Barion Pixel Skip to content
vállalkozói számla

Milyen lehetőségeid vannak? Ilyen vállalkozói számla típusok léteznek

Vállalkozói számla nyitásán töröd a fejed, de túl sok a lehetőség a piacon? Ráadásul bonyolultnak és összehasonlíthatatlannak tűnnek az egyes csomagok? Cikkünkben segítünk eligazodni a vállalkozói számlák világában és megmutatjuk, hogy az egyes csomagok miket tartalmaznak. Képet adunk továbbá arról is, hogy milyen szektorokra szabott számlacsomagokkal találkozhatsz!

 

Mi alapján nyiss vállalkozói számlacsomagot?

A legegyszerűbb megoldás az lenne, ha besétálnál a bankba, és könnyedén nyitnál egy számlát, azonban ettől óva intünk mindenkit, aki szeretné tudatosan intézni a pénzügyeit. Ugyanis a bankok nagyon eltérő ajánlatokkal állnak elő még akkor is, ha ez elsőre nem látszik. Érdemes először utánajárni a csomagok tartalmának, és átgondolni, hogy milyen pénzügyi szokásaid vannak. A saját pénzügyed ismerete vállalkozóként elengedhetetlen, hiszen ebben rejlik a művészet: minél többet megfogni azzal, hogy az optimális szolgáltatást választod. 

Pénzügyi szokásod lehet például az, amikor nagyon keveset utalsz egy hónapban. Ilyenkor van egy másik számlád, amire átutalod a szükséges összeget, és majd erről fizeted, amit kell. A másik véglet viszont a nagyon sok utalás. Milyen helyzetekben utalsz rengeteget? Például amikor az adókat, a közműveket, a könyvelési díjat, a bérleti díjat, a céges törlesztőket, vagy bármi mást a vállalkozói számládról fizetsz átutalással.

Az utalás költsége bankonként más és más lehet, így ez nagyon fontos szemponttá válik. Azonban ha keveset utalsz, akkor az alacsony számlavezetési díj kerülhet előtérbe. 

Van olyan vállalkozás is, ahol a fizikai készpénzforgalom mindennapos. A bankok már erre is kitaláltak egy megoldást, így bizonyos számlacsomagok kedvezőbb áron engedik a több készpénzfelvételt.

Azt pedig, hogy milyen vállalkozói számlacsomag áll rendelkezésedre, bizonyos előfeltételek határozzák meg. Ilyen például az is, hogy mekkora az éves nettó árbevételed, és milyen devizanemben kapod a kifizetéseket.

Mit tartalmaznak az adott csomagok?

Ha körülnézel a piacon, számtalan vállalkozói számlacsomaggal találhatod szembe magad. Ezek egy része fix díjas vagy kedvező árú elektronikus utalásokat kínálnak; mások díjmentes, vagy alacsony összegű számlavezetési díjat. Vannak olyan csomagok, amelyek fix paraméterekkel rendelkeznek és olyanok is, amelyeknek bizonyos paramétereit meghatározott feltételek mellett módosíthatod.

A számlacsomagok legtöbbjében megtalálhatóak az alábbi tartalmi elemek, a feltüntetett adatok viszont bankonként eltérőek lehetnek:

  • Számlanyitási költség: általában díjmentes
  • Számlavezetési díj: díjmentestől kb. 6000 forintig
  • Kártyakibocsátás díja: díjmentestől kb. 3000 forintig
  • Kártya kibocsátásának kezelési költsége: általában díjmentes vagy alacsony összegű
  • Utalási díj bankon belül, belföldön belül: díjmentes, vagy általában 100 ft + 0,3%
  • Utalási díj bankon kívül, belföldön belül: 160-6000 ft között + az utalt összeg 4-5%-a
  • Utalási díj külföldre: 230 forinttól kb 900 forintig + az utalt összeg 0,2-0,5%-a
  • Készpénzfelvételi díj: 100-250 ft között + a felvett összeg 0,3-0,6%-a
  • Internetbanki hozzáférés: általában van
  • Telebank hozzáférés: általában van
  • Mobilbank hozzáférés: általában van
  • Számlakivonatok postázása: általában kérhető

Melyik cégformának melyik számlatípus ajánlott?

Egyszemélyes vállalkozások, kisebb létszámú társas vállalkozások, ügyvédi vagy könyvelőirodák számára elég lehet egy olyan számlacsomag, ahol kezdő vagy kisvállalati számlát érdemes nyitni.

Nagyobb cégek esetén, ahol már a bérek kiutalása is a vállalkozói számláról megy, ott érdemes inkább olyan csomagot keresni, ahol kedvező áron mennek az utalások. Ilyenek lehetnek például az 50-150 millió forintot meghaladó árbevétel esetén ajánlott számlák.

Az Erste banknál lehetőséged van például bizonyos tevékenységeknek vagy pénzügyi helyzetnek megfelelően kialakított számlacsomagok nyitására is.

Vállalkozói számla

Ilyenek például a következő pénzügyekre szóló számlacsomagok:

  • Kezdő vállalkozói: A legtöbb bank az egy éve indult, vagy a nagyon kevés árbevétellel rendelkező vállalkozóknak adja meg ezt a nagyon kedvező feltételekkel bíró számlacsomagot.
  • Kisvállalati: Ha már kinőtted a kezdő csomagot, akkor ez lehet a következő számlatípusod. Itt előfordulhat, hogy minimum összutalási összeghez kötik a számlavezetés díjának elengedését.
  • 50 vagy 150 millió forintos árbevételt meghaladó kisvállalkozási: Itt már elérhető díjmentes számlavezetés, bankon belüli eseti utalás, illetve a NAV felé is díjmentesen utalhatsz. 
  • Deviza: Ez a vállalkozói számla például induló vállalkozóknak szól, melyek különféle devizanemekben kapják a kifizetéseket.

Vagy éppen a különböző szektorokra szóló vállalkozói számlacsomagok:

  • Kereskedők számára
  • Mezőgazdasági területen dolgozóknak
  • Társadalmi szervezetek számára
  • Könyvelők, adószakértők és könyvvizsgálók részére
  • Lakóközösségek igényeire szabott társasházi számlacsomag

Mint azt láthatod, rengeteg lehetőség van a piacon, még akár egy bankon belül is. Érdemes ezért nem hasraütés-szerűen választani, hanem inkább utánajárás alapján kiválasztani a pénzügyeidhez és vállalkozásodhoz igazodó legjobb lehetőséget. Egy megfelelően optimális vállalkozói számla esetén rengeteg pénzt spórolhatsz ott, ahol nem is gondolnád!

 

Támogatott tartalom. (x)

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely