Barion Pixel Skip to content
Shiatsu masszázst kaphatnak az egészségügyi dolgozók.

Meddőségre és az elveszett nőiesség visszaszerzésére is megoldás lehet a shiatsu

Nőként, ahányan vagyunk, annyiféle problémánk van az életben. Van, aki babát szeretne, de a régen várt csoda sajnos nem érkezik meg. Más már várandós, mégis minden porcikája sajog és akad olyan is, akit – bár állandóan rohan -, mégis maga alá gyűrnek a hétköznapok. Gulyás Viktor shiatsu-gyógyásszal, coachcsal, trénerrel arról beszélgettünk, hogyan segíthet nekünk a fentiekben egy évezredes múltra visszanyúló gyógyászati módszer.

Dominó-effektushoz vezet a túl sok stressz

Többször találkoztam már a „shiatsu” szóval, de bevallom őszintén: csak nemrég, Gulyás Viktor, shiatsu-gyógyász, coach, tréner segítségével értettem meg, miről is szól tulajdonképpen ez a Japánból induló, évezredekre visszatekintő gyógyászati módszer, mely nem csak a testünket, hanem a lelkünket is segíti egyensúlyba hozni. Nekünk, nőknek pedig különösen fontos lehet, hogy a nagy rohanásban néha ne felejtsünk el önmagunkra is odafigyelni. Miért? Azért, mert a shiatsu nem csak az önbizalmunkat és a nőiességünk megélését támogathatja meg, hanem a régen várt baba megérkezéséhez is hozzájárulhat – a terhesség trimesztereiben pedig enyhítheti a fájdalmakat.

És, hogy miért beszélgettünk most? Mert a Magyar Shiatsu Társaság országos szervezete nyárra különleges akciót hirdetett. A koronavírus-járvány idején kimerült egészségügyben dolgozók számára egész nyáron két ingyenes shiatsu kezelést biztosítanak, hogy ezzel is támogassák a frontvonalban harcolókat.

– Sokat töprengtünk azon, hogyan köszönhetnénk meg azt az emberfeletti munkát, melyet az egészségügyi dolgozók végeznek az elmúlt másfél évben, a pandémia betörése óta. A két térítésmentes shiatsu kezeléssel szeretnénk kifejezni a hálánkat és bízunk benne, hogy visszaadhatunk valamit abból a sok jóból, amit értünk tettek – mondta Viktor. 

A Magyar Shiatsu Társaság két alkalmas ingyenes kezelést ajánl fel az egészségügyi dolgozóknak.
Gulyás Viktor, shiatsu-gyógyász, coach, tréner munka közben.

– Ez a keleti gyógyászati módszer, leginkább az akupresszúrához hasonlít, hiszen mindkét esetben nyomástechnikát alkalmazunk a test egy-egy meghatározott pontján. A körülbelül 1 órás kezelés során hüvelykujjal, tenyérrel, alkarral, térddel dolgozunk azért, hogy aktiváljuk azokat az energia-csatornákat, amelyek autópályaként hálózzák be a testünket – magyarázza Gulyás Viktor, aki szerint a hölgyeknek érdemes még nagyobb hangsúlyt fektetni arra, hogy néha megálljanak és feltöltődjenek.

– A nők hihetetlenek! Számos területen helyt tudnak állni egyszerre: dolgoznak, gyermeket nevelnek, vezetik a háztartást, tanárnők, ápolók és annyi minden mások egyszerre. Közben minden területen szeretnék a maximumot nyújtani. Mindenkinek meg akarnak felelni! A családjuknak, a férjüknek, a munkahelyi kihívásoknak… ez a rengeteg szerep viszont óriási stresszfaktort jelent, amiben nem csak fizikálisan, de mentálisan is ki lehet merülni.

– A felfokozott életvitel ugyanis rengeteg stresszel jár. Ilyenkor a mellékvesék folyamatosan pumpálják a vérbe a kortizolt és az adrenalint, ami nem csak fáradtságot, de hormonális legyengültséget is okozhat. A hormonháztartás felborulása pedig olyan, akár a dominó-effektus: több területre is hatással lehet: például az idegrendszerre, a vérkeringésre, vagy a kardiovaszkuláris betegségek megjelenésére is. A shiatsu abban segít, hogy elősegítsük az eltolódott értékek helyreállítását. Közben pedig teljesen feltöltődhetünk.

Segíthet a meddőség elleni harcban

Sajnos hazánkban is rengeteg nőt érint a meddőség, vagyis az az állapot, amikor védekezés nélkül, minimum egy éven át rendszeresen, ám sikertelenül próbálkoznak a párok gyermekáldás reményében. Viktor elmesélte, hogy a shiatsu kezeléseket is számos olyan hölgy kereste fel az elmúlt években, akik babáról álmodoztak, majd valóra is vált az álmuk.

– Nem egy nő fordult már meg nálunk shiatsu kezelésen az elmúlt években azért, mert szeretett volna áldott állapotba kerülni. Nagy örömmel mondhatom, hogy sokaknak sikerült is. Persze nem azt állítom, hogy ez csak a kezelésektől történt, de nagyon örülök, ha ennek is része volt benne. A shiatsu ugyanis a test önregeneráló folyamataira épít. Egy kicsit talán ezoterikusan fog hangzani, amit most mondok, de gondoljunk bele: amikor elvágjuk az ujjunkat, akkor a szervezet tudja, hogy mire van szüksége ahhoz, hogy meggyógyítsa saját magát. A testünk természetes állapota az, hogy törekszik az egyensúlyra. Egy shiatsu kezeléssel ezt a folyamatot igyekszünk serkenteni, hogy segítségével stimuláljuk a szervezet működését. Mi nem vagyunk gyógyítók, csupán próbáljuk támogatni azt a folyamatot, ami végül a gyógyuláshoz vezet.

A meddőség azért is nehezen megfogható, mert sokszor hiába jár az érintett orvostól orvoshoz, mégsem találják a kiváltó okot. Itt játszanak óriási szerepet a lelki tényezők.

– A gyermektelenségnek rengeteg szervi oka lehet, de előfordulhat az is, hogy fejben kell keresni a megoldást. Amikor egy nő nem elég magabiztos, nem tudja megélni a nőiességét. Megeshet, hogy örökölt családmintákat hordoz, melyek meggátolják az anyaság gondolatát, esetleg olyan traumákat cipel magával, melyeket még nem tudott feloldani. Ezekben a helyzetekben – az orvosi kivizsgálások és szükség esetén pszichoterápia mellett – érdemes a lelki kötéseket is oldani. Úgy gondolom, hogy ezt a pozitív változást a shiatsu is elősegítheti, mely később, a várandósság idején is hasznos lehet.

Gyulladás a szervezetben? Ez is hozzájárulhat a meddőséghez

Enyhítheti a terhességgel járó fájdalmakat

Van kimondottan kismamáknak szóló shiatsu is. Természetesen itt trimeszterenként eltérően kell dolgozni – a terhesség első szakaszában például finom mozdulatokat alkalmaznak, amik a baba „megtartására” épülnek. Ezt erősítik tovább a várandósság második periódusában. A harmadik trimeszterben pedig a szülésre és az ezzel járó elengedésre készítik fel a leendő édesanyát.

A Magyar Shiatsu Társaság két alkalmas ingyenes kezelést ajánl fel az egészségügyi dolgozóknak a nyáron.
Gulyás Viktor, shiatsu-gyógyász, coach, tréner a női problémákon is tud segíteni.

– Mikor elkezd gömbölyödni a leendő édesanyák pocakja, akkor ezzel párhuzamosan a tartásuk is megváltozik. Ez a folyamat sokszor fájdalmat okoz a derékban, a hátban vagy egyéb területeken. A hormonrendszer megborulásával pedig vizesedés jelentkezhet. Mindegyik ellen hatásos lehet kiegészítésként a shiatsu kezelés, amit testközelből is megtapasztalhattam. A feleségem ugyanis több alkalommal kapott shiatsu kezelést a terhessége során, és remélem ez is közrejátszott abban, hogy zökkenőmentesen ment nálunk a babavárás időszaka: lábdagadás, nagyobb fájdalmak nélkül viselte a kismamalétet.

Nyitókép: Freepik. 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely