Barion Pixel Skip to content
Lélekközpont fogyatékos fiatalok

Összefogással épülhet csak fel a fiatal fogyatékosoknak lakhatást nyújtó Mikes Lélekközpont

Mindenkinek joga van az önálló élethez, akkor is, ha valamilyen fogyatékkal él. Joga van a képességeihez mérten dolgozni, minimális segítséggel ellátni a mindennapi teendőket, és boldognak lenni akár egyedül, akár párkapcsolatban. Ezért fogott össze több támogatóval is a Nem Adom Fel Alapítvány, hogy megoldja több fogyatékkal élő fiatal felnőtt lakhatását és felépüljön a Mikes Lélekközpont. A ház felépüléséig azonban még hosszú az út és továbbra is támogatókat keresnek.

Itthon megdöbbentően sok család életében jelent nehézséget, hogy fogyatékkal élő gyermeküknek biztosítsák felnőtté válásukkor az önálló élet lehetőségét. Az érintett családoknak lelkileg és szakmailag is új utakat nyithatna meg az a paradigmaváltás, amely élethelyzetükre nem pusztán szociális problémaként tekint, hanem a CSALÁD, mint RENDSZER fókuszán keresztül keres és nyújt megoldást.

A Nem Adom Fel Alapítvány a Mikes Lélekközpont megépülésével egy olyan háromszintes többfunkciós központot álmodott meg, amely támogatott lakhatási lehetőséget is biztosítana a fogyatékkal élő fiatal felnőtteknek. 

Hogy a leendő lakók ezt mennyire várják, arra példa Üveges Katalin története. Kata informatikus-közgazdász diplomával rendelkező, oxigénhiánnyal született lány, tele élettel és célokkal. Édesanyja egészségügyi állapota miatt Kata jelenleg átmeneti szálláson él. Évek óta keresi helyét, ahol segítséggel, önálló életet élhet, sikertelenül. Számára létfontosságú, hogy megépüljön a Mikes Lélekközpont.

Mikes Lélekközpont
Anna Lilla és Gábor nagyon várják, hogy beköltözhessenek

„Közel vagyunk ahhoz, hogy ez az álom egy hatalmas közösségi összefogással valóra váljon.  Olyan magánemberek, szervezetek, cégek álltak az alapítvány mellé, akik részesei szeretnének lenni a modell értékű Mikes Lélekközpont felépülésének. Az új helyen – a földszinten – 10-12 fő fogyatékossággal élő fiatal kezdheti meg segítséggel önálló életét”- mondta Dely Géza, az alapítvány kuratóriumának elnöke. 

A második szinten a Léleköntő autista gyermekeket fejlesztő központot tervezik. Ennek apropóján Vető Anna, a program vezetője elmondta, hogy mennyire fontos a speciális nevelési igényű gyermekek korai fejlesztése és a közösségi modell a családok bevonásával. „- Lényeges, hogy a fejlesztéshez megfelelő teret tudjunk biztosítani, hogy minél több család csatlakozhasson a programhoz” – mondta Vető Anna.

K. Szabó Bence építész-tervező vállalta a Mikes Lélekközpont tervezési munkáinak lebonyolítását, aki elmondta, hogy ez építészetileg számukra nagy kihívás, hiszen fontos belehelyezkedni a majdani használók helyzetébe és ebből a nézőpontból megtalálni a legjobb megoldásokat.  
Szabó Mónika önkéntesként csatlakozott a projekthez, amelyben vállalta az építkezés menedzseri munkálatainak lebonyolítását. Referenciái között több, a szakma által is díjazott épület is megtalálható. 

A Wienerberger Téglaipari Zrt. felajánlotta, hogy téglával és cseréppel támogatja a Lélekközpont felépülését.  A ROCKWOOL Hungary Kft. képviseletében Lestyán Mária fejlesztési és szakmai kapcsolatokért felelős igazgatójaként elmondta, örömmel állnak a kezdeményezés mellé. Fontosnak tartja, hogy olyan cégek, akik tudnak tenni ezért a jó ügyért, segítsék a megvalósulást. 

A Lélkekközpont épüléséről folyamatosan beszámolunk majd nektek.

Képek: Nem Adom Fel Alapítvány

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely