Barion Pixel Skip to content
Szabó Dalma Curvy soul3

Szabó Dalma: Sokan zokognak egy próbafülkében, de nem kell, hogy így legyen!

Szabó Dalma marketingesből képezte át magát sminkessé, majd stylisttá, végül ebben a szakmában teljesedett ki. Abban segít a nőknek, hogy találják meg a saját útjukat, mindegy, hogy 38-as vagy 48-as méretűek. Öltözzenek úgy, ahogyan adottságaiknak megfelelően a legideálisabb. Közben saját identitásukat is megtalálhatják.

Dalma a konfekcióméretek és a fast fashion világából kiábrándulva egy saját ruhamárkát is létrehozott Curvy Soul névvel: célja az, hogy megmutassa, néhány rafinált trükk ismeretében bármilyen testalkatot meg tudunk mutatni előnyösebben, mint amilyennek elsőre tűnnek. Dalmát a 38-asnál nagyobb ruhamérettel öltözködő nők stílusáról és segítéséről kérdeztük.

Az keresi, aki változásra vágyik

– Én mindig belefértem a fast fashion márkák méretezésének tetejébe, de sok kompromisszumos ruhadarabom van. A konfekció világa nem veszi figyelembe, hogy nem 90-60-90-es arányban kerekednek a nők, amitől arrébb csúszik egy derékvarrás vagy át kell helyezni egy gombot. Nekem sok ilyen élményem volt – avatott be Dalma a kezdetekbe.

Ezen túl mindig is szívügyének, egyben nagy problémának tartotta azt, hogy milyen anyagból készülnek el azok a ruhák, amelyeket megveszünk.

– Egy vékonyabb nőnél sem mindegy, hogy egy ruhának van-e esése, a teltebbeknél ez főleg igaz – teszi hozzá.

Dalma komoly önismereti út után vált stylisttá: célja az, hogy a hozzá hasonló nőknek segítsen, mert úgy tapasztalta, a teltebbeket kevesen tudják igazán jól felöltöztetni.

Tapasztalata szerint sokan önmagukat keresve kérik az ő segítségét.

– Hozzám általában akkor jön valaki, ha változásra vágyik. Sokan azért mennek fodrászhoz, stylisthoz, mert túl vannak egy váláson vagy született két gyerekük, és elvesztették nőies énjüket. Van egy mélyebbről jövő motivációjuk, nem csak jól szeretnének kinézni – és én is ennek megfelelően kommunikálok.

Olyan is van, aki utál vásárolni, mert mindenhol kudarcok érik. Én igyekszem megmutatni, hogy máshogy is lehet ezt – osztotta meg tapasztalatait Szabó Dalma a Női Váltóval.

Traumákat okoz a divat világa

A hozzá forduló hölgyek nem önazonosak sok esetben, csak felöltöznek, mert muszáj – az öltözködés számukra nem kommunikáció vagy önkifejezési lehetőség, inkább el akarják rejteni testüket, sok esetben nem hordanak színeket és az ápol és eltakar ruhákkal néhányan nőiességet is elveszítik.

– Utakat keresünk együtt, ezzel felismerések is jönnek. Volt, aki azt kérdezte tőlem, hogy tényleg 58 évet kellett várnia erre? – idézi fel Dalma.

A fast fashion világában eközben sok sérülés érheti a nőket a próbafülkékben. Szabó Dalma szerint abban tudatosság is van a márkák részéről, hogy semmiben ne érezzük magunkat teljesen komfortosan ezért újra és újra vásároljunk, ráadásul a 32-34-es mérettől induló ruhák nem veszik figyelembe az alkattípusokat sem.

– Ez borzasztó traumákat okoz, sok vendégem, vásárlóm meséli el, hogy zokogott a próbafülkében

– árulja el Dalma, milyen hatása lehet annak, ha egy olyan termékpalettáról kell választania valakinek, amelyben semmi nincs, ami számára ideális lenne. Szerinte sokakban már az is rossz érzéseket kelt, ha túl nagy méretezést jelentő címkével ellátott ruhadarabot kell, hogy hazavigyenek az üzletből.

Szabó Dalma, curvy soul
Fotó: Szabó Tünde

– Sok rossz érzés van a magyar nőkben, épp ezért az én márkámban a ruhákban nincsenek méretek. A webshopban van, viszont a ruhába varrt címkén szám nem szerepel, csak egy jelző. Így lett a 40-es bámulatos, a 44-es elbűvölő és az 50-es mesés.

A kilók, a méretek letargiába tudják sújtani a nőket, erősen bevonódnak, már saját értékességüket kérdőjelezik meg – meséli Dalma, ő hogyan kerülte meg ezt a csapdát.

Hozzátette, hat különböző szabású nadrág ugyanabban a méretben nem lesz jó az azt hordó nőre, ahogyan egy farmer mosás előtt és után is egészen másként áll rajtunk, mindez pedig nagyon összezavarhat valakit.

A plus size modellek világa sokszor csak illúzió

Azért az utóbbi időben szerencsére egyre több márka promóciós fotóin jelennek meg a vékony modellek mellett vagy helyett átlagos testalkatú, illetve kerekdedebb nők is: a Curvy soul megálmodójának érzései kettősek ezzel kapcsolatosan.

– A divathetek szintjén a plus size modellek megjelenése a greenwashinghoz hasonlít. Úgy teszünk, mintha… de még mindig elenyésző a plus size modellek száma, és ők is a 38-40-es méretbe sorolható nők közül kerülnek ki. Ez olyan, mintha megmutatnánk valakiket, de valójában mégsem tesszük ezt.

Ott van Ashley Graham is, aki egy csodálatos nő, viszont tökéletes homokóra alkata van széles csípővel, nagy mellel és lapos hassal. A legtöbb nő nem ilyen. Van a dolognak pozitív hatása, de nem mindenki tud vele azonosulni – foglalta össze Dalma a probléma lényegét.

Azt ugyanakkor, hogy mainstream márkák ruhafotói közt is láthatunk hús-vér nőkre sokkal jobban hasonlító modelleket, fantasztikusnak nevezi.

– A szépségideált kell átalakítani az agyakban. Éveken át néztük azokat a címlaplányokat, akik a valóságban nem is úgy néznek ki, mint ezekben a lapokban. Ehhez jön még a magyar néplélek: csak azt nézem, miben vagyok rossz, arra fókuszálok. Ha teltebb modellt látok, az jó, vele jobban tudok azonosulni – mondja.

Szabó Dalma, curvy soul
Fotó: Erdős Juci

Márkája webshopjában ő mutatja be a ruhákat: Dalma – mint elárulta – nem tervezte magát ennyire az előtérbe tolni, a koronavírus hozta el ezt a változást, amely nagyon pozitív visszhangot kapott.

– A nem tökéletes emberekhez tudunk kötődni, másokat mindig könnyebb szépnek látni, mint magunkat. Én sok amerikai plus size influenszert követek, akik nagyon dögösek, nőiesek – nekik köszönhetően fogadom el jobban magamat is – fogalmazott.

A legfontosabb, hogy valódi harmóniában élj testeddel

A bodyshaming jelensége mellett időről időre felmerül az is, vajon egy teltebb nő alkatát nem annak ellenére idealizáljuk-e, hogy többletkilói egészségét károsítják – Szabó Dalmának sarkos véleménye van erről a kérdéskörről, valamint a testsúly és az egészség összefüggéséről.

– Az igazi testpozitivitás lényege az, hogy szeretem a testem, és ebbe beletartozik az is, hogy nem eszem meg három krémest, hanem elgondolkozom azon, miért lenne erre a lelkemnek szüksége.

Számomra nagy változás okozott az, amikor elkezdtem rendszeresen sportolni és reggel hétkor kitöréseket csináltam a Hajós utca közepén egy húszkilós zsákkal a nyakamban.

A testünk irányába érzett tisztelet és szeretet a kulcs – vélekedik Dalma, aki nem tartja fairnek azt, hogy míg a plusz kilókat könnyen megszóljuk, arról senki sem érdeklődik, ki mennyit alszik vagy mennyi stressz van az életében.

– Sokszor nem a súly a probléma. Én inzulinrezisztens vagyok, volt egy pont, amikor elgondolkoztam, hogy jobban tudom-e tartani a diétát, ha megszámolom a babszemeket is a tányéromban, aztán rájöttem, hogy ez ijesztő.

A mentális egészség fontosabb, épp ezért én nem is mondom senkinek, hogy fogyjon le, vagy hogy ne fogyjon le.

Szabó Dalma Curvy soul3
fotó: Szabó Tünde

Könnyű rásütni valakire, hogy azért szívbeteg mert kövér, holott a súly sokszor egy jelzés a testtől valami másról – mondja Dalma, aki szerint sokaknak egészségtelen a viszony az étellel, de nemcsak a nagyobb súllyal élők, hanem a soványak körében is, őket azonban ritkán kérdezik arról, miért annyi a súlyuk, amennyi.

– Az, hogy a vékonyság egyenlő az egészséggel, nem igaz. Szeretet kell a saját tested felé és az, hogy úgy cselekedj, ahogyan jó neki – mondta el Szabó Dalma.

Terelni a tekintetet: a plus size öltözködés alapja

Azt is megkérdeztük Dalmától, milyen tévhitek mentén öltözhet egy plus size nő akarata ellenére is előnytelenül. Elmondta, nagyon sok márka készít pamutdzsörzéből plus size ruhákat, ami hiba, mivel ez az anyag a nők ellensége vékonyságával és azzal, hogy alkatunk minden hibáját megmutatja.

– Nem kell mindent elrejteni, de tudatosan kell terelni a tekintetet. Meg kell találnunk, mit akarunk kiemelni és mit szeretnénk kevésbé hangsúlyozni, Az ápol és eltakar borzalmas mondat: miért kéne ebben hinnünk? – teszi fel a kérdést Dalma.

Dalma a következő típushibákra hívta fel a figyelmet:

  • Az, aki a csípőjét rejtené el, gyakran vesz hosszú felsőt, de a leghangsúlyosabb pont mindig két textil találkozásánál van, így tehát lehet, hogy épp a legszélesebb pontunkat hangsúlyozzuk ki
  • Érdemes V kivágású felsőket választani, hosszú nyaklánccal: ez optikailag nyújtja az alakot,
  • A keresztbe csíkos minta sem feltétlenül kerülendő: egyszínű kimonóval vagy blézerrel megtörve a csíkokat ez is lehet előnyös
  • Nem igaz az sem, hogy egy alacsony nő ne vegyen fel overallt, a szabás ezt felülírhatja.
  • Az ápol és eltakar ruhák, pláne nem megfelelő anyagból pedig felveszik a legszélesebb pontunkat a többit pedig teljesen elrejtik. Így teljesen elvész a női sziluett. Meg tudjuk tartani ezt a sziluettet megfelelő szabással és anyaggal úgy is, hogy a számunkra kevésbé tetsző részeinket kevésbé hangsúlyozzuk.

„A végletekben nem hiszek: nem létezik olyasmi, amit semmilyen körülmények közt ne vehetne fel egy plus size nő” – summázta Szabó Dalma.

Nyitókép: Eisenberger Gigi

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.  

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely