Barion Pixel Skip to content

Lefejezős videót néztek az ötödikesek – Kell-e szabályozni a mobilhasználatot az iskolákban?

Múlt héten egy fővárosi általános iskolában egy ember lefejezéséról készült videót mutogatott egy ötödikes kisdiák a társainak. Az egyik 11 éves kislány összeomlott a látottaktól. A felháborodott édesanyja – miután tudomást szerzett az esetről – a nyilvánossághoz fordult és rendőrségi feljelentést tett. Mit tehetünk azért, hogy megóvjuk a gyermekeinket a felnőtt vagy agresszív tartalmaktól az iskolákban? Az anya mellett dr. Szalma Ibolya gyermekpszichológust kérdeztük az esettel kapcsolatban.

Veszély és biztonság – kéz a kézben jár

Miért kell a mobil az iskolákba? Mert a felsős gyerekek többsége már egyedül jár az iskolából edzésre, különórákra, vagy csak egyszerűen haza. A dolgozó szülőknek pedig a mobil jelenti a biztonságot, hogy bármikor elérhessék a gyermeküket. Minden család másként csinálja: van, ahol az utolsó óra után, induláskor be kell jelentkeznie a gyereknek, aztán az edzés előtt, majd hazaérve. Van, ahol csak délután vár a szülő egy gyors helyzetjelentést.

A szülőnek a biztonság érzését, a gyereknek pedig egy teljesen új világot ad az okostelefon. Gyakran hamis világot, ahol bárki lehet. Egy kattintásra idegenekkel játszhat a kedvenc videojátékával, nézheti a menő gémerek élő bejelentkezéseit és a barátokkal is kapcsolatot tarthat. Zárt cseten.

Ide küldik egymásnak a szerintük klassz videókat, a kommenteket és amikor egymással játszanak, ezen keresztül beszélgetnek. Lehetetlen mindezt kontrollálni. A neten pedig van minden: a vicces videótól a brutálisig, minden. A készítők célja az, hogy egy-egy videót minél többen lássanak. Semmi más nem számít.

Ártatlanul induló, brutális videó a mobilokon

A tornaöltözőben mutatott a 11 éves kislánynak a barátnője egy videót. Hogy mi van rajta igazán, csak pár másodperc múlva derült ki. Vicces, táncos videónak indult, amely hirtelen rettenes lefejezéssé változott. A kisdiák azóta sem tudta feldolgozni a látottakat. Az édesanyja így beszélt az esetről:

– Már akkor éreztem, hogy valami nem stimmel, amikor hazajött az iskolából a kislányom. Furcsán viselkedett, tompa volt és azt hittem, hogy csak nagyon kimerült aznap. Este azonban odajött hozzám és heves zokogás közben elmesélte, hogy egy ártatlan táncos jelenettel induló Tik-Tok videót mutatott neki az egyik osztálytársa, ami aztán átváltott egy brutális kivégzésbe. Lányomat nagyon megviselték a látottak, azóta pszichológushoz járunk vele – mondta Petra, majd hozzátette: bár fizikailag nem bántották, kislánya mégis nehezen dolgozza fel a történeteket.

 A szülőknek kell felállítaniuk a védelmi vonalakat

A videó a digitális oktatás során létrehozott iskolai messenger csoportba is felkerült, de az ügy kirobbanása után másfél héttel a felvétel már nem elérhető. Dr. Szalma Ibolya gyermekpszichológus szerint nem árt tudatosítani a szülőkben, hogy az első védelmi vonalakat nekik kell felállítani.

– Alsó tagozatban egyáltalán nem ajánlott az okostelefonok használata – vagy csak akkor, ha a szülők gyermekbaráttá teszik előtte a készülékeket és lekorlátozzák, hogy mit tekinthetnek meg rajta a csemetéik, és mit nem.

Jó szolgálatot tesznek a mobilok, ha vészhelyzetben segítséget kérhetnek a gyerekek a szüleiktől. Viszont a felnőtt – és sok esetben agresszív – tartalom, ha idő előtt jut el a gyerekekhez, döbbenetes hatással lehet a későbbi életükre, ami akár egy éveken át hordozott trauma képében is megjelenhet, ha nem foglalkoznak vele megfelelően – árulta el Ibolya, aki szerint nem csak a megelőzéskor nagyon fontos a bizalmi kapcsolat kialakítása a szülők és a gyerekek között.

– Amikor már megtörtént a baj, akkor először a sokkos állapotot kell pozitív dolgokkal feloldani. Utána – ebben az esetben – szép lassan elmagyaráznám a kislánynak, hogy sajnos léteznek a világon olyan országok, ahol ilyenek még megtörténhetnek, de ezektől nem kell félni, mert ez nem Magyarországon van, hanem messze tőlünk.

Nincs egységes szabályozás a mobilokra nézve

Az igazi probléma tehát nem is a mobilok megjelenése az iskolákban, hanem az okoseszközök elterjedése, amelyekhez szinte minden esetben internet hozzáférés is tartozik. Az elmúlt években több ország próbálkozott már a telefonok használatának korlátozásával az oktatási intézményeken belül. Franciaországban például óriási port kavart, amikor 2018. szeptemberétől törvénybe iktatták, hogy ne csak az osztálytermekből, hanem az intézmények teljes területéről is száműzhessék a készülékeket a 16 éven aluliak esetében.

Hazánkban egyelőre nem született egységes szabályozás az ügyben. Így – a nemzeti köznevelésről szóló törvény nyomán – minden intézmény saját fennhatóság alatt dönt arról, hogyan szabályozza a készülékek használatát.

Van olyan hely, ahol egyáltalán nem foglalkoznak a kérdéssel, máshol csak a szünetekben lehet telefon a gyerekeknél, és egyre több az olyan iskola, ahol csak kikapcsolt állapotban tarthatják maguknál a diákok a mobiljaikat.

A mostani eset hatalmas botrányt keltett az érintett iskolában: újra felvetődött a szülők körében, hogy miért engedik a felsős gyerekek telefonhasználatát. Az iskola fenntartója, a tankerület azt nyilatkozta az esetről az RTL Klub Híradójának, hogy ebben az iskolában a szülők többsége nem támogatja a mobiltelefon elvételét. Információink szerint azonban már egy ideje folyik az aláírásgyűjtés arról, hogy itt is betiltsák a mobil használatát. Eddig azonban kevés sikerrel.

Mi a legjobb döntés? Mit tehetünk a gyerekek védelmében? Talán az első lépés annak elfogadása lehet, hogy a világunk valóban felgyorsult. Nekünk pedig – tetszik vagy sem – foglalkozni kell ezzel a folyamattal. Újra meg kell vizsgálni a gyerekek mobiltelefon-használati lehetőségeit. Ha nem tesszük, és homokba dugjuk a fejünket, akkor csak teret nyitunk arra, hogy újabb gyerekek lelkén essenek sérülések. Ezt pedig nem engedhetjük meg.

Fotó: Freepik

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely