Barion Pixel Skip to content
Szalay Kriszta -óriásplakát

Szalay Kriszta: Egy gyermeknek nem „Hallgass!” a neve – Óriásplakáttal a bántalmazás ellen

Mit tudhat egy óriásplakát, hogy emberek százai adományoznak az elkészülésére? És mit tudhat Szalay Kriszta színésznő, írónő, az Óriás Gyermekjogi Plakát program kitalálója, aki most az emberekhez fordult segítségért. Őt kérdeztük a kezdeményezés hátteréről, személyes indíttatásairól.

– Magyarországon ma a gyerekek egyharmada bántalmazott, sok gyereket elhanyagolnak a szüleik, gondozóik; sokan nem tudják, hogy másképp is lehetne élni – mondja a művésznő. – Az Óriás Gyermekjogi Plakát program egy olyan vállalás, amelyre még nem volt példa Magyarországon, és tudtommal a világon is egyedülálló a maga nemében.

Célja egyértelműen az, hogy teret adjunk ezeknek a gyermekeknek: teret és lehetőséget arra, hogy hallathassák a hangjukat.

Október 3-án indult el a Magnet Bank Közösségi Adományozási Programján belül a 2023. évi rendelkezési időszak, amelynek keretében az ügyfelek eldönthetik, hogy a rájuk eső banki nyereségrészüket mely nonprofit szervezet javára ajánlják fel. Idén 13 projekt közül lehet választani, és ezek között van az Óriás Gyermekjogi Plakát programja is a Család Gyermek Ifjúság Egyesület pályázatában.

Mélyen gyökerező elkötelezettség

– Évtizedek óta küzdök nemcsak a gyermekek jogaiért, de minden hátrányos élethelyzetben élő emberért is, ezért nagyon boldog voltam, hogy beválasztották a kezdeményezésemet a támogatható ügyek közé – folytatja a művésznő. – A projekt iránti elkötelezettségem mélyen gyökerezik. A színházi életemet a pályám kezdete óta is mindig hasonló volumenű vállalásokkal „gombolom” össze.

A művésznő saját darabjai között tudhat egy drámát, melynek középpontjában Down-szindrómás gyermekek élete áll (a darabból film is készült „És a nyolcadik napon…” címmel); foglalkozott a hajléktalanság témakörével is és a világon először húsz éven keresztül (!) játszott egy többszemélyiségű nőt.

– Ez a darab, az „Ötödik Sally”, egy többszemélyiségű nő életéről szól, ahol a gyermekkor fontossága áll a fókuszban. Nagyon sok múlik ugyanis azon, hogy mi, felnőttek, hogyan viszonyulunk nemcsak a saját, hanem mások gyermekeihez is. A darab nem véletlenül ment húsz évig, mert tükröt mutatott mindenkinek ez az önelfogadásban segítő előadás, ugyanakkor meg is erősített abban a hitemben, hogy mindig is ki fogok állni a bajba jutottak mellett. Most is ezért küzdök a Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület támogatásával a KAP 2023 programon belül: 10 millió forintot gyűjtünk olyan gyermekek megsegítésére, akik nem tudják kihez, hová és hogyan fordulhatnának segítségért.”

Színészek, jogászok, pedagógusok, pszichológusok állnak a program mögött

Az Óriás Gyermekjogi Plakát egy programsorozat része, amelynek központi eleme egy nagyszabású színházi produkció. A három óriás plakát című film adaptációját írja színpadra Szalay Kriszta művésznő, az előadást pedig elsőként 300 hátrányos életkörülmények között élő gyermek nézheti majd meg.

– Ez az előadás megmutatja, milyen a jogbizonytalan világ, de azt is, hogy mégis van remény. A fiataloknak ezután fogunk foglalkozásokat, tréningeket tartani különböző segítő szakemberekkel, jogászokkal, pszichológusokkal, drámapedagógusokkal.

Erre azért van nagy szükség, hogy ezek a gyermekek megtanulják kimutatni az érzéseiket, vágyaikat, és megismerhessék a lehetséges kiutakat a bajból. Mindennek „megkoronázásaként” fogják majd elkészíteni azt az óriás gyermekjogi plakátot, amelyen keresztül a felnőtteknek üzenhetnek majd.

Egy gyermek sem hibáztatható azért, amilyen élete van

– A gyermekeket nem vonják be a saját sorsukról való döntéshozatalba. A gyermekek kiszolgáltatottak, a gyermekeket sosem kérdezik meg, hogy vannak, mit szeretnének, hogyan élnek, milyen vágyaik vannak, pedig a gyermeknek nem „Hallgass!” a neve” – folytatja a művésznő.

– Ezért is akarom mindenképp színpadra vinni a Három óriás plakát című film általam írt adaptációját, amelyben egy nő egyedül, jogi és társadalmi segítség nélkül küzd a megölt lánya miatt az áldozathibáztatás, a bántalmazás és mindennemű abúzus ellen.

Fontos lenne megérteni, hogy egy gyermek sem rossz és nem hibáztatható azért, amilyen élete van.”

A színházi előadásra már több színész mondott igent, ahogyan a II. kerület is elsőként lépett a projekt megtámogatása ügyében. Az elkészült óriásplakátot is ott fogják majd kihelyezni, hogy minél több emberhez eljuthasson a gyermekek üzenete.

A program támogatása 2023. 11. 17-ig két módon lehetséges: Magnet Bankos ügyfélként egy egyszerű rendelkezéssel a KAP 2023 programon belül, ahol a Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület részére lehet felajánlani a banki nyereség cégre eső részét. Nem Magnet Bankos ügyfélként pedig a Család, Gyermek, Ifjúság Egyesület nevére, a 16200223-10182174 bankszámlaszámra lehet utalni adományokat „Adomány az Óriás plakátra” közleménnyel.

További információ az Óriás Gyermekjogi Plakát Facebook-oldalán található.

Kisfilm a projektről: https://fb.watch/nRiu-ukiT8/

 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely