnap nem a munkáé, hanem a családé – ez a házimunkára is igaz. Amikor helyi barátai egy vasárnapon közös programra hívták és ő azt felelte, most épp tereget, mondták is neki, ebből látszik, hogy nem lett még valódi kanárió.

A szigeten élők számára a jólétük ugyanis sokkal fontosabb, mint amihez egy magyar ember hozzászokott.

A barátok és a család hiányoznak

Lilla és Pite mozaikcsaládjában 11 éves közös fiuk mellett három nagyobb gyermek is van, akik már huszonévesek és nem követték őket Tenerifére: ragaszkodtak a magyarországi barátokhoz.

– Hosszú idő volt azt belátni, hogy attól, hogy egy felnőttnek van egy álma, nem biztos, hogy az a gyerekéé is. El kell tudni fogadni, hogy nem értünk egyet és hogy ők Magyarországon élik az életüket, ragaszkodnak ahhoz, amiben mi nem látunk perspektívát – fogalmaz Lilla. Ez persze némiképp nehézséget is jelent, hiszen a három gyermek mellett férje szülei is itthon maradtak: az ő édesapja kiköltözött hozzájuk.

– A legjobb barátok folyamatosan hiányoznak, és ezzel meg kell tanulni együtt élni. Ez ma hétköznapi jelenség minden második családban, de kell ennyire önzőnek lenni,

meg kell tudni hozni az ilyen döntéseket, mert mindenkinek csak egy élete van, amit aszerint próbál meg élni, ahogyan neki a legjobb.

Annak a legnehezebb, akinek idős szülője marad otthon. Mi ezzel együtt kényelmes helyzetben vagyunk, apósom, anyósom és a gyerekek is folyton jönnek, valaki mindig van nálunk. Jönnek a barátok, ismerősök is nyaralni, de a régi zenekarainkból is sokan voltak már nálunk Tenerifén.

Novemberben például a Pite harminc éves barátja, Sipos Peti érkezik az Irigy Hónaljmirigyből. Alapvetően olyan sok ismerősnek szervezzük a nyaralását, hogy nincs is értelme hazalátogatni. Így duplán érvényes a vállalkozásunk egyik szlogenje, hogy “nyaralva élünk”” – mondja Lilla.

Fotók: Konczlik Lilla saját képei

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely