Barion Pixel Skip to content
annuskám

„Nem süthetjük meg a Rákóczi túróst úgy, mint ötven éve!” – Annuskám receptjei

Tápláló és egészséges: ez a két fő értéke egy ételnek Wichmann Annus, az Annuskám oldal elindítója szerint, aki bár a kommunikáció világából érkezett a gasztroblogokéba, voltaképpen mindig is sütni és főzni szeretett volna. A Női váltónak elmesélte, hogyan váltott a két világ között.

Wichmann Anna 2006-ban indította receptoldalát, majd 2019-ben YouTube-csatornáját, immár férjével közösen: bár eredeti végzettsége nem ehhez a területhez kapcsolódik, mindig is sütni-főzni szeretett volna.

– Mindig ezzel akartam foglalkozni, de szülői nyomásra folyamatosan eltereltek innen, én pedig engedelmes kislány voltam. Érettségi után kommunikáció területére mentem, nagyon hamar kikötöttem a kulturális témánál. A Freeblog főszerkesztője voltam, a Szigetnél is dolgoztam, aztán amikor megszületett a kisfiam, volt egy kis nyugi az életemben.

Már felnőtt voltam, nem kellett a szüleimmel foglalkozni, úgyhogy belevetettem magam a cukrásziskolába.

Ez fantasztikus világ volt, valódi hazaérkezés – fogalmaz Annus, aki ezt követően már meg sem állt, a cukrászismeretek elsajátítása után azonnal szakácsiskolát végzett.

annuskám

– Kiderült számomra, hogy nem kötelező egy helyen eltölteni a gyakorlatot – mondjuk nem kell róla szólni, de meg lehet oldani. El tudtam menni sok cukrászdába és étterembe tanulni, mindenhol látták, hogy ez a célom, és segítettek benne. Elfogadták, hogy nem három hónapot leszek ott, mint mindenki más, csak két-három hetet – emlékezik vissza.

Gyes után Stahl Judit volt a következő állomás

Ezután már nem is a korábbi területén helyezkedett el, hanem Stahl Judithoz ment dolgozni: fokozatosan leépítette a kulturális vonalat, majd megnyitotta cukrászati termelőüzemét, és egy családi étterembe is bedolgozott. Ma már az üzem és az étterem nem működnek, van ugyanakkor 99 ezer követővel rendelkező Facebook-oldala, és a Youtube-on és az Instagramon is több tízezren figyelik, miről posztol. Annus azt mondja, a közönség hatására kötött ki a videóreceptek készítése mellett: ezt már három éve csinálja.

– Nagyon boldogan írnék most is csak recepteket,

de ma már hiába fotóz le valaki szépen egy ételt és írja meg a receptet, az nem ér el annyi embert. A közösségi média abba az irányba tolja az embereket, hogy videós tartalmakat fogyasszanak.

Két éve volt utoljára, hogy nem készítettem videót, csak leírtam a receptet – talán ha ezer emberhez eljutott, vagy annyihoz sem. Ha videót készítek, az viszont több ezer emberhez eljut, nekem pedig az a célom, hogy minél többen lássák ezeket – mondja.

Azt egyszerűen meg tudja fogalmazni, mit szeretne videóival eljuttatni az emberekhez: ez nem más, mint a főzés szeretete.

– Ne úgy gondoljunk a főzésre, mint sokadik kötelességre – nyilván az is, de ha más a hozzáállásunk,

ha úgy közelítjük meg, hogy ezzel a tevékenységgel tápláló, egészséges ételt tudunk tenni az asztalra akár magunknak, akár a családunknak, akkor sokkal jobb kedvvel vásárolunk, készítjük elő az alapanyagokat és főzünk.

Nagyon fontos a hozzáállás. Látom barátnőimön, hogy van, akinek ez nyűg, de ezen lehet változtatni. A főzésből lehet sikerélmény, sőt: a konyha kifogyhatatlan sikerélményforrás, csak másképp kell rá gondolnunk. Ezt próbálom marketingelni a környezetemben, ami annyira sikeres volt, hogy most már szélesebb körben is igyekszem ezt tenni. Nagyon jók a visszajelzések, aminek örülök, jó, hogy befogadók erre az emberek – fogalmaz.

annuskam

 

Ilyen legyen az Étel Annuskám szerint

Az ételek tápláló és egészséges mivolta alapvető követelmény Annus receptjeinek világában: azt mondja, jó, hogy a dietetikusokat és emberi nyelven elmondott praktikus tanácsaikat ma már bárki követheti a közösségi médiának hál. Példaként kiemeli, hogy ennek köszönhetően válhatott közkinccsé az a tudás is, hogy a különböző színű zöldségekben különböző egészséges tápanyagokat fogyaszthatunk.

A zöldségeknek márpedig kiemelt szerepe van Annusnál: „Együnk több zöldséget” címmel jelent meg a közelmúltban első könyve, melynek előszava ugyanakkor gyorsan tisztázza: nem arról van szó, hogy a szerző le akarna beszélni bennünket arról, hogy húst fogyasszunk, éppen csak hozzá akarja tenni a zöldségeket is.

– Pár éve olvastam egy orvostól, hogy a húsevés mértéke ma már egy polcon van a dohányzással a káros szenvedélyek között – ez nagyon szíven ütött.

Nem azzal van a baj, hogy húst eszünk, hanem azzal, hogy mennyit. Régen nem fordulhatott elő, hogy reggelire felvágott, ebédre hús és amellé általában krumpli vagy rizs van, vacsorára pedig egy húsos melegszendvics vagy virsli. Önmagában egyikkel se lenne gond, de azzal már van, hogy egy nap így néz ki, és hogy ezek a napok ismétlődnek a héten.

Sok embert ismerek, akinek probléma volt otthon, hogy úgy tegye asztalra a zöldséget, hogy abból vegyen is a család, és ne csak a husi-krumpli, husi-rizs fogyjon mindig – meséli a szakácskönyvet szülő alapötletet. – Ez az ötven recept abban segít, hogy el tudd adni a zöldséget úgy az asztalon, nem legyen gond, probléma abból enni.

annuskám

Nem a húsmentesség rendjét akarja tehát meglovagolni Annus ezekkel a receptekkel – és egyáltalán nem is szereti a mentes trendeket.

– Nem is követem őket: ami eljut hozzám, az általában kiakaszt.

Egy hiányállapot sem jó, szerintem mindent kell enni, csak beosztva és okosan, hogy mindenből feltöltsük szervezetünket. Azt gondolom, hogy allergia nélkül nélkülözni nem jó a szervezetünknek.

Így készülnek videói

Egy videó attól lesz annuskás, hogy minden recept mellé igyekszik megosztani azokat a technikai tudnivalókat, tippeket, trükköket, amelyeket egy átlag háziasszony nem feltétlenül tud, de ha ezeket elsajátítja, akkor könnyebben tudja majd elkészíteni az adott fogást. Minden videójához jár két-három ilyen tipp, ha pedig valamilyen nagyobb témába vág bele, amilyen például a befőzésé, akkor egy videósorozat összességéből szerezhető meg minden trükk, amely szükséges ahhoz, hogy a végeredmény a lehető legtökéletesebb legyen.

Annus azt is elmondta, hogy minden egyes videó minden percében egy órányi munkájuk van férjével.

– Egyikünknek sem ez volt a szakmája, gyakorlatilag beletanultunk. Dolgoztam tévés szerkesztőként, de nekem szerepelni, a férjemnek operatőrködni vagy vágni komfortzónánk kívül van. Az első videóinkat ma már csukott szemmel nézzük, de nem vesszük le őket a Youtube-ról, mert büszkék vagyunk arra, hogy elindultunk valahonnan. Körülbelül egy éve van az, hogy elégedettek vagyunk a vizualitással és minden mással is a videókban – meséli.

A videókat bőven kommentelik is felületein: Annus igyekszik legalább azoknak, akik kérdeznek, mindig válaszolni, ami napi szinte legalább másfél-két órát jelent az üzenetek megválaszolásával együtt. Az igazi sikert a visszajelzések jelentik számára. – Ha egy visszajelzés jön arról, hogy nem cukrászdában vettem tortát, hanem nézd ezt sütöttem, nekem már akkor megérte – mondja Annus, aki emellett missziójának tekinti, hogy elsimítsa a vitákat azzal kapcsolatosan, hogyan „kell” valamit készíteni.

Ne legyen vita az étkezőasztal fölött

Egyik elkészítési mód sem jobb vagy rosszabb a másiknál – el kell fogadni azt, hogy valakinek így, míg a másiknak másképp a finom egy étel.

– Ettől nagyon szép a gasztronómia: élő, színes, megosztjuk szokásainkat egymással. Erről nagyon sokat beszélek a követőimmel és örülök neki, ha visszajeleznek, hogy békesség lett otthon – meséli.

annuskam

 

Ugyanezt a megosztottságot az édességek világában is tapasztalja a receptek eredetiségének bizonygatását – e téren jó tudni, hogy a Dobos-tortánál persze tudjuk, hogyan is kell készülnie, de a többi édesség terén közel sem ilyen egyértelmű már a kép. Ugyanígy ütközési pontot jelenthet az is, ki mennyi cukrot használ. 

–Mindig is nagyon soknak tartottam a cukrot a receptekben.

Ezek még abból az időkből származnak, amikor csak hétvégén volt édesség az asztalon, ma meg a gyereknek is csomagolunk a suliba, magunknak is jár a kávé mellé egy kis kényeztetés délután.

Nem süthetjük meg a Rákóczi túróst úgy, mint ötven éve, muszáj kevesebb cukrot használni, hogy egészségesebb legyen – mondja.

 Sokan keresik meg egyébként érzékenységekkel kapcsolatos kérdésekkel: sokat kísérletezik családtagjai ételérzékenysége miatt, így ezekre a kérdésekre a legtöbb esetben tud választ adni.

Mindezen túl missziója még az is, hogy a környezettudatosság jegyében felhívja a figyelmet arra is: a helyi zöldség mindig jobb választás, mint a messziről, nagy ökológiai lábnyommal ideutaztatott változat, a mirelit zöldségek pedig nagyon egészségesek, mivel szedés után órákon belül lefagyasztják azokat, így meg tudják őrizni tápértéküket és beltartalmukat.

 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely