Barion Pixel Skip to content
Anyuka otthonról dolgozik digitálisan a gyerekekkel

Megváltoztunk. Üdvözlet egy új, digitális világból

Nem akartuk. Nagyon nem. Megrémített a bezártság, sok volt a veszteség. A pandémia azonban hozott jót is: gyorsan felnőttünk a digitális világhoz. Ma már el sem tudjuk képzelni az életünket nélküle. Sőt, egyre többen úgy jelentkeznek egy új állásra, hogy csak akkor jönnek, ha otthonról dolgozhatnak. Vagy bárhonnan. Az erős net és a jól működő eszközök ugyanis a teljes szabadságot adták meg nekünk. Eljött egy új világ, de még elkél a segítség.

„Hol a link, ahol a meeting van?”, „Bocsi, kicsit lassan kapcsolódik a gépem, mindjárt bent vagyok!”, „Nem hallunk! Le vagy némítva! Ez volt az elmúlt másfél évünk pár mondatban. Egy csapásra kellett felszerelni magunkat és a családunkat okos eszközökkel, amelyekkel megoldható az értekezlet éppúgy, mint az online oktatás, házi feladat készítése és beküldése.

A webshopokban harc folyt a legjobb eszközökért, kamerákért és kiegészítőkért, hogy készen álljunk a végeláthatatlan, mackós meetingekre, ugyanakkor a gyerekek online oktatását is fél szemmel követtük.

A mai napig előttem van, ahogy tavasszal az elsős fiam online órája zajlott: a gyerekek egyfolytában beszéltek, miközben a tanító néni a tananyagot adta volna le: „Zsuzsi néni, nem látom! Nem hallom! Kitört a ceruzám! Pisilni kell, kimehetek? Mikor lesz már vége?” – de Zsuzsi néni rendíthetetlenül fegyelmezett, válaszolt, várt és feladatokat osztott ki. A fiam pedig ülve, fekve, térdelve, óriási sóhajokkal abszolválta az órákat. Naponta kettőt. Hát igen, kemény az élet.

Persze közben készség szinten használt minden appot, bővítményt, telepített, nyomkodott, játszott, kikapcsolt és némított. Úgy, hogy soha se mutattuk meg neki. Ő és a barátai már belenőttek a digitális világba.

Tanulás határtalanul – térben és időben

Bevallom, az utóbbi időben sokkal hatékonyabban dolgozunk. Évekig győzködtem ugyanis az ügyfeleimet, hogy inkább online meetingeljünk, mert akkor nem kell egy-egy megbeszélésért órákat buszozni vagy állni az autóval a dugóban. A kényszerűség hozta eleinte – most már hétköznapi rutin. És milyen a világ, most a személyes találkozó az ünnep. Meg is becsüljük! 

A csapat egy része vidéken él. Cégvezetőként ez nem zavar, mindenki teszi a dolgát. Sok barátom egyébként a pandémia alatt költözött le vidékre, ahol jobb a levegő, olcsóbb az élet, csak legyen erős a net!

Rájöttünk, hogy aki nem halad a korral, az lemarad. Muszáj fejleszteni a kollégák digitális készségeit, hogy mindenki tudjon a felhőből dolgozni, akár szép preziket készíteni vagy a munkánkat megkönnyítő platformokat kezelni. Ma már nem is tudnánk ezt másképp csinálni. És nem is akarjuk. 😊

Másfél éve bezárt a világ. Viszont ott, akkor kinyílt egy másik. Az online tér. Tanfolyamok széles választéka tárult elénk az iskolai és egyetemi kurzusokon felül is, amelyek közül kedvünkre válogathatunk: tanulhattunk gitározni, kenyeret sütni (khm), de beleleshettünk akár egy neves amerikai egyetem tananyagába is, ha ahhoz volt kedvünk.

Mást jelent az online térben az élet és a munka a diákoknak, a tanároknak, a szülőknek, a kollégáknak. És más kihívásokat is. Az iCentre készített is erről egy filmsorozatot – megkérdezték az érintetteket, hogyan élték meg az elmúlt másfél évet. Arra voltak kíváncsiak, hogy mi volt az ő túlélő eszközük. A válaszokban mi is magunkra ismertünk.

Dolgozni, de csak otthonról – a digitális élet szabadsága

Újra ősz van. Kicsit aggódva figyelem a híreket miközben a srácok könyveit csomagolom az iskolába. Tudom, hogy ennek az egésznek még nincs vége és azt is, hogy már semmi sem lesz olyan, mint régen.

Ahogy fordulunk az őszbe, úgy várom a szigorításokat. Ez alatt a másfél év alatt teljesen megváltozott a munka világa is. Az emberek megérezték a digitális élet szabadságát.

Az állásinterjúkon megjelentek a képzett, de mostantól csak otthonról, home office-ból dolgozni akaró emberek. Sok HR-es barátom van, akik arról mesélnek, hogy a cégek vezetői egyelőre tanácstalanok. Mit mondjanak? Engedjék? Ne engedjék? Ha az egyiknek igen, a másiknak miért nem?

Ez az új világ leegyszerűsített sok mindent. Ha megvan a tudásod, csupán biztonságosan használható eszközökért kiált. Nincs idő a homokórázó laptopra, a lassú, döcögő internetre. S mivel nem fenyegetem egy IT-s guru állását sem, ha valami kérdésem van, korrekt, világos segítségre vágyom, ha nem értek valamit, ha technikai nehézségeim adódnak vagy éppen megbízható márkaszervízbe kell vigyem a munkámhoz elengedhetetlen eszközeimet. 

Támogatott tartalom.

Kiemelt kép: AdobeStock

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely