Barion Pixel Skip to content
Bitay Andi-kacatmentes otthon

Te is tárolónak használod az otthonod? Pedig lehetne kacatmentes is!

A Kacatmentes otthon bloggal vált igazán ismertté, és vallja, hogy az otthonunk és környezetünk tudatos tervezése az életünk más területeire is kihat. Megkérdeztük Bitay Andit, hogyan érdemes elindulni a tárgyak elengedésének útján, és azt is elmesélte, miként segít új projektje, a Pedig készen állsz! a hozzá hasonlóan visszahúzódó személyiségeknek, hogy hitelesen képviseljék magukat és vállalkozásukat a közösségi médiában.

Bitay Andi és férje élete gyermekük születésével fordult meg, hiszen a lakásukat át kellett alakítaniuk úgy, hogy mindhárman elférjenek benne. Így az addig működő Maison blog szép lassan átalakult a Kacatmentes otthonná, ahol Andi blogbejegyzések és podcast formájában is megosztja életmódváltó tippjeit.

– A gyermekszületés újragondolást igényelt. Nem az kezdett el érdekelni, hogyan tudok rendszerezni, hanem önismereti oldalról közelítettem meg a témát.

Feltettem magamnak a kérdést: tényleg szükségem van erre a sok mindenre?

Kinyitottam a ruhásszekrényemet, ami tele volt olyan ruhákkal, amiket nem szeretek, nem hordok, közben pedig vásárlom az újabbakat – mesélt Andi a kezdetekről.

Bitay Andi-kacatmentes otthon

Kevés holmi kisgyerekkel?

Más hatévesekhez hasonlóan Andiék kisfiának is sok játéka van, mégis igyekeznek olyan szellemben nevelni, hogy felnőttként majd tudatosan tervezze, mit vásárol meg, milyen tárgyakat visz be otthonába.

– Többször jött már velem adományboltba, ahová be is vittünk holmikat, el is hoztunk olyat, ami neki tetszett. Tudja, hogy azokat a dolgokat, ami neki már nem kell, eladományozzuk. Viszont nem akarom, hogy egy tudatos hatéves legyen, aki azt mondja, hogy nem kérek több játékot, mert már van elég, hiszen gyerekként az a dolga, hogy tapasztalatokat gyűjtsön.

De sokat beszélgetünk ezekről a dolgokról, és szeretném, ha majd felnőttkorában tudná hasznosítani, amiket tőlünk tanul” – mondja Andi, aki a blogján rendszeresen megmutatja, hogyan alakul otthonuk, hogyan kapnak új életet szeretett tárgyaik.

A kacatmentes már zero waste?

Bár ez az életmód kíméli a környeztet, hiszen gátat szab a felhalmozásnak, Andi mégsem tartja magát zero waste bloggernek. – Rám sütötték a zero waste bélyeget, pedig ez nem egy fekete-fehér történet, hanem egy folyamat. Lehet, hogy van olyan része az életemnek, ami ennek a szemléletnek megfelelően alakítok, de vannak más dolgok, amiket lehet, hogy nem csinálok annyira jól. Engem ez frusztrált.

Amikor valamit lefotózok, nem akarok azon gondolkodni, hogy ugye nem lóg be egy műanyag palack a képbe? Pedig ez nem rontaná a másik területen elért eredményeket.

A kacatmentesség az a hűséges téma, amivel igazán tudok azonosulni. A környezettudatosságra vannak más nagyszerű szakemberek.

Hol érdemes elkezdeni?

Ha valaki szeretné otthonát a kacatmentesség felé terelni, mindenképp kezdje kicsiben! Válasszunk ki egy olyan pontot a lakásban, amihez nem kötődünk érzelmileg, például a fürdőszobát vagy a konyhát, és nézzük meg, melyek azok a dolgok, amikre feltétlenül szükségünk van, gyakran használjuk őket! De kezdhetünk akár egy szekrénnyel vagy egy sarokkal is.

– Fontos, hogy legyen egy célunk, és ne azért csináljuk, mert ez most divatos. Ez a cél lehet az otthonunk kinézetének megváltoztatása, vagy akár egy mélyebbről fakadó dolog is, például valaminek az elengedése.

Andi szerint ez a folyamat nem megy egyik napról a másikra, hanem egy évekig tartó tanulás része. Senkinek nem kell rosszul éreznie magát, ha valamit egy reklám hatására vásárolt meg vagy azért, mert látta valakinél az Intagramon. A lényeg, hogy mérlegeljük a szükségleteinket.

Bitay Andi-kacatmentes otthon

– Elképesztő hatással van ránk a társadalom, a kívülről érkező nyomás, aminek próbálunk megfelelni. Sokszor gondoljuk: ahhoz, hogy ilyennek és olyannak gondoljanak, ezt és ezt kell megvásárolnom, felzárkóznom a legfrissebb trendek terén. Már nem a saját igényeinkre reagálunk vásárláskor, hanem egy külső ingerre. Nehéz visszatalálni ahhoz, hogy tudjuk, mire van igazán szükségünk.

Sokszor tárolóként használjuk az otthonunkat. Úgy érezzük, ha van egy üres falfelület vagy sarok, muszáj odatenni valamit. Attól érezzük magunkat biztonságban, ha minél több dolgot viszünk be a lakásba, de kifelé nem viszünk semmi

Én azt tanultam meg, hogy a biztonság belőlem fakad, nem a tárgyakból. Ennek ellenére fontosnak tartom a tárgyi kultúrát, hogy az embert olyan dolgok vegyék körül, amiket szeret, amiket használ, amik jelentőséggel bírnak a számára. De ezek nem tudnak érvényesülni, ha tele van halmozva a környezetünk – mondja Andi, aki az életmódváltásnak köszönhetően arra is rájött, hogy nem csak az otthonán kell változtatnia.

Bitay Andi-kacatmentes otthon

Pedig készen állsz!

Élete más területén is megújulásra volt szüksége, így alkalmazottból szabadúszó social media manager lett, közben folytatta a Kacatmentes otthon blogot. Bevallja, visszahúzódó személyiségként nehéz volt saját magát és folyamatosan változó, fejlődő mindennapjait a középpontba helyeznie, de új projektjében, a Pedig készen állsz! oldalon már a hozzá hasonlóknak igyekszik segíteni, akik most szeretnék bemutatni vállalkozásukat a közösségi médiában.

– Amikor elkezdtem blogolni, azért nem mutattam meg magam, mert egész egyszerűen be voltam tojva. Az motoszkált a fejemben, hogy mit fog szólni a családom, a kollégák, lehet, hogy majd butaságokat írok, ki fognak nevetni. Az ember nagyon könnyen elbizonytalanodik. De már vállalom, hogy introvertált személyiségként rengeteg frusztrációval küzdöttem egész életemben, mert befelé forduló, inkább figyelő típus vagyok. Ám most egy olyan világban élünk, ahol nem ezt várják, és a közösségi média még inkább ráerősít erre. Az az elvárás, hogy legyél kirobbanó, legyél jelen mindig, gyűjtsd a lájkokat, és ennek nem tud mindenki megfelelni.

Andi úgy gondolta, bizonyára mások is küzdenek ezekkel a problémákkal, ezért tud nekik segíteni például online kurzusokkal, mentorprogramokkal is. Kezdő vállalkozók, tartalomkészítők fordulhatnak hozzá tanácsokért.

– Én már elkezdtem túljutni ezen a szorongáson, tudom a módszereket, tudom mivel segíthetek az ügyfeleknek.

Fontos, hogy igazán önazonos módon tudjanak megjelenni, ne az aktuális trendek után szaladjanak, hanem hosszú távon is fenntartható módon működjenek, ami a személyiségükhöz, márkájukhoz illik.

Sokan vannak, akiknek kész listájuk van a terveikről, csak az elindulással vannak nehézségeik. Ebben tudjuk együtt megtalálni a helyes irányt – fejti ki Andi, aki úgy látja, hogy sok tartalomkészítő, blogger belefárad abba, ha egy felépített arculat szerint kell kommunikálnia. Úgy érzi, hogy azért van vele hosszú ideje olyan sok követője, mert látják a változást, fejlődést, amelyen keresztül ment, és ők is részesei ennek a folyamatnak. Ezt a tudást és érzést szeretné másoknak is átadni.

LinkedIn, Instagram, Facebook, Tik-Tok, Snapchat. Ha nem látszódsz, lemaradsz – mondják. Tényleg minden felületen ott kell lennünk ha munkavállalóként, vezetőként vagy vállalkozóként szeretnénk kitűnni a tömegből?

Erről is beszélgetünk, többek között Bitay Andival a Női Váltó Fesztiválon június 1-én! Ha szeretnéd élőben is meghallgatni a tanácsait, ott a helyed!

fesztivál gomb

 

Fotó: Bulla Bea

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely