Barion Pixel Skip to content
PCOS esetén megnövekedhet a vetélések aránya.

Álomból valóság – Kezeléssel megelőzhető a PCOS okozta korai vetélés

A terhességi komplikációk megelőzése komoly és komplex kihívást jelent, melyet nem lehet apró részecskékre bontani: az endokrinológiai, hematológiai és immunológiai szempontokat együtt érdemes mikroszkóp alá venni. A LilyMed termékenységi magánrendelő három szakorvosa most elmondja, melyek a vetélésekkel leggyakrabban összefüggő tényezők saját szakterületükön belül.

A Változz velünk, Anyukám! program kapcsán már ismerősen csenghet a LilyMed magán meddőségi központ neve, hiszen az egyik mentoráltunknak, Tóth Enikőnek és párjának, Dr. Tóth Alexandra, a LilyMed szülész-nőgyógyásza, meddőségi specialistája mentorként segít abban, hogy elindulhassanak a családdá válás felé vezető úton.

Most azonban Dr. Tóth Alexandra három kollégáját, Dr. Nagy Rea Ágnes endokrinológust, Dr. Földeák Dóra hematológust és Dr. Hemelein Rita immunológust kérdeztük a korai, illetve a visszatérő vetélésekről. A cikk apropóját pedig azok a kutatások adják, melyek szerint PCOS esetén megnövekedhet a korai vetélések aránya az átlag populációhoz mérten (30-35% vs. 10-15%). Ennek kapcsán a visszatérő vetélések (habituális vetélés) egyéb okait is körbejártuk a szakemberekkel.

Széles spektrumon mozognak a PCOS tünetek

Kezdjük az elején: sokan próbálták már megváltoztatni a kórkép elnevezését, melyet a PCOS (policisztás petefészek szindróma) névvel illetünk, egyrészt azért, mert nem cisztákról, hanem tüszőkről van szó, másrészt pedig nem mindenkinek van sok kis tüszője, akinek PCO szindrómája van.

Felmerült a kórkép átnevezése metabolikus reproduktív szindrómára, ám a PCOS annyira megragadt a köztudatban, hogy nem sikerült felülírni. – Pedig ez sokkal jobban reflektálna arra, hogy miből is áll a betegség lényege. Egyrészt anyagcsere eltérésekkel jár, másrészt pedig a termékenységre is hatással lehet – kezdte Dr. Nagy Rea Ágnes endokrinológus.

Dr. Nagy Rea Ágnes endokrinológus. Fotó: Bulla Bea.
Dr. Nagy Rea Ágnes endokrinológus. Fotó: Bulla Bea.

A PCOS sok esetben kéz a kézben jár az inzulinrezisztenciával, mely befolyásolja a petefészkek hormontermelését, méghozzá olyan irányba tolja el a működést, hogy megnövekedhet a férfi nemi hormonok mennyisége. Maga a kórkép széles spektrumon mozog: nagyon enyhe és nagyon súlyos tünetekkel is járhat. Ilyen lehet például a fokozott szőrnövekedés (például az arcon, állon, nyakon, hason vagy háton). Az esztétikai szempontokon túl a magas férfihormon szint befolyásolhatja a menstruációs ciklust, így gyakran előfordul, hogy nincs megfelelő peteérés. Az érintett hölgyek sokkal nehezebben, illetve vannak, akik egyáltalán nem tudnak teherbe esni segítség nélkül.

PCOS esetén segíthet a súlyvesztés és az életmódváltás

– Az esetek legnagyobb részében a PCOS-sel küzdő hölgyek túlsúllyal rendelkeznek. Nekik a 160 grammos szénhidrát diétát, ezzel együtt a lassan felszívódó (alacsony glikémiás indexű)szénhidrátok fogyasztását, és a „többször kevesebbet” elvét érdemes követniük. Sokszor szokott segíteni a súlyvesztés, melyet a helyes táplálkozással és rendszeres testmozgással érhetnek el.

– Érdemes kihangsúlyozni, hogy nem teljesen egyértelmű a kutatások alapján, hogy minden esetben emelkedik-e a korai vetélés vagy koraszülés kockázata, hiszen olyan eredmények is születtek, melyek ilyen jellegű rizikónövekedést nem bizonyítottak. Ha a betegség spektrumát nézzük, azt látjuk, hogy ha valakinek enyhe PCO szindrómája van, akkor nem biztos, hogy emelkedni fog ez a kockázat, viszont aki súlyosabb PCOS-sel küzd, annál nagyobb eséllyel jelentkezhet ilyen komplikáció– fejtette ki az endokrinológus.

Dr. Nagy Rea Ágnes hozzátette, súlyos PCOS esetén egy bizonyos ideig indokolt a gyógyszeres kezelés a terhesség alattis. A kezelés metforminnal történik, melynek nincsen magzatkárosító hatása, azonban a kutatások alapján az első trimeszterben szedett metformin a korai vetélés kockázatának csökkentése mellett megnövelheti annak az esélyét, hogy a születendő gyermek a későbbiekben túlsúlyos vagy elhízott lesz.

– Bizonyos esetekben indokoltnak tartom a kezelést, de általánosságban véve az első trimeszter végén a metformin leépítését javaslom. Utána érdemes lehet egy előre hozott cukorterhelés során megnézni, hogy milyen a cukor anyagcsere a 15. hét környékén.

Egyéb rizikófaktorok növelhetik a vetélés esélyét

A vetélés mellett más rizikófaktorok is jelen vannak a PCO szindrómás terheseknél, például nagyobb eséllyel jelentkezik terhességi magas vérnyomás, illetve ennek egy súlyos formája, a preeklampszia (terhességi toxémia –  szerk.) , mely veseproblémákkal is járhat. Emellett a terhességi cukorbetegség rizikója is növekedhet, valamint – ha meddőségi kezelésről beszélünk – többes terhesség, vagyis ikerterhesség is nagyobb eséllyel következhet be, s ilyen esetben arra is figyelni kell, hogy megnőhet a koraszülés, illetve az alacsonyabb születési súly esélye.

PCOS esetén megnőhet a vetélés esélye.
Az álom. Fotó: Freepik.

Genetikai és szerzett eltérések vizsgálatára is szükség van a vetélés okát keressük

Dr. Földeák Dóra, a LilyMed hematológusa a meddőségi kivizsgálásokkal kapcsolatos hematológiai eltérésekre fókuszál munkája során. Elsősorban az örökletes vagy szerzett trombóziskészséget (trombofíliát) fokozó állapotok kivizsgálása zajlik. Az ő feladata megállapítani, hogy van-e ilyen eltérés. Ha előfordult már trombotikus esemény (pl. trombózis vagy tüdőembólia) a családban, az figyelemfelkeltő szempont lehet, ám úgy is lehet valakinek eltérése, hogy soha nem volt trombotikus esemény a családtagok körében.

– Tulajdonképpen vérvételről van szó, s így a genetikai és a szerzett eltéréseket is meg tudjuk nézni. Utána azt kell eldönteni, hogy van-e szükség véralvadásgátló használatára a teherbeeséshez vagy a terhesség alatt, ha igen, akkor mennyi ideig? Van-e szükség rá a gyermekágyi szakaszban, vagyis a szülés utáni 6 hétben? Ez mindig egyéni elbírálás kérdése – hangsúlyozta a hematológus.

A genetikailag öröklődő eltérések nem változnak életünk során. A szerzett eltéréseket viszont sok minden befolyásolhatja (például fogamzásgátló szedése, hormonális változások). – Változó, hogy kinek kell a teljeskörű kivizsgálás, de én azt gondolom, hogy ha van a családi anamnézisben vagy a kórtörténetben eltérés, akkor érdemes a teljes kivizsgálást megcsinálni.

A vetélés egyéb okai lehetnek:

– idősebb anyai életkor

– a pár valamelyik tagjánál azonosított kromoszóma szerkezeti eltérés

– a férfi partnernél DNS töredezettségi zavar

Injekcióként a legbiztonságosabb

A véralvadásgátlót mindig injekciós formában tudják felírni, mert bár van gyógyszeres formája is, nincs arról adat, hogy milyen hatással van a babára. Egyedül a bőr alá adandó injekció az, ami biztonságosan adható terhesség alatt.

– Fontos, hogy szakmailag megalapozott legyen minden döntés. Két életről is szó van, így igyekszik az ember a legoptimálisabb választást hozni. Azt mondani valakinek, hogy körülbelül 10 hónapon át napi egy szurit kell használni – ezt körbe kell járni, hogy indokolt legyen, de a mai tudásunk szerint nincs más, amit tudnánk ajánlani. Lehet hasba, combba, fenékbe, karba is adni, ezek a legfőbb helyek. Ennek a beadását könnyen el lehet sajátítani, de ilyenkor általában van ebben segítsége a hölgyeknek a párjuk személyében.

Felmerülhet a kérdés, hogy mi történik, ha Metforminnal és véralvadásgátlóval is kezelni kell a pácienst. Dr. Nagy Rea Ágnes elmondta, nincs kontraindikáció, tehát egyszerre is lehet őket alkalmazni. – Párhuzamosan is haladhatnak ezek a terápiák, ám próbáljuk csak a legfontosabb gyógyszeres kezeléseket felírni a terhesség során, hogy a magzat számára is biztonságos legyen.

Megelőzhető például a trombózis

Dr. Hemelein Rita immunológus a visszatérő vetélések (habituális vetélés) immunológiai okainak kifejtése előtt elmondta: egy vetélés bárkivel előfordulhat – például az élettel összeegyeztethetetlen vagy súlyos kromoszóma-rendellenesség esetén –, viszont ha visszatérő (kettő vagy három) vetélésről van szó, akkor annak valamilyen konkrét oka lehet.

Immunológiai ok lehet egyrészt az antifoszfolipid szindróma, ami egy olyan betegség, mely során az érfelszíni struktúrák ellen képződnek ellenanyagok, és ez egy fokozott véralvadási hajlamhoz vezethet. – Itt az antifoszfolipid és a lupus antikoagulans nevű ellenanyagokat vizsgáljuk, és hogyha ezeknek a szintje magas, és az édesanyának volt korábban trombotikus eseménye (például: mélyvénás trombózis, tüdőembólia, stroke), akkor mindenféleképpen véralvadásgátló kezelés szükséges, hogy megelőzzük a trombotikus eseményeket és a vetélést – fejtette ki Dr. Hemelein Rita.

Nagyon fontos, hogy az antifoszfolipid antitestek pozitivitását 12 hét különbséggel kétszer is észleljék, mert ezek átmenetileg is emelkedettek lehetnek bizonyos fertőzések következtében. Tehát ahhoz, hogy a betegség diagnózisát felállítsák, két vérvétel szükséges.

– Ha valakiben egyszer volt pozitivitás, akkor az egy hajlamot mutat az ilyen típusú eltérésekre, tehát felmerül, hogy szorosan követni és ismételni kell a vizsgálatot. Ez a megelőzésről szól, hiszen a stroke vagy a tüdőembólia hosszú távon befolyásolhatja a beteg életminőségét, illetve potenciálisan halálos szövődmények is lehetnek, ezek azonban abszolút megelőzhetők!

– A fentiek mellett lényeges még, hogy ha valakinek aktív autoimmun betegsége van, akkor arra az időszakra kell időzíteni a terhességet, amikor nyugalomban van a betegség, mert mind a magzati, mind az anyai részről nagy kockázatot jelenthet a terhesség. A terhességi hormonváltozások aktiválhatják az immunbetegséget, tehát ha valakinél fennáll az aktív autoimmun betegség gyanúja, akkor az a legjobb, ha a nyugalomban lévő betegségre vállaljuk a terhességet, ami sok tervezést igényel. Fontos, hogy a baba és az anya is egészséges legyen! – hangsúlyozta a LilyMed immunológusa.

PCOS esetén időzíteni is jól kell. Fotó: Freepik.
PCOS esetén időzíteni is jól kell. Fotó: Freepik.

Az immunrendszer karmestere

Dr. Hemelein Rita végül arra hívta fel a figyelmünket, hogy a D-vitamin fontos szerepet játszik immunrendszerünk normál működésében, így mindenkinek azt javasolják, hogy napi 3000 egység D-vitamint szedjenek, évszaktól függetlenül.

– Nagyon sok funkciója van a D-vitaminnak, s ez a covid kapcsán lassan kezd beszivárogni a köztudatba is. Többek között javítja a fertőzésekkel szembeni védekezést, nyugtatja az autoimmun betegségek képében megjelenő túlkapásokat, és segíti a csontanyagcserét. Mint egy karmester, úgy működik az immunrendszerben. Ha valakinek extrém alacsony a D-vitamin szintje, akkor azt szoktuk csinálni, hogy először feltöltjük a raktárokat, majd ezt követően a napi 3000 egységgel tudjuk szinten tartani.

Nyitókép: Freepik. 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely