Barion Pixel Skip to content
vállalkozási formák

Milyen vállalkozási formák vannak és melyiket válaszd?

Egy korábbi cikkünkben már érintőlegesen foglalkoztunk a vállalkozási formák kérdésével, most azonban nézzük meg részletesen, milyenek vannak és melyiket érdemes választanod, ha vállalkozásra adod a fejed!

Vállalkozási formák – Egyéni vállalkozó 

Külön törvények és előírások vonatkoznak rád, ha egyéni vállalkozó leszel. Az erről szóló törvényt itt találod. A törvényből megtudhatod, hogy milyen kötelezettségeknek kell megfelelned

  • az egyéni vállalkozásod megkezdéséhez,
  • folytatásához,
  • szüneteltetéséhez,
  • megszűntetéséhez, illetve, hogy
  • hazánkban melyek a feltételei az itteni székhellyel rendelkező egyéni cégek alapításának, és
  • melyek a tagok jogai és kötelezettségei.

Nézzük meg a legfontosabb tudnivalókat.

Ki lehet egyéni vállalkozó?

Egy magánszemély – logikusan – csak egy egyéni vállalkozást működtethet, de ezt is csak akkor, ha már betöltötte a 18. életévét, büntetlen előéletű, nincs eltiltva a közügyek gyakorlásától és van magyarországi tartózkodási engedélye, ha nem magyar állampolgár.

Ez eddig elég egyértelmű. Fontos azonban tudnod, hogy a vállalkozásoddal kapcsolatban korlátlan felelősséggel tartozol, tehát a magánvagyonodat is „fel kell áldoznod”, ha a vállalkozásoddal törvényt szegsz.

Ebből következik, hogy egyéni vállalkozóként nem lehetsz beltag egy Bt-ben, de egyidejűleg KKT tagja sem. Kültag vagy egy Kft tagja azonban igen. Ezekről később írunk.

Mikor válaszd ezt a vállalkozási formát?

Az sem mindegy azonban, milyen tevékenységet folytatsz, ugyanis nem mindegyikben lehetsz egyéni vállalkozó. Ebben a vállalkozási formában tehát nem lehetsz

  • mezőgazdasági őstermelő,
  • nem folytathatsz ügyvédi vagy közjegyzői tevékenységet,
  • de többek között szolgáltató állatorvos sem lehetsz.

Ezek a tevékenységek ugyanis nem minősülnek egyéni vállalkozásnak.

Milyen adózási formákat választhatsz egyéni vállalkozóként?

Több lehetőséged is van, de ahhoz, hogy jól dönts, feltétlenül kérd ki adószakértő véleményét is.

Adózhatsz ugyanis

  • személyes jövedelem szerint tételes költségelszámolással vagy átalányadózással, de
  • létezik az ún. kisadózó vállalkozások tételes adózása, vagyis a sokat emlegetett KATA is.

Ehhez több mindent érdemes figyelembe venned, tehát ne dönts elhamarkodottan. A KATA kapcsán már szintén írtunk a fent említett cikkünkben, ezért most nem ismételjük magunkat. Arra azonban mindenképpen térjünk ki, hogy neked vajon érdemes-e ebben a vállalkozási formában gondolkodnod.

Neked való az egyéni vállalkozói lét?

A Női Váltó Akadémia 1. modulja éppen arról szól, hogy kinek érdemes vállalkoznia, kiben vannak meg azok a tulajdonságok, amelyek ehhez a létformához szükségesek. Az egyéni vállalkozó mint vállalkozási forma azonban már a következő lépés.

Egy egyéni vállalkozást elindítani és megszűntetni szinte nem kerül semmilyen plusz energiába, extra papírozásba, sőt igazából az adózáson kívül szinte semmi másra nem is kell figyelnünk. Ha tehát van (vagy lesz) egy jó könyvelőd, akár bele is vághatsz, amennyiben olyan a vállalkozásod, és ha vállalod az ezzel járó anyagi terheket is.

Ha a válasz: igen, akkor már csak az Ügyfélkapun kell regisztrálni és követni az ottani lépéseket. Még a vállalkozói igazolványt sem vagy köteles kiváltani. Egyéni vállalkozóként viszont a gazdasági kamara törvényei vonatkoznak rád (ha nem mezőgazdasági főtevékenységet folytatsz), ezért ott az indítást követő 60 napon belül be kell jelentkezned, illetve évi 5000 forintos kamarai tagsággal számolnod kell.

Miért lehet előnyös a Betéti társaság (Bt.)?

Betéti társaság alapításához két fő szükséges, azaz egy beltag és egy kültag. Ez azonban ne tartson vissza, hiszen vannak esetek, amikor ez a vállalkozási forma sokkal kedvezőbb lehet neked. Nem beszélve arról, hogy ha Bt-d van, máshogy is néznek rád az ügyfeleid, mert komolyabb (vagy komolyabbnak ható) vállalkozási formáról beszélünk.

A Betéti társaság alapításához tehát szükséged lesz egy társra is, aki lehet jogi- vagy magánszemély is. Az anyagiak vonatkozásában pedig azt érdemes tudnod, hogy Bt. alapításához nem kell rendelkezned tőkével, viszont beltagként ebben az esetben is korlátlan felelősséggel tartozol a kötelezettségek teljesítéséért.

Törvényi előírások, extra költségekre Bt esetén

Jó hír, hogy a Bt. bármelyik tagja lehet ügyvezető, s mint ilyen, állhat benne rendes munkaviszonyban vagy dolgozhat megbízási jogviszonyban. Amennyiben a Bt. mellett döntesz, a vállalkozást be kell jegyeztetned a Cégbíróságon, és be kell tartanod a Polgári törvénykönyv rád vonatkozó részeit.

Ahhoz tehát, hogy Bt-t alapíthass, elengedhetetlen az ügyvédi közbenjárás, és jó, ha beszélsz egy adótanácsadóval is, hogy kiválaszthasd a neked leginkább megfelelő adózási formát. Ebből sejtheted, hogy némi kezdőtőkére mégis szükséged lesz, hiszen az ügyvédi költségeket ki kell majd fizetned.

Milyen adózási formák közül választhatsz, ha Bt-t alapítasz?

Ebben az esetben is több lehetőséged van:

  • lehetsz KIVA-s (kisvállati adó),
  • KATA-s (ha csak természetes személyek vannak a Bt-ben),
  • sőt az általános forgalmi adó kapcsán lehetsz alanyi adómentes is.

Iparűzési adót azonban minden évben fizetned kell (ez településenként változó), ahogy alkalmazottak esetén is lesznek adókötelezettségeid. Könyvelést vezetned azonban nem fontos, ha csak egy egyszerű, kétszemélyes Bt. keretein belül leszel főállású munkaviszonyban.

Amint látod, egy betéti társaságnak is megvannak a maga előnyei és hátrányai is, tehát tényleg érdemes minden lehetőséget alaposan fontolóra venned.

Cikkünk folytatásában ezért sorra vesszük a többi vállalkozási formát is, amilyen a Kft., KKT., adómentes magánszemély, illetve az Rt., EC és az őstermelői vállalkozási formák.

Fotó: Freepik

Addig is, ha tetszett a cikk, oszd meg a barátaiddal. További hasznos tartalmakat a témában pedig ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is, hogy azonnal értesülhess legfrissebb anyagainkról.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely