Barion Pixel Skip to content
A Covid: olyan, mint az influenza, csak halálosabb - Útikalauz járványokhoz, nem csak stopposoknak című könyv szerzői.

Útikalauz járványokhoz, nem csak stopposoknak – Egy könyv, ami úgy beszél a covidról, ahogy semmi más

Igen, jó lenne már elfelejteni, de még együtt kell élnünk vele, és nem árt minél többet tudni róla. A Covid: olyan, mint az influenza, csak halálosabb – Útikalauz járványokhoz, nem csak stopposoknak című könyv nem olyan, mint az újságcikkek vagy egy tudományos értekezés, amelynél esetleg egy idő után elveszítjük a fonalat. Közérthető, világos, átfogó kis könyv mindarról, ami másfél-két éve felforgatta az életünket. Meg sokminden másról. 

A könyvben képet kapunk a járványok történetéről, de a kórokozók evolúciójáról, a védőoltások fejlődéséről is, vagy arról, mit művel az immunrendszerünk, hogyan működik az oltóanyag, vagy mi az a járványgörbe. Sőt egy Covid-napló is olvasható benne, számos érdekes információval megtűzdelve.

Részlet a fülszövegből:

„A világ telis-tele van kórokozókkal és élősködőkkel. Nemcsak a körülöttünk élő állatokat és növényeket népesítik be főként mikroszkopikus, olykor nagyobbacska paraziták, hanem bennünket, embereket is. Egyesek miatt azonban – nagyon ritkán – történelemformáló járványok törhetnek ki.

Miért ilyen könnyű a világ minden kontinensét meghódító, mindennapjainkat átformáló, egészségügyi, gazdasági és politikai rendszereket megrengető járványig eljutni onnan, hogy 2019-ben valahol Kínában egy náthás denevér vírusos tüdőgyulladást ragasztott egy erre fogékony emberre?

A kórokozóktól rettegni vagy undorodni teljesen felesleges. Érdemes viszont megismerni őket, megérteni az életmódjukat, a terjedésüket, és persze a legfontosabb: ezek alapján kitalálni, hogyan védekezhetünk ellenük az egyén, illetve az emberiség szintjén. Nem árt kiismerni az ellenséget, ha már úgy alakult, hogy egyazon bolygón és sokszor egyazon testben kell élnünk.”

A Covid: olyan, mint az influenza, csak halálosabb - Útikalauz járványokhoz, nem csak stopposoknak című könyv.

Részlet a Van valami a levegőben című fejezetből:

„A járványok eredetére az első tudományosabb jellegű magyarázat a miazma-elmélet volt. A miazma rossz levegőt jelent, és ez jól tükrözi az elmélet lényegét: az ókorban és a középkorban úgy gondolták, hogy a betegségeket a rothadó anyagokból származó gőzök és az ezzel telített bűzös levegő okozzák. Abban, hogy ez az elmélet hosszú időn át tartotta magát, nagy szerepe lehetett annak, hogy bizonyos szempontból fején találta a szöget: tényleg vannak olyan járványos betegségek, amelyek láthatatlanul, a levegőben terjednek, de a probléma valódi okát persze nem a kellemetlen szagú kigőzölgések, hanem a betegszoba levegőjébe kerülő mikroszkopikus kórokozók jelentik. A szellőztetés és a betegszoba elkerülése természetesen mindkettő ellen bevált, ezért a miazma kórokozó szerepét nagyon nehéz volt megcáfolni.”

 Részlet a Láthatatlan vírusok című fejezetből:

„A vírusok által okozott fertőzések esetében mindig is egyértelmű volt, hogy valamilyen kórokozó váltja ki a tüneteket, a mikroszkóp alatt mégis hiába keresték a „bűnöst”. A vírusok ugyanis még a baktériumoknál is kisebbek, és nagyon egyszerű a felépítésük: lényegében nem tartalmaznak mást, mint a saját maguk sokszorosításának utasításait kódoló örökítőanyagot, egy fehérjékből és néha lipidekből készült burokba csomagolva. Mivel önmagában véve a vírus életjelenségeket nem mutat, nem eszik, nem ürít, és szaporodni sem képes, csak ha bejut egy megfelelő gazdasejtbbe, a tudomány a szó szoros értelmében nem tekinti élőlénynek. Amíg a vírus nem kerül be egy megfelelő gazdasejtbe, addig nem más, mint a megfelelő alkalomra váró összeszerelési útmutató további vírusok készítéséhez.”

Ez pedig a podcast, ami remélhetőleg kedvet csinál, hogy minél több olvasóhoz eljusson ez a hasznos, érdekes könyv:

 

A szerzők a nyitóképen látható sorrendben: Rózsa Lajos, az MTA doktora, evolúcióbiológus, Mokos Judit biológus, Kozák Eszter biológus,  Kun Ádám evolúcióbiológus és ökológus. A podcast két interjúalanya: Kozák Eszter biológus, aki szabadidejében a járvány kitörése óta a koronavírussal kapcsolatos, egyszerű válaszokat adó Koronavírus kisokos című weboldal egyik szerzője. És Dr. Rózsa Lajos biológus, aki a tanítás mellett ornitológia, parazitológia, orvosi és állatorvosi járványtan, ökológia, evolúcióbiológia és tudománytörténet témakörökben is publikál.

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely