Barion Pixel Skip to content
autózás-utazás

Így lesz a hosszú autózás pokol helyett utazás

Igaz, hogy a legtöbben lassan magunk mögött tudjuk az idei nyaralást, de ez nem azt jelenti, hogy ne indulnának sokan útnak szeptemberben, kihasználva az indián nyarat – és ott van még az őszi vagy a téli szünet is. Rutinos autózóként bizton állítom, lehet úgy is alakítani egy akár 5-6 órás utazást is, hogy abba ne őszüljön bele anya és apa sem.

Vannak persze olyan körülmények, amelyekkel egyszerűen nincs mit kezdeni: sok kisgyermek a kagylóülésben egy fekete szövetdarabot bámulva leginkább végeérhetetlen sírással tölti el az autópályán töltött órákat, és vannak olyan totyogók is, akik egész egyszerűen nem bírják a mozdulatlan állapotot órákon át. Nagyon sok olyan faktor van ugyanakkor, amelyekre te is hathatsz szülőként. Ezeket vesszük sorra most, hogy segítsünk következő hosszabb utad megtervezésében!

Gondolkozz etapokban!

A hatórás utat lehet, hogy te felnőttként lenyomnád egyben, ám közel sem biztos, hogy ez jó ötlet kisgyermekkel.

Sőt, valójában gyakorlatilag kivitelezhetetlen, kivéve, ha éjjel indulsz útnak.

Ez esetben apellálhatsz arra, amennyiben gyermeked jó alvó, hogy végigszundítja majd az utazást – viszont neked sofőrként megterhelőbb lehet, ha úgy kell levezetned a horvát tengerpartra vagy Ausztria túlsó felére, hogy 24 órája vagy fenn. Azt azért kevesen tudják megtenni, hogy ilyenkor nap közben pihenjenek, kicsi mellett főként valószínű, hogy a sofőrnek a pakolással vagy a gyerek(ek) szórakoztatásával tölti az időt. Így hát, ha te is azok közé tartozol, akik inkább nappal indulnak útnak, érdemes egy kicsit előre tervezned.

autózás-utazás

Megállni persze bárhol lehet, de egy kihalt letérőnél vagy közepesen lerobbant benzinkútnál jobb helyeket is találhatsz, ha tematikus csoportokban, ismerősök körében körbekérdezel, vagy egyszerűen csak a Google térkép segítségével körbenézel az útvonal mentén.

A játszóterezésnek persze megvan az a veszélye, hogy nehéz lesz tovább indulni, de bárhol is álltok meg, jót tesz, ha kicsit szaladgálhat a kiskorú utas.

Étkezést is időzíthetsz ilyenkorra, de akár mini városnézésekkel is színesíthető az út. Ha igazán messzire mentek, sokszor jobban megéri, ha van egy köztes állomás, ahol egy éjszakát is eltöltötök.

Készülj a rosszullétre!

Vannak olyanok, akik akármilyen szerpentinen felfelé haladva sem lesznek rosszul – és olyanok is, akik a harmadik kanyarnál émelyegni kezdenek, az ötödik után pedig meg kell velük állni, mert a hányinger nem tréfa. Mielőtt gyógyszerekhez folyamodnál, érdemes egy kicsit kísérletezni, a következőket kipróbálva:

Az émelygős gyerek ne nézzen lefelé, ne telefonozzon vagy játsszon ölében – szólítsd fel arra, hogy kifelé figyeljen! Húzzátok le az ablakokat, hogy némi friss levegő jusson be hozzá, ez is segíthet leküzdeni az émelygést. Lehetőleg ne az ablaknál, hanem inkább középen üljön az, akinek gondot okoz az utazás

Végszükség esetére mindenképp készítsetek egy olyan edényt az autóba, amelynek van jól zárható fedele, illetve váltóruhát és törölközőt is, hogy az esetleges baleset romjait feltakaríthassátok. Ha a fenti praktikák nem válnak be, akkor érdemes gyógyszeres megoldással is próbálkozni, természetesen a gyermek háziorvos bevonásával. Kúpos és tablettás megoldások is léteznek életkornak megfelelően, de azt is figyelembe kell venni, hogy ezeknek álmosító mellékhatása is lehet, így valószínű, hogy ha a gyermeked gyógyszert vesz be, aznapra már kiüti magát. (További mérlegelendő szempont, hogy egyórás útra ilyesmit ne vessetek be, mivel nem is hat elég gyorsan a szer.)

„Ezeknek a szereknek azért erős placebó-hatása is van – a lányom mostanában már öt perc után azt hajtogatta, hogy hányingere van, annyira mély nyomot hagyott benne az, hogy gyakorlatilag három éve minden hosszabb autós utazás során többször is hányt” – meséli Lilla, akinek a gyógyszeres módszerhez kellett fordulnia.

autózás-utazás

Ötletek tablet helyett

Talán nem véletlen, hogy az autók háttámlájára rögzíthető rendszerezők egyik központi eleme a tablettartó, de vannak, akik nem szeretnék, ha a gyerekek órákon át sorozatokkal, mesefilmekkel vagy játékkal szórakoztatnák magukat. Megoldás lehet az, ha hangoskönyvekkel váltjuk ki a tabletet: nem csak CD-n vihetünk magunkkal ilyesmit, de válogathatunk a Spotify kínálatából, valamint az MTVA hangjáték-archívuma is bőségesen kínál hallgatnivalót.

Zsófi azt mondja, mióta elég nagyok a gyerekei, gyakorlatilag egyetlen hangoskönyv-sorozattal órákon át viselik el a monoton autóutat.

„Örökre hálás leszek azért, hogy Berg Judit Rumini-könyvsorozatának első négy könyvéből hangjáték készült: ezek nagyjából négy órára kötik le darabonként a gyerekeket annak ellenére, hogy a könyveket többször elolvastuk nekik és már a hangjátékot is többször meghallgatták. De szívesen hallgatják Pom-pom történeteit is, vagy jöhetnek Rémusz bácsi meséi is CD-ről” – mondja.

A zenehallgatás a legtöbbeket nem ennyire köti le, de azért lehet találni a kínálatban olyasmit is, ami az egyszerű gyerekdaloknál jobb szórakozást nyújt.

„A gyerekeim rákattantak a musicalekre. A négyéves már kívülről fújja A dzsungel könyvét, sőt, miután az unokatestvéreknél hallották A Pál utcai fiúkat, már azt is rendszeresen hallgatjuk. Kívülről fújják a dalszövegeket, néha azt sajnálom, hogy olyan rövidek ezek a dalok, mert úgy tűnik, bármeddig képesek lennének hallgatni őket, miközben Gryllus Vilmost már időnként unják” – árulta el Zita.

Játszani az autóban is lehet

Persze van, hogy a legszívesebben te is csak bámulnák kifelé az ablakon, de vannak olyan egyszerű játékok, mint a szólánc vagy épp a barkochba, amelyekkel érdemes megpróbálkozni utazás közben is. Ezekkel elterelheted a gyerekek figyelmét arról, hogy mennyire egysíkú folyamatosan a szaggatott vonalat nézni, így sokkal szórakoztatóbb lehet a hosszú kocsikázás az autópályán, mint egyébként. De bevezethettek olyan játékokat is, amelyben a következőt kamiont, teherautót, motorost vagy sebességkorlátozó táblát kell kiszúrni: ettől a gyerekek felvillanyozódnak, de remélhetőleg nem vesznek majd össze azon, hogy ki hány pontot gyűjtött.

Játékos szórakozásra használhattok olyan applikációkat is, mint a Plukkido fejlesztői létrehozta Útramanó, mely helyalapúan mesél, illetve megfigyelési feladatokat is ad a legkisebbeknek. Az alkalmazás nemcsak az autópályák mentén, de nagyobb városi utakon is működik, így varázsolhatja kicsit színesebbé az utazást.

autózás-utazás

Legyen különleges program az evés!

Nem azt akarjuk sugallani, hogy az evést szórakozássá tenni jó ötlet a mindennapokban – de ha az unalmas autóutat kell feldobni, érdemes lehet a gyerekek kedvenceit bekészíteni az uzsonnás dobozba.

Meglepheted őket azzal is, hogy alma, répa vagy uborkadarabokat vicces formákra vágsz, már ha megeszik az ilyesmit, de évente egyszer az is belefér, ha azt kapják enni, amit a legszívesebben fogyasztanak – még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy gyorséttermi menüt vesztek menet közben, és több csokoládé kerül a szervezetükbe, mint általában.

Annyira fogják élvezni azt, hogy egy kicsit a tilosban járnak, hogy ezzel értékes fél órákat nyerhetsz magatoknak menet közben.

És maradj laza – még ha nehéz is

Sok dolog van, amin az ember feltudja húzni magát, és ebből sok minden felesleges is lehet. Érdemes az ehhez hasonló helyzetekben egy kicsit rugalmasabban állni a dologhoz, hiszen ahogyan a gyermeknek, úgy neked is komfortzónádon kívüli a helyzet, melyben egy fémdobozban gurultok órákon át, vagy huzat van, vagy zavar a légkondi, balesetek és építkezések lassítják a forgalmat, és a többi. Amiből lehet, inkább csinálj viccet, ne húzd felé magad feleslegesen apró-cseprő dolgokon.

Sokat kérdezik majd, mikor értek már oda: kisebbeknél az, hogy fél vagy két óra, a valóságban nem jelent semmit, így inkább csak arról beszélj, hogy soká tart még az utazás, vagy alig van már belőle. Előbb-utóbb úgyis odaértek majd, és végre elkezdődhet a nyaralás, a pihenés, amelyért megérte telipakolni a csomagtartót.

Fotó: Freepik, Adobe Stock

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely