Barion Pixel Skip to content
kémia döntő, Egis

Az elefántfogkrémtől az ionvadászatig – kísérletekkel lehet megszerettetni a kémiát

Elefánt fogkrém, pattogó tojás, ionvadászat. A látványos kísérleteké volt a főszerep a Kutatók Éjszakájának Országos Középiskolai Kémiaverseny döntőjében az Egis budapesti központjában. Ahhoz ugyanis, hogy minél több diák érdeklődjön a kémia iránt, ami a kutatómunka, a gyógyszerfejlesztés alapja, sokszor egy magával ragadó élmény is elég. Tennivaló pedig van bőven, hiszen az alap és középiskolai oktatásból 2500 kémiatanár hiányzik. Az órákon így főleg a kísérletezések maradnak el, amivel leginkább fel lehet kelteni a gyerekek figyelmét a kémia iránt.

Hogyan lehet rézpénzből „ezüst” pénzt készíteni? Mitől lesz rugalmas a tojás héja? Miből lesz az „elefánt fogkrém” vagy a „cukorkígyó”? Milyen a vegyész kaméleonja? A Kutatók Éjszakája és az Egis közös szervezésében megtartott Országos Középiskolai Kémiaverseny döntőjébe jutott 12 csapatnak ilyen látványos kísérleteket kellett megoldania, hogy a diákok testközelből tapasztalhassák meg, hogy milyenek a kutatók hétköznapjai. Mert ahhoz, hogy legyenek kutatóink, a természettudományos, ezen belül a kémia iránit érdeklődés felkeltése elengedhetetlen. Ehhez pedig már az általános iskolában el kell kötelezni a gyerekeket a természettudományok szeretetére.

Ez a legnagyobb kihívás ma, hiszen a Szabó Szabolcs Alapítvány kutatása alapján az általános és középiskolai oktatásból 2600 kémiatanár hiányzik. Vagyis iskolatípustól függően azok 50%-60%-ában egyszerűen nincsen kémiatanár, és a felvételi számokat nézve, egyre nehezebb lesz a természettudományos, így a kémia szakos tanárok pótlása. Idén összesen 31 kémia szakos tanárjelölt kezdte meg a tanulmányait az osztatlan, 10 féléves képzésben, miközben évente ennek a többszöröse a nyugdíjba vonuló szakpedagógus. Szükség van az utánpótlásra.

Ezek a kezdeményezések azok, amelyek közel viszik a gyerekekhez, a fiatalokhoz a kutatás és a tudományos élet mindennapjait, átélhetővé teszik annak szépségeit. Lehetőséget adnak arra, hogy a komplex természeti jelenségeket gyakorlati, életszerű környezetben vizsgálják meg a diákok, közelről megfigyelve és így jobban megértve a természettudományos összefüggéseket. Ezért is öröm számomra, hogy a Kutatók Éjszakájával közös kémiaversenyünkön a kísérletezésé volt a főszerep, hiszen ez a leglátványosabb része az iskolai kémia óráknak és a gyakorlatban sajnos gyakran pont erre nincs idő.” – mondta dr. András Klára, az országos kémiaversenyt támogató és a döntőnek otthont adó Egis Gyógyszergyár Zrt. HR és Kommunikációs igazgatója.

Az EGIS KUTÉJ Országos Középiskolai Kémiaverseny legjobbja a Toldy Ferenc Gimnázium TFG csapata lett: Incze Andél, Habány Csongor és Kovács Viktor.

Egis kémiaverseny,KUTÉJ
A nyerő csapat tagjai a budapesti Toldy Ferenc Gimnáziumból

„A gyerekeket én varázsoltam el már hetedik osztályban a sok-sok kísérlettel. Ez a titka szerintem, hogy nagyon sokat kísérleteztünk és bőven a diákoknak lehetősége arra, hogy ők kipróbálják magukat a kémcsövek mellett” – mondta Szabó Zsóka kémia tanár, a diákok felkészítő tanára.

A második helyezett a kaposvári Munkácsy Mihály Gimnázium Ész-terek csapata: Ódor Máté, Hajász Boldizsár és Csesznyák Milán, a harmadik pedig a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium és Szathmáry Kollégium BethlenXkémia csapata: Tordai Maja, Balogh Gergely és Bartucz László lettek.

Kémia folyamattal készült el az „elefánt fogkrém” is.

Kidolgozott, ingyen elérhető kémia érettségi témakörök

Az Egis már tavaly elindította az emelt szintű kémia érettségire felkészítő Sokszinukemia.hu oldalt, amely mindenki számára elérhető, kézzel fogható kémiatudást kíván. Négy egyetem oktatói 35 videóelőadásban mondják el az emelt szintű kémiaérettségi-témaköröket, további 10 előadásban számolási típuspéldák megoldása segíti az összefüggések megértését, a tanultak gyakorlati alkalmazását. Az oldal hamarosan újabb videokkal bővül.

Fotók: Bulla Bea

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely