Barion Pixel Skip to content
Életmódváltással is küzdhetünk a PCOS ellen.

Így küzdj életmódbeli változtatásokkal a PCOS ellen!

A policisztás petefészek szindróma nem gyógyszeres terápiája kapcsán gyakran felmerül az életmódváltás, tehát a kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgással teli hétköznapok kérdésköre. Ambruska Klaudia, a LilyMed termékenységi magánrendelő dietetikusa mesélt most arról, mire érdemes figyelni, ha PCOS-szel küzdünk.

A Változz velünk, Anyukám! program kapcsán is ismerősen csenghet a LilyMed magán meddőségi központ neve, hiszen az egyik mentoráltunknak, Tóth Enikőnek és párjának, Dr. Tóth Alexandra, a LilyMed szülész-nőgyógyásza, meddőségi specialistája mentorként segít abban, hogy elindulhassanak a családdá válás felé vezető úton. A nőgyógyászati aspektusok kapcsán viszont nem lehet elmenni amellett, hogy étrendi és életmódbeli változtatások javasoltak a PCOS-sel érintett nőknek – ebben Ambruska Klaudia, táplálkozástudományi szakember van most segítségünkre.

A PCOS-nek gyakran alattomos társa az inzulinrezisztencia

– Munkám során gyakran tapasztalom, hogy akik meddőségi központhoz fordulnak problémáikkal, sok esetben több betegség együttes jelenlétével küzdenek. Az egyik legszámottevőbb az, amikor a PCOS és az inzulinrezisztencia kéz a kézben járnak. Míg a PCOS viszonylag könnyen beazonosítható tünetekkel jár (például rendszertelen menstruációval), addig az inzulinrezisztencia gyakran alattomos, meghúzódik a háttérben, és csak akkor derül rá fény, amikor kivizsgálásra jön a páciens – kezdi Ambruska Klaudia.

Fontos, hogy a dietetikus azután fogalmazza meg tanácsait, hogy a nőgyógyászati és az endokrinológiai konzultáció megtörtént, elkészült a diagnózis. Ezzel együtt készül egy teljes vérkép is, ami szintén megmutathatja az eltéréseket.

Főszerepben a szénhidrát

A táplálkozástudományi szakember tapasztalata szerint az esetek több mint 90 százalékában súlytöbblettel rendelkeznek az érintett páciensek, így az első fontos része a diétának, hogy megtörténjen a súlyvesztés. Ez nagyrészt helyes táplálkozással, és aktívabb, mozgással telibb életmóddal érhető el.

A PCOS miatti életmódváltásnak fontos része a testsúlyvesztés.
A PCOS miatti életmódváltásnak fontos része a testsúlyvesztés. Fotó: Freepik, senivpetro.

– Minden pácienst megkérdezek arról, hogy hogyan néz ki egy napja, legyen szó a hétköznapokról vagy a hétvégékről. Az átfogó beszélgetést követően megmérjük a testsúlyt és a magasságot, hogy ezek alapján kiszámoljam a testtömeg-indexet. Ezután számolok egy ideális testsúlyt, hiszen ezek együttesen adnak reális képet.

– Mindig meg szoktam nevezni, hogy mennyi energiát és hány gramm szénhidrátot ajánlott bevinni egy nap. Ez egyszerre nagy változásnak tűnhet az addigi életmódhoz képest, így azt szoktam kiemelni, hogy a szénhidrátra figyeljen a legjobban. Ha például ötszöri étkezésre bontjuk szét a napi mennyiséget, akkor ki kell kalkulálni, hogy egyes alkalmakkor mennyi szénhidrátot vihet be. Ha ezt számolgatja, akkor ennek az is vonzata, hogy az energiabevitel szintén rendben lesz. Elsőre kicsit ijesztő szokott lenni, ám igazából egy egyszerű számításról van szó. Egy körülbelül másfél órás dietetikai tanácsadás során végig tudunk mindent beszélni.

Alapismeretek átadása, és a (nem) javasolt ételek listája PCOS esetén

Ambruska Klaudia szerint mindig az első hét a legnehezebb. Ez az az időszak, amíg rááll az ember szeme, hogy egy adott mennyiségű szénhidrát mekkora adag ételt jelent. Azt szokta javasolni, hogy vegyenek elő egy konyhai mérleget, és egy hétnyi méregetés után már szemmértékre is tudni fogják.

A szakember az alapokról is mindig beszélget a páciensekkel: egyáltalán mi tartalmaz szénhidrátot és mi nem? A kenyérfélék, gabonaőrlemények, száraztészták, a tej és tejtermékek, a gyümölcsök és zöldségek például tartalmaznak, a húsok, halak és a tojás például nem. Majd ez után arra is sort kerít, hogy elmondja, melyek a gyorsan és melyek a lassan felszívódó szénhidrátok, és hogy miért is érdemesebb több lassabban felszívódó élelmiszert fogyasztani (az egyenletesebb vércukorszint miatt). A meghatározott szénhidrátbevitel kapcsán vannak olyan listák, amelyek leírják, hogy mit javasolt és mit nem javasolt fogyasztani.

– Az inzulinérzékenység általában reggel a legrosszabb. Olyankor mindig lassan felszívódó szénhidrátot javaslok. Tízóraira és uzsonnára pedig a kettő együttes bevitelét ajánlom jó szívvel (például korpás keksz és gyümölcs párosítása).

– Fontos, hogy kerüljük a gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmazó ételeket, italokat, például a fehér kenyeret, készételeket, cukros üdítőket, energiaitalokat, és törekedjünk arra, hogy minél kevesebb feldolgozott húskészítményt együnk!

Rendszer kerül az életükbe

– Bár sem drasztikus, sem gluténmentes diétát nem szoktam felírni azoknak, akiknél ez nem indokolt, ám azzal, hogy sok esetben alternatív szénhidrátforrásokat visznek be (például quinoát, kölest), maga a gluténfogyasztás is lecsökken. Ezeknek az ételeknek ráadásul a rosttartalmuk is magasabb,  így elindul a fogyás magától is. Többször megfigyeltem már, hogy egyes pácienseknél a (közel) gluténmentes étkezésre való átállást követően fogant meg a baba, a ciszták pedig kisebbek lettek. Természetesen ezt az étrendet nem rögtön javaslom, hiszen ennél is fontosabb, hogy rendszer kerüljön az életükbe és a táplálkozásukba, és hogy bekövetkezzen a testsúlyvesztés.

Ambruska Klaudia kiemelte, hogy az egészséges ütemű fogyásnak is megvan a mértéke, ami heti szinten körülbelül 0,5-1 kilogrammot jelent. Az ennél drasztikusabb súlyvesztés borzasztóan megterhelheti a szervezetet.

– Ha például 10 kilóról beszélünk, akkor ez a súly körülbelül három hónap alatt fokozatosan kússzon le! Nagyon jó, ha a helyes táplálkozás mellé beépít valamennyi mozgást is az ember. Ennek formája függ a súlytöbblettől, és attól, hogy korábban mozgással teli életmódot élt-e a páciens. Egyszerű praktikaként azt szoktam javasolni, hogy néhány megállóval korábban szálljon le a buszról, és sétáljon gyorsabb tempóval haza! Ha van szobabiciklije, kezdje 10 perccel és fokozatosan növelje 2-2 perccel. Sőt, az úszással sem lehet mellélőni.

A dietetikus úgy látja, a hozzá forduló hölgyek tettre készek és elszántak, így aközben, hogy a LilyMedben megkapják a segítséget, a hétköznapokban nincsen gond azzal, hogy alkalmazniuk is kell az életmódbeli változtatásokat. – Annál nagyobb akarat talán nincs is, amikor az ember gyermeket szeretne, ilyenkor minden követ megmozgat. Az életmódváltást követően pedig, akár néhány hónapon belül el is jöhet a pillanat, amikor megfogan a baba – fejezte be a szakértő.

Fotó: Freepik, senivpetro. 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely