Barion Pixel Skip to content
jámbor eszter, Testsuli

Jámbor Eszter: „Senki sem azt kérdezi, hogy melyik a legjobb pozíció”

Bármilyen életszakaszban is járunk, szinte mindannyiunknak vannak szexszel kapcsolatos kérdései. Jámbor Eszter, a Szexsuli (ma már Testsuli) alapítója éppen azt a szelencét nyitogatja tabudöntögető és hiteles tartalmaival, ami hosszú-hosszú ideig zárva volt. Mennyire álprűd a társadalom, amiben élünk? Melyek a legforróbb témák? És hogyan vált újságíróból a magyar szexoktatás izgalmas alakjává? Erről mesél Eszter, aki természetesen most sem köntörfalaz.

– Visszahúzódó kislány voltam, nem szerettem szerepelni, mégis imádtam azt játszani, hogy tévébemondó vagyok. Beültem a vasalódeszka mögé és úgy rakosgattam a papírokat, ahogy azt a tévében láttam. Tudatosan sosem gondoltam arra, hogy hasonlóval szeretnék majd foglalkozni. Ezek a gyerekkori emlékek akkor rohantak meg, amikor a Tényekbe kerültem – nosztalgiázik Jámbor Eszter, aki korábban sosem tudta volna elképzelni, hogy a szexről nyilvánosan edukáljon, beszéljen.

– A ’90-es években voltam tinédzser. A barátnőimmel téma volt a szex, de természetesen nem ilyen szinten, mint most. A motivációm is éppen az, hogy belegondolok: de jó lett volna, ha bizonyos dolgokat előbb tudok a szexről, és mennyi minden kevesebb szorongással járt volna!

Egyetemi laptól országos tévécsatornáig

A média és a hiteles információk átadásának segítő erejét akkor érezte meg először Eszter, amikor egy országos csatorna híradójában dolgozott és megkereste őt egy különleges betegséggel élő nő, aki nemcsak a történetét osztotta meg, de így egy bizonyos gyógyszerre is sikerült támogatásokat gyűjtenie.

– Sosem az motivált, hogy milyen jó, hogy ott vagyok a képernyőn, vagy hogy mások láthatnak engem a tévében. Sokkal inkább az, hogy

a média közvetítő szerepével életeket változtathatunk meg, segíthetünk másoknak. Itt főként olyan információkra gondolok, amik a szégyen és a tabusítás miatt kevésbé elérhetőek

– mutat rá Eszter, aki először hallgatóként ismerkedett meg az újságírással: a pécsi egyetemi lapba kezdett el írni, aztán, ahogy mondani szokta, organikusan jött a szakma.

Ahol a két hivatás találkozik

– Magyar szakra jártam és majdnem el is mentem egy iskolába tanítani, amikor megpillantottam egy újsághirdetést: „országos kereskedelmi csatorna riportert keres”. Beadtam a jelentkezésemet –, mert a szívem inkább ehhez húzott – és bekerültem a TV2 gyakornoki programjába, ahol rengeteget tanultam. Ezután pécsi tudósítónak álltam – idézi fel karrierútjának kezdetét Eszter, aki 6 éven át híradózott, és bár nem volt könnyű, hogy pályafutását politikai szelek is befolyásolták, igazi szenvedélyként tekintett a médiára.

– Emlékszem délelőtt még elbocsátottak az egyik helyről, majd délután már egy másik országos híradóba hívtak. Idővel viszont szerettem volna az online újságírás felé is nyitni. Így kerültem a Nők Lapja Caféhoz, ahol – szintén a bűvös 6 év alatt – négyórás híríróból felelős szerkesztő lettem – meséli a Szexsuli alapítója, amikor az újságírás és a szex ismeretterjesztés kapcsolatáról kérdezem. A közös metszet – a hitelességgel karöltve – ugyanis a bizalom.

Olyanról is megnyílnak, amiről másnak nem

– Úgy érzem, meg tudnak nyílni nekem az emberek. Emlékszem, a riporteri időkben is emlegették az operatőr kollégák, hogy nekem általában olyan dolgokat is elmondanak az interjúalanyok, amiket másnak nem.

A Szexsuli kapcsán ugyanígy fontos számomra, hogy megbízzanak bennem az emberek és megírjanak olyan történeteket, kérdéseket, amik a közösség számára hasznosak. Sosem fedném fel a kilétüket.

Ugyanígy, a Szexhisztorim című podcastemben is bárki anonim módon elmesélheti szexuális élete történetét a kezdetektől mostanáig.

A két véglet – tabusítás és bulvárosítás – helyett

Eszter 2019-ben indította el a Szexsuli weboldalt és mára Instagramon több mint 11 ezer, TikTokon pedig közel 54 ezer követője lett. Mielőtt szabadúszóként ez vált volna az egyik fő csapásvonalává, kommunikációs tanácsadóként dolgozott egy PR ügynökségnél, ahol főnökével transzparensen beszélt terveiről.

– Heti 3 cikket megírtam munka előtt, visszatekintve már nem tudom, hogyan csináltam. Annyira elhivatott lettem, hogy azt vettem észre, a hétvégéimet is a Szexsuli tölti ki. Aztán 2023 nyarán szabadúszóvá váltam és a tartalomgyártás-sales-marketing hármasán túl a testi tabukhoz kapcsolódó kommunikációs tanácsadásba is belevágtam, olyan partnereknek például, mint óvszermárka, menstruációs bugyi vagy felnőtt webáruház.

A harmadik lábam pedig a szövegírás – mondja vállalkozása kulisszatitkairól Eszter, akinek egyik fő célja – a tabudöntögetés mellett –, hogy a szexualitás ne bulvártéma, elviccelés vagy pusztán dicsekedés tárgya legyen, és ne is tekintsük kifejezetten csak női témának! Sokkal inkább mindenkié és bárkié.

Bármerre nézünk, paradoxonhegyeket látunk

– Álprűd társadalomban élünk, ezt például a közösségi média szabályai is kiválóan hozzák. Hiszen sokkal több like-ot kapnak azok a képek, ahol a nők kiteszik a melleiket, a szabályzatok viszont akadályozzák a szexuális edukációt. Ugyanígy a törvényeket is említhetjük: Magyarországon a beleegyezési korhatár

14 év, tehát a 14 év feletti fiatalok bárkivel szexelhetnek, ha az kölcsönös beleegyezésen alapul. Ezzel ellentétben, a 18 év alattiak nem kattinthatnak rá legálisan azokra a tartalmakra, amik felvilágosításról, ismeretterjesztésről szólnak.

– A 2022-es ARC kiállításon is megjelent az erről szóló plakátunk, „Szexelhet, de nem tanulhat róla” címmel – osztja meg velünk Eszter, aki oldalával az olyan avítt és egyben toxikus elvek átkeretezéséért is dolgozik, mint például:

ha egy férfi 100 nővel szexel, akkor mennyire menő, ha pedig egy nő szexel 100 férfival, akkor könnyűvérű. Sőt, említhetnénk a klasszikus „igyon egy pohár bort, ha fáj a szex” típusú, mardosó tanácsokat.

A szexszel kapcsolatos tudás is emberi jog

Eszter nem győzi hangsúlyozni, hogy a szexszel kapcsolatos tudás megléte vagy nemléte kőkeményen befolyásolja az életünket, életminőségünket, testi-lelki jóllétünket. Mint mondja, a WHO több évvel ezelőtt kiadott egy tudásanyagot, ajánlást, hogy életkornak megfelelően mit kell tanítani, és abban azt is megfogalmazták, hogy ez a tudás alapvető emberi jog.

– Az emberek általában pornóból tájékozódnak. Én nem hiszek a pornó betiltásában, jóval inkább abban látom a megoldást, hogy mellé tesszük az edukációt, mind otthon, mind az intézményekben.

Az első pornóval általában 9-10 éves kor körül találkoznak a gyerekek – emeli ki az újságíró, aki a későbbiekben a nőgyógyászok szerepét, a velük való oldott kommunikációt is nélkülözhetetlennek gondolja.

– Sajnos sokszor igazi bátorság, beleállás kell, hogy bármit meg tudj kérdezni a nőgyógyászodtól, anélkül, hogy gombóc van a torkodban.

Nekem például 20 évbe telt olyan orvost találni, akihez nem gyomorgörccsel megyek be és merek kérdezni.

A korábbi rossz tapasztalatok sajnos ezt erősen befolyásolhatják. Nagyon sok olyan üzenet érkezik hozzám, ami éppen ezt firtatja, éppen ezért készítettük el dr. Tamási Béla nemibeteg-gyógyásszal közösen a nemi betegségekről szóló e-könyvet.

Amiről még a legjobb barátjuknál sem érdeklődnek

A Szexsuli alapítójához – a „vajon elmenjek-e orvoshoz ezzel és ezzel?” kérdésen túl – számos olyan témában fordulnak az olvasók, követők, amikkel magányosnak érzik magukat, igazából nincs kitől megkérdeziük, még a legközelebbi barátjuk előtt sem merik felhozni.

Jámbor Eszter
Jámbor Eszter, a Testsuli (Szexsuli) alapítója.

– Senki sem azt kérdezi, hogy melyik a legjobb pozíció. Sok-sok gyakorlati kérdés érkezik hozzám (mit csináljunk, ha elszakad a gumi, hogyan szerezzünk esemény utáni tablettát…), és sok aggodalommal teli üzenetet is kapok, hogy vajon normális-e, ami a fejükben jár? Én nem szeretek semmit extremitásnak nevezni…

A gyakorlati témák kapcsán pedig inkább csak irányt mutatok: milyen orvoshoz látogasson el, melyik zárt csoportba csatlakozzon, mit olvasson el – mondja végül Eszter, akinél olyan témákban is olvashatunk, mint például az aszexuális férjek miatti szexmentes házasság vagy a transzvesztita fantáziák, és olyan videós contentet gyárt, amiben könnyeden, mégis hitelesen beszél akár az orális szexről, akár maszturbálásról, akár egyéjszakás kalandokról.

Fotók: Jámbor Eszter

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely