Barion Pixel Skip to content
Bene Márton-coach-olimpikon

1 perc alatt eljuthatsz a legmélyebb traumáidhoz – Bene Márton olimpikon sízőből lett coach

Az élsport okozta túlhajszoltság őt sem kímélte, tizennyolc évesen a fizikai és lelki terheléstől mindkét lábában fáradásos törés keletkezett. Bene Márton ennek ellenére nem adta fel a reményt, hogy ismét lécre álljon, és 2010-ben rajthoz is állt Vancouverben, a téli olimpián. Kitartás és elhivatottság jellemzi azóta is, ám ma már sokkal jobban óvja testi és mentális egészségét, és másoknak is segít.

Az egykori olimpikon mozgás és mentál coach-ként egy különleges edzésprogramot dolgozott ki, amellyel reményt adhat a gyógyuláshoz a szorongásban, depresszióban szenvedőknek, segíti a hozzá fordulókat traumáik feldolgozásában, és testi-lelki egészségük fenntartásában. 

Olimpikon sízőként az edzések, az alapos felkészülés, az elmélyedés az életed része volt. Az elmúlt években mennyiben változott meg a hozzáállásod a sporthoz?

Anno az edzéseim nagyrészt önmagam büntetéséről szóltak. Az erő létrehozásáról, ami hiányzott belülről. A férfiasságom megalkotásáról. De ezt persze csak most látom így. A baj azzal volt, hogy minimálisan tudtam jelen lenni, mert annyi fájdalommal, fáradsággal és kellemetlenséggel járt az egész. Ma már azt az erőt, státuszt, értéket egész másképp aposztrofálom. Nem valami olyanként, amit létre kell hoznom, hanem amit minden egyes pillanatban fel tudok fedezni saját magamban, és amit az edzéseken keresztül elérek.

Bene Márton-coach-olimpikon

Mennyiben változtál az akkori énedhez képest?

Korábban a válogatott sportolói karrierem alatt azt csináltam, amit mondtak nekem. Ez a külső irányításon alapuló és diktatórikus közeg egyébként nem csak versenysportolóknál jelentkezik, hanem az iskolarendszerünktől kezdve az egészségügyön át a családi hierarchiákig a világon mindenhol megtalálható. Mivel az életem az alpesi síre koncentrálódott, nem is tudtam, hogyan lehetne a világot más lencsén keresztül vizsgálni. A coachom segített először rálátnom a keményen bebetonozott látásmódomra, és utána kezdtem ráeszmélni, hogy az életem mennyi területén jártam szinte csukott szemmel. Fontos gyakorlat volt ezzel kapcsolatban a belső igényeim, érzéseim, sugallataim meghallása és értelmezése, az elmélyedést segítő edzéseken keresztül. 

Megerősödött bennem az érzés, hogy nem egy külső személy az, aki megmondja, hogy mikor jó, amit csinálok, hanem saját magamban fel tudom fedezni a helyes mozgást és izomfeszüléseket.

Ez a fajta hozzáállás a sporthoz és a fejlődéshez számomra fényévekkel meghaladja azokat a specializálódott, buborékban működő sport mozgásokat, amiket oly nagyra tartunk a társadalmunkban.

Ma már coach-ként segíted a hozzád fordulókat és elég komolyan elkezdtél foglalkozni a testi erőkifejtés idegrendszerre gyakorolt hatásaival. Hogyan kezdődött ez a felfedezés?

A sportkarrierem befejezése után kicsit elveszettnek éreztem magam, ezért folyamatosan kutattam azokat a mozgásformákat, amik kellő kihívást tudnának nyújtani egy folyamatos edzéssel eltöltött időszak után. Volt TRX, testépítés, saját testsúlyos edzések, de végül is a CrossFit-ben találtam meg azt az intenzitást, amit kerestem.

Azzal viszont nem számoltam, hogy a testem annyira alkalmazkodott egy speciális mozgáshoz, és rögzült egy bizonyos testtartás, hogy majd minden edzésen reccsent valamim. Ebből hamar elegem lett, és rá kellett jönnöm, hogy muszáj lesz az alapoktól építkeznem.

Több rehabilitációs és edzőképzést végeztem, mire találkoztam a StrongFittel. Az ottani csapattal kezdtük el felfedezni az emberi idegrendszer és edzésmódszerek kapcsolatát. Ez odáig fejlődött, hogy mára külön, célzott programozást tudok létrehozni szorongással, depresszióval élőknek, azoknak, akik mentális határaikat szeretnék kitolni, trauma feldolgozásukat szeretnék új megvilágításba helyezni, vagy ami versenysportolóknak lehet izgalmas, specifikus versenyszituációk idegrendszeri állapotait lemintázni edzőkörülmények között.

Bene Márton-coach-olimpikon

Mi vezetett végül oda, hogy ilyen mélyen beleásd magad az emberi test-lélek-szellem működésébe?

Eleinte a cél csak a határok kitolása volt, fizikai és mentális szinten. Alkalmanként viszont azt vettük észre a többi StrongFit edzővel, hogy hatalmas remegés, fetrengés, sírás lett egy-egy intenzív edzés vége.

Azt saját tapasztalatokból már tudtam, hogy ez a fajta mozgás sötét helyekre, a legbensőbb énemhez tud eljuttatni, de nagyon meglepett, hogy másoknak mit tud felhozni. Ez indított el egy több éves felfedezőúton, hogy megértsem az emberi psziché működését.

Nagy segítségemre volt Dave Nixon, ausztrál coach és edző. A közös munka a saját traumáim és működésmintáim megismerésével kezdődött, így konkrét tapasztalatom lett arról, hogy min mennek keresztül a klienseim, aztán pedig az edzőképzésein minden modellt és metodikát elsajátítottam.

Ezt a kettőt ötvözve még pontosabban tudtam egyénre szabott edzéstervet kidolgozni, valamint változtatni, ha az illető aktuális testi-lelki állapota úgy kívánta. Minden idegrendszeri állapotnak megvan a jellemző mozgásmódja, légzésfajtája, intenzitási szintje. Így, ha szem előtt tartom az edzettem lelki, mentális és testi állapotát, azáltal egyenes hozzáférést kap a legmélyebb rétegeihez. Miközben kívülről egy egyszerű lábedzésnek tűnhet az egész.

Hogyan képzeljük el ezt a gyakorlatban?

Például egyik kedvenc feladatom az ego porráégetéséhez a szántolás minimális súllyal. Ezt legalább 100 méteren érdemes végrehajtani, amilyen gyorsan csak tudjuk. Nagyjából 70-80 métertől olyan intenzitást generálunk, amitől az agyunk elkezd üvölteni, hogy most állj le barátom, mert valami baj fog történni. A feladat minőségei miatt viszont ez nem tud bekövetkezni, így tulajdonképpen nem áll le az ember, tehát egyből felülíródik az a program, hogy nem bírja a terhelést.

Bene Márton-coach-olimpikon

Legtöbbször a belső védelmi mechanizmusaink gátolnak meg minket abban, hogy szabadon és boldogan tudjuk élni az életünket. A fantasztikus dolog a testünkben és az edzésben, hogy ezekkel a berögzült mechanizmusokkal megyünk  szembe, ami hatással lesz a pszichénkre. Ha valakit korábban ért egy trauma, ami elakadást okozott, azzal nem kell külön foglalkozni, ugyanis egy ilyen idegrendszeri ingernél az automatikusan a felszínre jön. Így tehát könnyebben felszínre hozhatók olyan elakadások, amelyek akár hónapokig tartó terápiát igényelnének.

A másik nagy előnye ennek a traumakezelésnek, hogy az újra-traumatizálódás esélye minimálisra csökken. Nincs más dolga a sportolónak, mint hogy ne álljon a saját útjába és engedje felszínre törni azt, ami jön. Persze, ez mindig az egyén döntése, hogy szeretne-e odáig elmenni. Megesik, hogy több edzés csak azért szükséges, hogy a kliens megtapasztalja a saját erejét, önbizalmat gyűjtsön, hogy magabiztosan tudjon aztán szembenézni a démonjaival.

Mitől olyan hatékony ez a módszer?

Attól, hogy bár a test csak 1 percet dolgozott igazán intenzíven, de 30-40 percig is magába fordul a heves élmény után. Majd záporozni kezdenek a könnyek, és a tapasztalatok tükrében megindul a feldolgozás és egy új énkép felépítése. Amikor pedig ebből az állapotból valaki visszatér, az csodálatos érzés.

Aki átéli, olyanokat mond, hogy a színek vakítóan ragyognak, vágynak arra, hogy kapcsolódjanak, objektíven tudnak rátekinteni a világra, negatív érzelmi reakció vagy feszültség nélkül. Ebben az állapotban sokkal könnyebb rápillantani egy múltbéli eseményre, vagy akár újraértelmezni azt.

Tehát akár kiegészítő edzésként is nagyon hatásos tud lenni, ha valakinek egyébként van saját pszichológusa. Nagyban fel tud gyorsítani egy terápiás folyamatot.

Milyen visszajelzéseket kapsz az ügyfeleidtől?

Volt olyan kliensem, aki a szülése alatt összeszedett traumáit tudta letenni, és újra megtalálta a hangját. Őt a szülésénél jelenlévő egyik jó szándékú nővér csitította, az ereje tartalékolása miatt. Nem volt senki se hibás, de ez benne mély sebeket hagyott. Más a környezetében lévő mérgező emberektől tanulta meg megvédeni magát, egy jól irányzott edzésen keresztül.

Ha jól tudom, készülsz egy új programmal is. Erről mit lehet tudni?

Igen, a most futó Test. Lélek. Erő. (TLE) programom mellett tervben van egy traumákkal foglalkozó is. Ez inkább egy ismeretterjesztő, és egyéni szinten végrehajtható feladatokat tartalmazó, több videós anyagból álló csomag lesz.  Igazából mindenki képes maga gyógyulni.

A segítők, akik lehetnek pszichológusok, coachok, vagy akár guruk, ezeket a felfedező folyamatokat meg tudják gyorsítani, de nem kell, hogy szerves részei legyenek.

Első körben, ha valaki el tud kezdeni befelé figyelni, akkor adni fogja magát, hogy ki és milyen formában tud majd segíteni neki. De amíg ez a fajta gyógyulásunk egy rendszerhez van kötve bennünk, addig az elért eredményeink is mind a rendszerhez lesznek kötve, és soha nem tudjuk majd magunkénak tekinteni azokat.

A mozgás ilyen szempontból maga az élet. Konkrétan azért kaptuk ezt a hús ruhát, hogy ezen keresztül tapasztaljuk a világot. Ha valaki veszi a fáradságot, és megismeri a teste érzeteit, minőségeit és a benne rejlő lehetőségeket, akkor annál többet és többféleképpen tud majd tapasztalni, és az élete ezzel arányosan lesz egyre gazdagabb.

Fotók: Bene Márton

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely