Barion Pixel Skip to content
női-testkép-elfogadás

Női testkép és bizonytalanság? Hogyan függ össze a biztonságunk a testünk elfogadásával?

Te is szoktál úgy reggel a tükörbe nézni, hogy „Már megint hogy nézek ki?” „Ohh, ide a vakolat sem lesz elegendő, hogy a szemem alatti táskákat eltüntessem!” „Mit kezdjek a hajammal, hogy ne úgy nézzek ki minden reggel, mint egy felmosófej?” „Nincs egy rongyom sem, ami ápol és eltakar!” Neked is vannak hasonló jó kis bántó mondataid? Vagy éppen a tükröket is kerülöd?

Girisha Andrea Steigler írása

Tudtad azt, hogy ezek a rendszeresen elhangzó vagy akár ki nem mondott, csak gondolatban megfogalmazott kritikák, ítélkezések folyamatosan erősítik benned a szégyenérzetet? Azt, hogy „nem vagyok elég jó”, „kevesebb vagyok, mint a szomszéd Marika”, még akkor is, ha viccesen vagy ironikus hangvétellel fogalmazódnak meg.

Sőt az is lehetséges, hogy ez már a hétköznapjaid szófordulatainak részévé vált és már fel sem tűnik számodra ez a belső kritikusság, viszont amikor mástól érkezik feléd egy negatív dicséret, akkor az mélyen betalál. Hisz ilyenkor a kevesebb érzése a szégyen mellett megalázottságot és az alárendelődés érzését is kiváltja, amelyre az online média világa a legjobb táptalaj.

Folyamatosan összehasonlítgatjuk magunkat másokkal és ez egy óriási csapda.

A nemzetközi felmérések alapján a nők 99,8 %-a életében legalább egy alkalommal találkozik a testével kapcsolatos szégyen érzésével. Emiatt folyamatos harcban, küzdelemben állunk a testünkkel és valami olyannak való megfeleléssel, ami egy valaki által valamikor kreált nem is biztos, hogy egészséges kép a női testről.

Tapasztalataim alapján a testképünkkel kapcsolatos bizonytalanság forrása valahogy innen ered, majd egy önmagát gerjesztő spirálban tovább gyűrűződik úgy, hogy ez a megfelelési harc további harcot szül, pedig békére szeretnénk lelni…

Sajnos ez a csapda benne és pont az ellenkező irányba visz bennünket, mint amerre menni szeretnénk.

Mire is vágyunk valójában? Arra, hogy szeressenek és tiszteljenek bennünket. Viszont, ha én folyamatosan bántom, szégyellem, elutasítom, kritizálom, elítélem a testem, akkor ebben hol van a tisztelet és a szeretet… Önmagam iránt? És hogy várhatom el mástól, ha még magamnak sem tudom megadni, amire vágyom? Látod már a függőségi spirált?

Amíg kívülről várjuk, addig folyamatos bizonytalanságban tartjuk saját magunkat.

Egy másik nézőpontból is ránézhetünk a testbántásainkra. Abba belegondoltál már, hogy mennyi bántást kapott már a tested másoktól szóban, a saját gondolataiddal, szavaiddal, a bántó érintéseiddel, vagy éppen annak hiányával, a sok sanyargató fogyókúrával, esetleges „kegyetlen” beavatkozásokkal? És mindezek ellenére szüntelenül dobog a szíved, látsz, hallasz, képes vagy mozogni, gondolkozni, érezni, és a szerveid is sokszor az elmével felfoghatatlan módon összehangoltan működnek együtt.

Iparágak épültek már erre az egész női testképzavar problémára és nőként egy folyamatos szélmalomharc, amiben te is érezheted magad, hogy most melyik fogyókúrát, melyik testmozgásformát kezdd el? Már annyi mindent próbáltál, de maximum ideig-óráig működött. Vagy végre sikerült és megcsináltad! Aztán jött egy stresszes munkahelyi szituáció, egy-két szülés, egy válás, egy szerettem elvesztése, egy költözés, egy nyaralás, egy betegség….és oda a kemény munkámnak! Sőt, még rosszabb lett a helyzet!

Ezt annyira ismerem én is!

A 20-as éveimben 36-os méretű ruhákat hordtam, a párom ennek ellenére folyamatosan azt mondta, hogy „ne egyél már annyit, olyan leszel, mint anyukád!”

A 30-as éveim elején hirtelen úgy meghíztam a combomra és a hasamra, hogy 5-7 hónapos várandósnak néztek rendszeresen.

Az akkor létező mindenféle diétát, vitamint, táplálékkiegészítőt, a szörnyűbbnél szörnyűbb ízű ételeket és italokat is kipróbáltam.

Néha volt egy kis siker, de nem volt igazán átütő erejű vagy hosszabbtávon eredményes.

És hosszú volt az út, amíg megtaláltam azokat a módszereket, amelyek nem a küzdelmen, nem a sanyargatáson és bántáson alapulnak, hanem egy teljesen más formában tudják segíteni a “békekötést”.

Nemcsak fizikai szinten, hanem holisztikusan, EGÉSZként tekintve ÖnMAGunkra találjuk meg a saját egyedi okainkat, a testképzavarunk forrásait, amelyek sokkal messzebbre vezethetők vissza, mint receptre felírt pár hónapos diéta, vagy mozgásprogram.

Természetesen nem kizárva és elutasítva az egészséges életmódot!

Amit szintén nemcsak magamnál tapasztaltam, hogy számtalanszor a külső hatásra történő változások nem olyan eredményesek, mint amikor belülről indulunk.

És én sem vagyok már 36-os méretű, viszont jól érzem magam a testemben, élvezem mindazt a csodát, amit nap mint nap felfedezek a testemben és megtapasztalhatok a testemen keresztül.

Ezt szeretném Neked is megmutatni, hogy bárhogy is vagy most a tested elfogadásával, szeretetétével, egészségével, bármilyen negatív érzés és kapcsolódásspirálban is vagy, számodra is lehetséges a változás.

Lehetséges az, hogy letedd azokat a terheket, bántásokat, amelyek eddig a bizonytalanságot és a vágyakozó függőséget okozták számodra és egy olyan belső biztonságot és stabilitást hozz létre Önmagadban és a női testeddel, amely felszabadító, könnyed és örömteli napokat varázsol számodra életed hátralevő részében.

Sok szeretettel várlak a 2023. július 11-én induló Tudatos Nővé Válok Online programomon:

https://tudatosnoakademia.hu/tudatos-nove-valok-3-honapos-online-program

Szerzőnk Girisha Andrea Steigler, 3 diplomás közgaszdász, európai uniós és nemzetközi közbeszerzési szakértő, orgazmus coach, trauma és gyász specialista, a Tudatos NŐ Akadémia alapítója.

Fotó: depositphotos

Hasonló tartalmakat nálunk ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely