Barion Pixel Skip to content

A kérdés az, hová mész? – A jó coaching taxiként repít a cél felé

Új irányra van szükséged az életedben? Érzed, hogy egyre szűkösebbé válnak az alkalmazotti munkaviszony keretei? Esetleg kacérkodsz a gondolattal, hogy vállalkozó legyél, vagy már az vagy, de szeretnél sikeresebbé válni? Elmondjuk, hogyan segíthet a coaching abban, hogy ne csak a magánéletben, hanem az üzletben is elégedett lehess.

– Mindenki érzi, amikor válaszút elé kerül. Ekkor jön az a bizonyos „feszítő érzés”, ami arra ösztönöz, hogy változtassunk valamit, tegyünk valamerre egy lépést. Ilyen élethelyzetből pedig akár több is adódhat, ezért nem árt, ha olyan megoldást keresünk, ami arra tanít, hogy hogyan birkózzunk meg egyedül is az elakadásainkkal. Ebben segít a coaching, mely abból az állításból indul ki, hogy „ahol/akinél a kérdések vannak, ott vannak a válaszok is”. Utóbbiakat pedig különböző módszertanok, kérdezéstechnikák és etikai elvek nyomán feltárhatjuk, ha bizalmas légkört teremtünk – említi Molnár Andi, aki otthonosan mozog a szervezetfejlesztés, a tréning és a coaching területén is.

Kinek segíthet a coaching?

Változatos élethelyzetekkel nem csupán a magánéletünkben, hanem a karrierünk során is találkozhatunk. Sokakat éjszakákon át gyötörnek a kínzó kérdések, melyekre, ha huzamosabb ideig nincs válasz, érdemes felkeresni egy coachot, aki – a közgondolkodással ellentétben – nem helyettünk oldja meg a problémákat, csupán rávezet minket arra, hogy mi hogyan tudjuk hatékonyan menedzselni az életünket…

Indul a Női váltó Akadémia!

Az alkalmazotti létből átlépni a vállalkozók világába nem könnyű feladat. Kétségek, félelmek sora és álmatlan éjszakák nehezítik a döntést. Tudjuk. Mi is átéltük. Jó lett volna, ha valaki akkor valós válaszokat tudott volna adni a felmerülő kérdéseinkre. Ha lett volna valaki, aki fogja a kezünk és támogat az úton. Így aztán, bátran mondhatjuk, hogy régi álmunk vált valóra, amikor végre megalapítottuk a Női váltó Akadémiát, ami a kezdetektől a növekedésig elkísér, ha szeretnéd.  Mert hiszünk benne, hogy együtt minden könnyebb. Gyere velünk! Békéssy Olgi, kommunikációs szakember, a Női váltó főszerkesztője, Molnár Andrea, coach és HR vezető valamint Horváth Irma Mompreneurs nagykövet várnak titeket. 

Érdekel!

– Számtalan dilemma létezik: van, aki elveszíti az állását és új szakmai vagy karrierirányra van szüksége. Akad olyan, aki régóta dédelgeti már az álmát, hogy vállalkozó legyen, de nem tudja, hogy felkészült-e a váltásra, esetleg nincs tisztában azzal, hogyan érheti el a céljait. Azokban a pillanatokban, amikor az alkalmazotti munkaviszony keretei egyre szűkebbé válnak és szorítani kezdenek, megszűnik a komfortérzet, és ez az érzés váltásra ösztönzi az érintetteket.

Nők esetében egy plusz dilemma lehet a munka és a magánélet közötti kényes egyensúly fenntartása, hiszen az édesanyák ilyenkor szeretnének több időt tölteni a gyerekekkel. A klasszikus alkalmazotti munkaviszony keretein belül azonban ez legtöbbször nehézkes, így sokan eljátszanak a vállalkozóvá válás gondolatával – avat be Andi, aki elárulta, hogy nemcsak induló, hanem már működő vállalkozásoknál is nagyon hasznos lehet a coaching. 

– Amikor egy cég növekedésnek indul, új nehézségekkel találhatjuk szembe magunkat, melyekhez addig ismeretlen kihívások társulhatnak. Például más szerepköröknek kell megfelelni. Gondoljunk bele: ha bővül a csapat, akkor nagyobb hangsúlyt kell fektetni a vezetői kvalitások támogatására, az újonnan felmerülő szervezeti problémák megoldására. Ez pedig csak egy a sok kérdés közül.

Molnár Andrea. Fotó: Bulla Bea.

Hogyan fordítsuk előnyünkre a tapasztalatokat?

Kérésünkre Andi konkrét mintákkal is szolgált, hogy jobban érzékeltesse, mi az, amiben hathatós támogatást tud nyújtani egy szakemberrel folytatott beszélgetés.

– A coachingülések segíthetnek a hatékonyságunk növelésében: könnyebbé tehető a döntéshozatal, amivel időt takaríthatunk meg. Fejleszthető a rugalmasságunk, az empátiánk, a konfliktuskezelésünk, de javítható az önszervezés és az önismeretünk is. Ezeknek a dolgoknak pedig nemcsak a business, hanem a life vonalon is hasznát vehetjük.

Szeretnék többet tudni a Női váltó Akadémiáról!

Többféle coaching irányzattal találkozhatunk. Létezik Gestalt, akcióközpontú, TA (tranzakció-analizis) alapú, NLP (neurolingvisztikus programozás), brief coaching és még sok más. Minden irányzatnak van valami sajátos megközelítése, a közös bennük az, hogy a coach senki helyett nem oldja meg a problémáit, nem ad tanácsot, hanem rávezeti az ügyfelet arra, hogy ő találja meg a saját útját. Ehhez persze felelősséget kell vállalnia a saját döntéseiért, és tenni is kell a változásért – osztotta meg Andi.

Hová lesz a fuvar?

A pontos cél meghatározása azonban nem mindig egyszerű folyamat, melyet Levendel Áron, a Solutionsurfers Magyarország vezetője is megerősített, aki hosszú évek óta foglalkozik coachinggal és trénerkedéssel is.  

– Egy jó coaching – Chris Iveson kollégánk hasonlatával élve – olyan, mint amikor az ember beül egy taxiba. A sofőr ilyenkor nem azt kérdezi, hogy honnan jössz, hanem hogy hova mész?

Az ügyfél pedig meghatározza a célt, azt az állapotot, ahová el szeretne jutni. Ez azonban sokszor nem egyszerű feladat, hiszen néha még magunk sem tudjuk pontosan, hogy mi az, amit el szeretnénk érni, csak azt, hogy mit nem szeretnénk többet. A jó coach azonban észreveszi, „mitől csillog” az ügyfél szeme, és segít neki abban, hogy részletgazdagon meghatározza és így szinte megtapasztalja azt, amire igazán vágyik. A megerősítő beszélgetések hitet és bizakodást adnak, hogy mindez lehetséges – vázolta fel Áron.

Mennyire gyors a tempó?

A brief coaching a meglévő erőforrásokra (működő dolgokra) és a vágyott jövőre koncentrál, ezért célirányosabban és sokkal gyorsabban érhető el változás vele, mint egy pszichológusnál tett látogatással, ahol túl nagy tér nyílik a beszélgetésben ahhoz, hogy elkalandozzanak a gondolatok. Gyakran egy vagy néhány ülés elegendő ahhoz, hogy az ügyfél azt érezhesse, nincs további coachingra szüksége.

– Az idő, mint szűk erőforrás, mindenkinek kincset ér – különösen igaz ez az állítás, ha vállalkozások indításáról vagy menedzseléséről van szó, ahol sokszor gyors, de megfontolt döntések szükségesek.

– A coaching munka szíve-lelke, hogy az elérendő célról coach és ügyfele pontos megállapodást köt. Az első kérdések ezért a jövőbeli, kívánt állapotokra vonatkoznak. Például: „Mi a legjobb reményed a beszélgetés kihatásávál kapcsolatban? Ha igazán hasznosnak bizonyulna a beszélgetés, az hogyan mutatkozna meg a következő napjaidban? Milyennek képzeled azt az állapotot, amikor már nem lesz szükséged coachingra? – Gyakran előfordul, hogy már ezen kérdésekre adott válaszok is jelentős különbségeket hoznak az ügyfél gondolkodásában és a későbbi tetteiben.

Levendel Áron.

Miért fontos a motiváció?

Vállalkozóvá válni nagy lépés. Áron szerint különösen fontos megragadni, hogy miért, mi célból vágunk bele, mit akarunk elérni.

– Vannak, akik az üzletre vagy az életminőség-javulásra fókuszálva nem gondolják végig, mi mindennel jár együtt a vállalkozói létforma. Ez ugyanis nem mindenkinek való műfaj. Teljesen más problémákkal és kihívásokkal találkozik ugyanis egy vállalkozó és egy alkalmazott. Vállalkozóknak nem elég a feladatokat jól megoldani, nekik folyamatosan döntéseket kell hozniuk, hogy mit, hogyan és miért csinálnak; maguknak kell alakítaniuk a kereteket, és hogy mivel foglalkozzanak és mivel ne. Ezért akik fontolgatják a vállalkozóvá válást, jó, ha már az elején tisztázzák magukban az olyan kérdéseket, mint a „Miért szeretnék vállalkozó lenni?”, „Mit szeretnék elérni hosszú távon”? Nem mindegy ugyanis, hogy rugalmasabb munkaidőért, nagyobb szabadságért vagy egzisztenciális okokból fogunk bele az elképzeléseink megvalósításába. Ugyanakkor később is felmerülhetnek dilemmák, hiszen a vállalkozói lét – általában – nem ér véget délután 5-kor, a felelősség – a szülői léthez hasonlóan – a hét minden napján, 24 órában velünk van.

Hogyan sakkozzunk az erőforrásainkkal?

A megoldásközpontú brief coach segít meghatározni a rendelkezésre álló erőforrásokat: vagyis azt, hogy milyen készségekkel és képességekkel rendelkezünk. Tisztában lenni az erősségeinkkel, és hogy kire, mire támaszkodhatunk az út során, nagyon hasznos lehet minden kezdő vállalkozónak. Azt, hogy mi mindent lehet csatarendbe állítani ahhoz, hogy sikeres vállalkozók legyünk, magát a vállalkozást, annak céljait és üzleti modelljét is befolyásolhatja.

Jelentkezem a Női váltó Akadémia képzésére!

Hosszú távon az a coaching lényege, hogy végbemenjen az ügyfélben egy olyan fejlődés, melynek segítségével már egyedül is képes lesz megbirkózni az aktuális akadályokkal. Problémák és kihívások mindig lesznek az életben, szerintem a jó coach nem abban segít, hogy ne essünk többet gödörbe, hanem abban, hogy ha a gödör alján találjuk magunkat, emlékeztessük magunkat, és elhiggyük, hogy most is képesek leszünk onnan kimászni – fejtette ki Áron.

Nyitókép: Freepik. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely