Barion Pixel Skip to content

Az írót eszik vagy isszák? – Ha akarjuk mindkettő!

Tehetünk-e az élelmiszerpazarlás ellen? Még jó, hogy igen! Egy kis kreativitással még az olyan alapanyagok is felhasználhatók, amelyekre ma már egyáltalán nem gondolnánk. Így készített Raffer Gabi írós kelt pitét snidlinges gomolya sajttal. Receptre fel! 

Pár héttel ezelőtt a kedvenc kézműves sajtosommal egy beszélgetés kapcsán az élelmiszer hulladék került szóba. Hogyan legyünk tudatosabbak a vásárlásaink során, és ha mégis keletkezik élelmiszer maradék, miként hasznosítsuk.

– Figyelj Gabi, rengeteg írónk van – mondta és nem tollforgatókra gondolt. Az író, a tejföl köpülésekor, a vaj kiválasztása után visszamaradó savanyú folyadék. A lefölözött tejhez hasonlít, de ízében én inkább egy tejsűrűségű tejfölt mondanék.

– Találj ki valamit, hasznosítsuk, kedveltessük meg a nagyközönséggel! – kérte. 

Jómagam egy pohár hűs íróért is hálás vagyok, mert nagyon szeretem az ízét, de számos ételhez használhatjuk.

Például kelt tésztákba. Biztosan sokunk emlékeiben él, a vidéki konyhák sós, kapros túrós pitéje. Egy pohár írót kortyolgatva jutott eszembe, milyen jól is esne hozzá egy hasonló pite. Így született meg az alábbi étel.

Írós kelt pite snidlinges gomolya sajttal:

Lágy kelt tésztát készítünk. Keverőtálba mérünk 30 dkg lisztet. 2 dl langyos íróban elmorzsolunk 2 dkg élesztőt, hozzáteszünk egy csipet kristálycukrot, majd a kimért lisztünk közepébe öntjük és hagyjuk felfutni. Ezután beleteszünk egy tojás sárgáját, 1 kávéskanál sót és végül 5 dkg lágy vajat, majd simára dagasztjuk. A szokásosnál lágyabb tésztát kapunk. Én a keverőtálban hagytam kelni úgy, hogy a tetejét meghintettem egy kevés liszttel. Nagyjából 30-40 percig hagyjuk kelni, addig elkészítjük a gomolya sajtos feltétünket.

25 dkg snidlinges gomolya sajtot választottam. Sajtreszelőn lereszeltem, majd hozzá kevertem 1 tojássárgáját, 50 gramm írót, 40 gramm búzadarát, és beleforgattam 3 tojásfehérje felvert habját.

Előkészítünk egy kb 20×25 cm-es tepsit, és sütőpapírral kibéleljük. A megkelt tésztát óvatosan kivesszük és beleterítjük a tepsibe, ujjbeggyel kicsit ellapogatjuk, mélyedéseket nyomunk bele, majd rákenjük a sajtkrémünket.

A megmaradt tojás sárgákat kikeverjük egy evőkanál íróval, teszünk bele egy csipet sót, végül megkenjük a sajtkrémünk tetejét.

180 fokra előmelegítjük légkeveréssel a sütőnket és készre sütjük.

Bátorítok mindenkit, kérje meg a kistermelői piacon a sajtosát, vajkészítőjét, hogy hasznosíthassa ezt az igen finom mellékterméket. Jó a termelőnek, mert nem kell kidobnia és jó nekünk fogyasztóknak, mert azon túl hogy egy finom italt kapunk, teszünk az élelmiszer hulladék csökkentéséért.

Fotó: A szerző felvétele. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely