Barion Pixel Skip to content
humor-nevetés

A nevetés az egész testünket edzi – hétköznapjaink rózsaszín szemüvege: a humor

Általában szeretünk nevetni és szeretjük a „vicces embereket”, akik képesek felpezsdíteni a szürke hétköznapjainkat és jókedvűbbé varázsolni egy bármilyen társaságot. De mi is az a humor és min nevetünk?

Szerzőnk Kovács Edit, a TraumaAmbulancia Egyesület önkéntese

A humor egy univerzális nyelv, kultúráktól függetlenül, amit már a csecsemők is „beszélnek” körülbelül 4 hónapos koruktól.

Bár egyénenként eltérő, hogy mit tartunk viccesnek, és mi tud megnevettetni bennünket, sőt, temperamentum kérdése is, hogy mennyire nevetünk valamin, amit viccesnek találunk, mégis egy biztos és nagyon jól működő forrás a mindennapjaink színesítésére és könnyebbé tételére.

Amikor két és fél évvel évvel ezelőtt egy hirtelen fürdőszobai baleset folytán eltört mindkét lábszárcsontom és műteni kellett, a műtét után a kórteremben fekve, ez volt a legütősebb eszközöm a gyógyuláshoz.

Még látogatókat sem lehetett akkoriban fogadni, hiszen a járványügyi szabályozások ezt nem tették lehetővé, így ugyan ágynak láncolva, de humorral töltődve vészeltem át szobatársaimmal a legkritikusabb napokat a gyógyulás útján.

A mai napig kellemes érzésekkel és nagy adag hálával gondolok vissza életem azon időszakára; sokszor idézem fel magamban ínséges időkben energialöketnek, ha nehéz helyzetbe kerülök, és azt gondolom egy szituációban, hogy nincs tovább, nincs megoldás, és hirtelen, látszólag legyűr az élet.

Nézzük tehát, hogy a humor, a nevetés milyen pozitív hatással van szervezetünkre!

Először is, pozitív hatással van közérzetünkre, főként a boldogsághormonok termelődése által.  Sőt mi több stresszoldó hatással is bír, mivel enyhíti a stresszorok (azok az ingerek, amelyek külső vagy belső világunkból származnak, és stresszreakciót váltanak ki bennünk) pszichés negatív hatását.

Ezenkívül számos egyéb pozitív élettani hatás előidézője még a nevetés:

például fokozza az energiaszintet, csökkenti a fájdalmat, stimulálja az immunrendszerünket.

Nem utolsó sorban pedig a problémamegoldó képességet és a kreativitást is fokozhatja még, bár a humor sokszor önmagában is egy kreatív bomba.

humor

Mindezek mellett kiváló kapcsolatépítő és közösségformáló eszköz is egyben, társas közegben nagyon jól terjed, szinte „ragályos” tud lenni a nevetés és a jókedv, hiszen ha valaki ránk mosolyog, akkor reflexszerűen visszamosolygunk rá még „morcos felnőttként” is.

Ki gondolná azonban, hogy még a humornak is létezik negatív oldala, amelynek megtestesítői a szarkazmus és a kinevetés. A szarkazmusban burkolt agresszió rejlik, a kinevetéshez pedig a szégyenérzet társul, úgyhogy érdemes óvatosan bánni ezekkel!

Kétség nem férhet azonban ahhoz, hogy az egész testünket edzi a nevetés – nem hiába nevezik egyes neurológusok belső kocogásnak; és egészséges, hiszen a mentális és a fizikális egészségünk védőangyala és szövetségese.

Manapság már hahota jóga órára is mehetünk, ha „az edzés” ezen formája nyeri el a bizalmunkat.

Személy szerint ezekért a pluszokért szoktam tudatosan alkalmazni az interneten elérhető stand up videók és podcastek hallgatását, ha stresszes, számomra nehéznek vélt és megterhelő szituáció előtt állok vagy ilyen élethelyzetben vagyok.

A másik gyorsan bevethető eszköz, amit segítségül szoktam hívni ilyen helyzetekben, az a társas támogatás humorral fűszerezve, vagyis egy olyan hozzám közel álló, egy „humornyelvet” beszélő személyt vagy éppen közösséget keresek, akikkel szinte minden alkalommal tudunk együtt nevetni, saját magunkon is, és kifordítani a kellemetlen, megterhelő szituációkat és a humor szemüvegén keresztül átkeretezni azokat, és megkönnyebbülten, újult erővel tovább haladni.

Hiszem és folyamatosan tapasztalom, hogy igenis lehetséges jókedvűen dolgozni, tanulni, szeretni, élni, de persze elengedhetetlen, hogy ehhez társakra is találjunk, és összemosolyogva, hahotázva édesítsük meg az együtt töltött időnket.

Fotó: Freepik

Hasonló tartalmakat nálunk ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely