Barion Pixel Skip to content
Anyacsavar Dobbantó Program Budapest Bank Paizs Dóra

Megoldásközpontú coaching édesanyáknak- Amikor a szükség szüli a vállalkozási ötletet

Hiányhelyzetből született a vállalkozás ötlete: kisgyermekes anyaként támogatást, tanácsokat szeretett volna kapni a szülővé válás nehézségeinek kezelésében. Mivel nem talált segítséget, Paizs Dóra elindította saját coaching cégét anyukáknak: az Anyacsavart.

Paizs Dóra egyszerre anya, társ, szerető, barát, dolgozó nő: a női szerepek bármelyikét magáénak vallja. Ez határozza meg az anyacsavar.com működését is. Sokrétű és színes kezdeményezés, amely megoldásközpontú coaching támogatást nyújt kis- és nagygyermekes anyáknak és apáknak egyaránt.

A pedagógus végzettségű szervezetfejlesztő tréner 2014-ben egy bloggal indította az Anyacsavar vállalkozást, amely „egyéni megküzdési stratégiákat mutatott be az anyasághoz köthető különböző élethelyzetek kapcsán”.

Az Anyacsavar szerves részét képezik a támogató csoportok: olyan zárt mikroközösségek, amelyekben tematikusan dolgozzák fel az anyává válással kapcsolatos témákat.

A kezdetekről Dóra elárulja, hogy egyrészt szeretett volna a szakmájában maradni, másrészt izgalmas, intellektuális kihívást jelentő munkát végezni – mindezt kisgyerekes anyaként. „Tudtam, hogy minderre csak néhány órám van egy héten” – világít rá Dóra a legnagyobb dilemmára. Az ellentmondásosnak tűnő helyzetet végül az Anyacsavar életre hívása oldotta fel, amelynek keretében Dóra maga osztja be idejét.  

„A gyermekem születését követően folyamatos szerep- és időzavarba kerültem. Elkezdtem keresni egy kisgyermekes anyákat támogató csoportot, és kiderült, hogy nincs ilyen.”

Dóra végül egy barátnőjével közösen, a saját ismeretségi körében hozta létre az első támogató csoportot.

A Budapest Bank vállalkozónőket segítő Dobbantó programjával 2013-ban találkozott, amikor az Anyacsavar pilot-foglalkozását szervezték. „Anyukám barátnőjétől hallottam, hogy létezik egy női vállalkozóknak szóló tréning. Rákerestem a neten, és éppen akkor folyt a felvétel a következő kurzusra. Nagyon örültem, hogy bekerülhettem”.

Emlékei szerint a résztvevők többsége önbizalomhiányban szenvedett, holott mindenkinek volt saját ötlete, elképzelése a vállalkozásáról.

„A közös kételyek és tapasztalatok kibeszélésében, a lehetséges problémák megoldásában óriási szerepe volt annak, hogy csak mi nők vettünk részt az eseményen. Nagy volt a kölcsönös bizalom, tudtuk egymást bátorítani.”

Munkabarátságok, támogató kapcsolatok jöttek létre, amelyek a mai napig tartanak.

A kulcs az önbizalom

A program legfontosabb hozadékának a kapcsolatok és a közösségek létrejöttét tekinti. „Segített helyre rakni az önértékelésemet. Semmi más dolgom nem maradt, mint jól elvégezni a munkámat” – értékel Dóra. Véleménye szerint a kisgyermekes vállalkozóknál az önbizalom helyreállítása a teljesítmény kulcsa – és ebben a Dobbantó jelentős támasz lehet.

Dórát munkája során folyamatosan új impulzusok érik, alkotó tevékenységet végez, amivel még pénzt is kereshet. „Ráadásul az anyacsavaros munkáimat heti 8-12 órában tudom végezni, így össze tudom egyeztetni a szervezetfejlesztői munkámmal és a családommal” – világít rá. Missziójának tekinti, hogy népszerűsítse a megszokott társadalmi elvárásoktól történő elszakadást, az anyasággal kapcsolatos tabumentes tapasztalatok és gyakorlati megoldások megosztását. 

„Hiszek a kisgyermekes nők és férfiak sokféle szerepének  összeegyeztethetőségében – lelkileg megtartó és intellektuálisan izgalmas programot tudunk kínálni azoknak, akik keresik a saját, egyedi megoldásaikat a család és a munka összehangolására” – emeli ki az Anyacsavar program alapítója.

A vállalkozását firtató kérdésre Dóra kiemeli, hogy a karantén alatt az online működés is jól bevált, ami fejlődési perspektívát jelent az Anyacsavarnak.  „Volt, aki az egyhónapos babájával a karján jelentkezett be, és volt, aki külföldről – ők egy személyes találkozóra nem tudnának eljönni.”

Dóra üzenetei

Az anyaság és a munka nem csak szolgálat lehet, hanem örömforrás is! Az anyaként indított vállalkozás adhat minőségi saját időt, rendszeres intellektuális kihívást, a közös alkotás örömét, tapasztalatcsere és másoktól tanulás lehetőségét, inspirációt, felszabaduló új energiákat, egy ügyet, amit a sajátunknak érzünk, és lehetőséget arra, hogy önmagunk lehessünk, alkalmat arra, hogy adhassunk és hathassunk olyan személyiség szeleteinkkel, amelyeket a szülés óta ritkán használunk. A munkát és a családot igenis össze lehet hangolni! Lehet dolgozni egészen kicsi gyerekek mellett is, ha jól esik! Nem csak a 4 vagy 8 órás munka számít! Fél óra munka is értékes!

Elengedheted a tökéletességre törekvést! A sikeres vállalkozáshoz hozzátartoznak a hibák, kudarcok, a tanulságok alapján mindig lehet újratervezni! Addig keresheted a megoldásaidat, addig alakíthatod a munkához való viszonyodat, amíg nem szabod teljesen magadra és a családodra, egyedi élethelyzetedre a munkádat.

Támogatott tartalom.

Fotó: Dobbantó Program

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely