Barion Pixel Skip to content

Aki feltette Magyarországot a világ sajttérképére: Kun Anita

Kun Anita a hobbijából él ma már. Bátran váltott: biztos munkahelyét a bizonytalanra cserélte, a nagyváros zaját a vidék idilli csendjére és emberléptékű életmódjára. Habár akadtak pillanatok, amikor Anita úgy érezte, hibázott a váltással, az élet igazolta döntését. A Csíz Sajtműhelyből kikerülő sajtok ma már sorra hozzék a nemzetközi díjakat és Anita is tudja, hogy végre minden a helyére került. Vele beszélgetünk a november 28-i Női Váltó Vállalkozó Klubban.

A Csíz Sajtműhely alapító-tulajdonosa voltaképpen „sajtkészítőnek” tartja magát.

– Szeretem, ha inkább így neveznek, és nem sajtmesternek. Utóbbi a honlapunkon szerepel, de ez elsősorban marketingcélokat szolgál – mondja Anita, aki irodai munkáját hagyta ott vállalkozása beindításáért.

– Mindig szerettem volna finom sajtokat vásárolni, de ezt a változó minőségű bolti kínálat erősen megnehezítette – emlékszik vissza. Emiatt – hobbiként – otthon maga kezdett el sajtot és süteményeket készíteni, amelyeket a kollégái, barátai kóstoltak meg először.

A kóstoltatás olyan jól sikerült, hogy Anita hobbija hamarosan másodállássá nőtte ki magát. Ezzel párhuzamosan vert gyökeret benne a gondolat, hogy valami egészen mást szeretne csinálni. Noha szerette a munkáját és elégedettek is voltak vele a munkahelyén, mégis úgy érezte, hogy változtatnia kell.

– Eltelt két és fél év, mire a sajtkészítés vállalkozásötletté alakult bennem, akkor még menedzserként egy multinál dolgoztam. Az volt a fordulópont, amikor már annyian rendeltek tőlem, hogy éreztem, ennek van piaca, és azt is, hogy én ezt annyira imádom, hogy hosszú távon is szeretném csinálni – meséli Anita. „Szerencsés” módon ez éppen összecsengett azzal a kiégéssel, amit menedzserként megélt, ez adta a végső lökést a sajtműhely beindításához.

A multis lét valamire mindenképpen jó volt: a vállalkozói környezetben látta, mit jelent egy cég vezetése, és nagyon hamar felismerte, hogy a sikerhez nem lesz elég, ha világbajnok sajtokat készít. A háromgyermekes Anita a munkahely váltással Budapestet is elengedte.

– Nemcsak fizikailag, hanem lelki értelemben is túl nagy volt a zaj; szerettem volna ebből kiszakadni.

A sajtkészítésben megtalálta önmagát, így végül felmondott addigi munkahelyén, és Baracskán megnyitotta sajtkészítő műhelyét. Minden energiáját induló vállalkozására, vagyis a termékek előállítására összpontosította. 

– Óriási fejesugrás volt ez az ismeretlenbe, úszástudás nélkül – idézi fel Anita a kezdeti pillanatokat. -Nem volt elegendő tartalékom, és nem éreztem magam felkészültnek, de csinálnom kellett. Mindezek ellenére életem legjobb döntése volt! – mutat rá.

Kun anita csíz sajtműhely

Belátta, hogy akadnak hiányosságai a vállalkozás vezetése területén, így tudatosan kereste a lehetőségeket, hogy továbbképezze magát.

– Kitartó, szívós alkat vagyok, és tudtam, hogy képes leszek végigcsinálni, amit szeretnék. Minden lehetőséget megragadtam, hogy gyarapíthassam a tudásomat, így amikor 2016-ban alkalom nyílt a Dobbantó programban részt venni, akkor beadtam a jelentkezésemet.

– Ez a rövid program arra tökéletesen alkalmas, hogy felhívja a figyelmünket a hiányosságainkra, és olyan kapcsolatrendszerhez segít, amelyet csak nagyon nehezen lehetett volna kiépíteni – hangsúlyozza.

Kun Anita, Csíz sajtműhely

Hogy Anitának mit jelent a vállalkozás, egy szóban meg tudja fogalmazni: szabadságot. Ma már semmi pénzért nem menne el másnak dolgozni, hiszen végre a helyén van.

– Mindig úgy éreztem, hogy nekem szűk az alkalmazotti lét, bennem több van. Alkotó ember vagyok, szeretek a magam ura lenni, kitalálni a dolgokat, még ha néha nehéz is -, vallja.  

Anita nemcsak megélhetést és egy életre szóló szenvedélyt, hanem a szerelmet is a sajtkészítésnek köszönheti: férjét egy termelői piacon ismerte meg, ahol a férfi méhészként mézet árult. A közös értékek és életstílus, az azonos örömök és problémák hamar meghozták a szerelmet, s a férfi ma már sajtmesterként erősíti a családi vállalkozást.

Anitáék évek óta vesznek részt a világ sajtkészítőinek meghívásos alapon szervezett éves seregszemléjén, a Mondial du Fromage-on és más versenyeken. Rendszeresen éremmel térnek haza.

– Ez minden fáradtságot megért. Az itt megszerzett minősítéssekkel gyakorlatilag feltettük Magyarországot a világ sajttérképére. Ezzel bizonyosságot nyert, hogy akár egy francia üzletben is árusíthatjuk a termékeinket – emeli ki.

A jövőben új műhelyt szeretnének építeni, amely egyszerre látványműhely, illetve oktatási és hitelesítési egység is. A látogatók közvetlenül megtekinthetnék, hogy hogyan készülnek – teljes mértékben természetes alapanyagokból – a sajtok. És persze ez is Baracskán lesz, hiszen „itt nincs tolongás, és emberléptékű minden”.

Anita üzenete a vállalkozónőknek:

  • Soha ne add fel, mindig van megoldás!
  • Ha elakadsz, kérj segítséget!
  • A pénz nem a kezedben van, hanem a fejedben!
  • A mélypontok szükségesek a magasságok eléréséhez!

Mindegyiket megéltem, megtapasztaltam és ma is ezek szerint élek, alkotok.

Anitával, történetével és rendkívüli sajtjaival is megismerkedhetsz a november 28-i Női Váltó Vállalkozói Klubban, ahol kapcsolatépítésre, a női közösség támogató erejére számíthatsz. A jegyeket és a progamot itt találod.

Fotó: Dobbantó Program

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely