Barion Pixel Skip to content
Körúti asszonyka-blog

Befőzés tűsarkúban – a Körúti Asszonyka nagyvárosi konyhája

Nagyvárosi, kozmopolita életmód tudatossággal, házi finomságokkal és környezetvédelemmel fűszerezve: talán így lehetne a leginkább összefoglalni Kispál Luca blogját, melyet Körúti Asszonyka néven indított. Megkérdeztük, mi inspirálja, és kértünk tőle néhány tippet ahhoz, hogyan érdemes elkezdeni egy olyan életmódot, ami nem csak a bolygónak, de a lelkünknek is jót tesz.

Jól megfér egymás mellett a tűsarkú és a befőtt Kispál Luca szerint, aki a budapesti Ferenc körúton nőtt fel és töltött el 20 évet, de ma is a közelben él. Úgy gondolja, élvezhetjük a nagyvárosi élet minden kényelmét úgy is, hogy egy tudatosabb, tervezhetőbb életmódot folytatunk, amivel a környezetünket is védjük. Blogján is erről ír: például, hogy milyen termelőknél érdemes vásárolni a Fővám téri Vásárcsarnokban, hogyan kell felhasználni a bio citromok minden részét, de arról is, milyen konyhai eszközöket ruházott rá a nagymamája. 

Körúti asszonyka-blog

– Választások alapján igyekszem élni az életet, ez több dolgot jelent. Például megtervezem, hogy mit fogok főzni, mit kell hozzá bevásárolni, ezekhez a dolgokhoz viszek tárolókat a csomagolásmentes boltba, piacra, és ez a tudatosság hosszú távon is jó.

Rendezettebb, nyugodtabb, harmonikusabb életet lehet élni. El lehet menni a hipermarketbe péntek este 10-kor és bedobálni a kocsiba mindent, de a tervezés nemcsak a környezetünkre, hanem ránk is jó hatással van.

Luca az utóbbi néhány évtizedre jellemző, rengeteg eldobható eszközt és túlzott műanyaghasználatot magában foglaló életmódból próbál visszaállni egy eggyel korábbira.

Szemléletváltás drasztikus lépések nélkül

– A környezetvédő nőket sokan egyfajta ősanyáknak képzelik, de ez nem így van. Nem kell lemondani a nőies megjelenésről, hiszen ez nem egy fekete-fehér világ” – mondja Luca, aki egyébként olimpiai bajnok műkörömépítő mester.

Körúti asszonyka-blog

Hangsúlyozza, hogy senkire nem szeretne drasztikus életmódváltást erőltetni.

– Sokan tesznek a környezetért a maguk módján. Vannak, akik vegánok, vegetáriánusok, vannak, akik a természetes dolgokban hisznek, én a hulladékmentesség mellett tudok leginkább kiállni. Időt kell szánni arra, hogy megtaláld a neked megfelelő boltokat. Hosszú távon nem élhető az őrült rohanás és a tudat, hogy mindig mindent azonnal megkaphatunk, esetenként sokkal drágábban.

Imádja a belvárosi életet, gyermek- és felnőttkora is a nagykörúthoz köti. Élvezi, ha éttermek, nyüzsgés és üzletek vannak körülötte, de fontosnak tartja a választás lehetőségét.

– Ez az életmód nem jelenti azt, hogy soha többé nem rendelek pizzát, nem iszom meg egy üdítőt, és hajnali 5-kor kelek, hogy odaérjek a piacra. A szemléletváltást fokozatosan lehet beépíteni a mindennapokba. Megesik, hogy nem fér bele előre kigondolni, mit főzöl, de ilyenkor senki nem fog megszidni, amiért nem a csomagolásmentes boltban vetted a lisztet. Nem arról van szó tehát, hogy mindig jól kell cselekedni, mert minden apró változás sokat számít.

Befőzés és kedvenc beszerzőhelyek

Luca rendszeresen oszt meg konyhai praktikákat, kamrájában sorakoznak a házi készítésű befőttek és a télre eltett finomságok. Meglehetősen receptkövető embernek tartja magát, kísérletezni csak akkor szokott, ha már jól ismeri az adott fogást, akkor viszont szívesen próbálgat új, elsőre szokatlannak tűnő verziókat is. Elárulta, hogy a befőzés terén a nagymamája ízvilága számára az etalon. De nemcsak ebben, hanem a bevásárlásnál és a konyhában is gyakran hagyatkozik a gyerekkori emlékeire: a főzésre, a gondoskodó légkörre, a közös konyhai élményekre.

Körúti asszonyka-blog

Éppen ezért legtöbbször a Fővám téri és a Fehérvári úti vásárcsarnokokban látni őt. – A csomagolásmentes boltok közül pedig egy Bikás parknál lévő a kedvencem. Tudom, hogy mennyire figyelnek a minőségi termékekre és látom, hogy kis családi vállalkozásként mennyi energia, ötlet és szeretet áll az üzlet mögött.

Hol érdemes elkezdeni?

Megkértük Lucát, adjon néhány tippet arra, melyik területen érdemes elkezdeni a hulladékcsökkentést és a tudatosabb életmódot.

  1. Takarítás

A tisztítószerek sok vegyszert tartalmaznak, érdemes figyelni a csomagolást, hiszen ott feltüntetik ezeket és hatásukat az élővilágra. Készíthetünk házilag is tisztítószereket, de választhatjuk a környezetbarát márkákat is, amik már a drogériákban is megtalálhatók. A következő szint pedig az lehet, ha kifejezetten magyar gyártókat keresünk.

  1. Komposztálás a városban

Egyre ismertebb a városban az úgynevezett közösségi komposztálás. Budapest egyre több közterületén működnek ilyen komposztálók, ahova a zöldségek, gyümölcsök fel nem használt részeit és más természetes hulladékot (pl. tojáshéj) dobhatunk be. Idővel ez lebomlik, és így átlagosan 30%-kal kerül kevesebb szemét kerül otthon a kukába, ami ráadásul ezzel az eljárással szagtalan is marad.

  1. Piac

Több mindent vásárolhatunk kimérve, műanyag fólia nélkül, így a hulladékcsökkentés szempontjából, de az élelmiszerpazarlás ellen is jó választás a piac: csak annyit kell megvenni, amit tényleg elhasználunk, nem kerül semmi a kukába. De többfajta zöldség és gyümölcs közül is választhatunk, mint a boltokban. Azért is érdemes beiktatni a mindennapokba, mert kisvállalkozásokat, családokat támogatunk a vásárlással.

Körúti asszonyka-blog

Tudatos vásárlás az ünnepek alatt is

Kispál Luca Tudatos karácsony projektjével ahhoz is ad tippeket, hogyan lehet elkerülni a túlfogyasztást és az akcióhajhászást. De ezeket a praktikákat nem csak karácsonykor, hanem más ünnepek alkalmával is alkalmazhatjuk.

– Szerettem volna egy nagy felkiáltójeles ellensúlyt teremteni annak, amivé az ünnepek váltak az utóbbi időben, a minél drágább, feltűnőbb ajándékok versenyének. Mondom ezt úgy, hogy a mi családunkban van hagyománya az ajándékozásnak, és szűk körben nemcsak jelképes ajándékokkal, hanem vágyott és akár értékes ajándékokkal lepjük meg egymást. De a karácsonynak nem az akciókról és az utolsó pillanatban megvásárolt vackokról kell szólnia. A változtatás nehéz, de azt vettem észre, hogy le voltak nyűgözve azok, akinek kicsit másfajta ajándékot adtam, például egy kézzel készítettet, vagy csak a csomagolás volt másfajta. Az embereknek van erre igénye, csak a nagy rohanásban elfelejtünk erre időt szánni” – meséli Luca, aki arra biztatja blogjának követőit, hogy kis lépésekkel haladjanak a tervezhetőbb, tudatos mindennapok felé.

Fotók: Körúti asszonyka

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely