Barion Pixel Skip to content
pihenés

Bűvös dolog a pihenés: 7 formája van, és mindegyik nélkülözhetetlen

Edzés után elnyújtózom a kemény parkettán, kifújom a mázsás súlyú levegőt, leengedem a vállaimat, ellazítom az állkapcsomat, és három percig a semmire gondolok. Máskor a töltőn „felejtem” a lenémított telefonomat. És olyan is van, hogy inkább megküzdök egy kis félelemmel, hogy lemaradok valamiről, mint hogy tovább merítsem az energiáimat… Mindegyik típusú fáradtságra más és más az ellenszer: töltődj fel te is hétféleképpen!

Dunányira duzzadt azoknak a mémeknek a száma, amelyek humorosan szembesítenek azzal az ismerős, egyben idegtépő helyzettel, amikor munka közben csak a pihenésre, pihenés közben pedig csak a munkára tudunk gondolni.

A megoldás persze nem abban rejlik, hogy az egyik oltárán folyamatosan feláldozzuk a másikat, jóval inkább abban,

hogy némi önmonitoringgal megnézzük, mi emésztette fel leginkább az energiáinkat egy adott napon, és arra a területre összpontosítva pihenjük ki a kimerítő köröket.

Biztosan nem vagyok egyedül azzal, hogy másképp fáradok el egy nyüzsgő, szüntelen találkozókkal telepakolt kedden, egy mozdulatlanul monitort bámulós csütörtökön, vagy épp egy 20 kilométeres túrát kimaxolós szombaton…

És bár egy jól kialakított alvásrutin már önmagában is sok mindenre gyógyír, ennél többet kell tennünk: a hétféle fáradtságot hétféle feltöltődési móddal tudjuk kipihenni (fizikai, mentális, érzékszervi, kreatív, érzelmi, szociális, spirituális).

Erről a bűvös hetesről dr. Saundra Dalton-Smith Szent pihenés című könyvéből tudhatunk meg többet, ezúttal viszont azt foglalom össze, hogy egy-egy típuson belül nekem mik szoktak segíteni.

1. Fizikai pihenés

A fizikai pihenésnek bizony passzív és aktív formái is vannak, és mindkettő igazi megmentősereg képében tud megjelenni, ha teret adunk neki, illetve időt szánunk rá.

Kitapasztaltam, hogy akkor érzem magam a legjobban, ha megvan az egybefüggő, nyolcórás alvás. Délutáni sziesztát nem szoktam beiktatni, de valakinél lehet éppen ez az aduász – érdemes hát kipróbálni!

Az aktív fizikai pihenés nálam heti 3-4 intenzív, másfél órás otthoni edzést jelent. Mint sokan mások, én is a koronavírus-járvány idején álltam át arra, hogy edzőterem helyett a nappaliban vagy a dolgozószobában izzadom ki a kiizzadnivalót.

Fizikailag és mentálisan is óriási erőt adtak, és adnak azóta is a MadFit YouTube-videók, azok közül is a „dance workout” típusú, táncos edzések.

Természetesen a kisebb intenzitású, sima gyaloglás hatását sem szabad kifelejteni. A TikTok-trendben is látott séták („going for a stupid walk for my stupid mental health”) nemcsak az algoritmusnak, hanem a mentális jóllétünknek is kedveznek.

2. Mentális pihenés

A két leggyakoribb példa, amit idesorolhatunk, az a naplóírás és a különböző légzőgyakorlatok. Előbbi nálam nagyon hullámzóan van jelen, olykor – jó grafomán módjára – csak úgy ömlenek a sorok, olykor viszont „elfogynak” a szavak a sok cikkírásban, és már egy betűt sem tudnék (vagy akarnék) kipréselni a tollamból.

Utóbbit azonban mindig össze szoktam kapcsolni a fizikai pihenéssel: minden edzés végén légzőgyakorlatokat végzek. A belégzéshez próbálok pozitív gondolatokat társítani, kilégzéskor pedig elképzelem, ahogy kifújom a rosszakat.

 

3. Érzékszervi pihenés

Na ez a „töltőn felejtem a telefonomat, és még a holdacskát is bekapcsolom” típusú pihenés. Nincs Netflix, csak chill. Sehol egy képernyő, egy pittyenés, egy kéretlen értesítés, vibráló kék fény, görgetés…

Ez talán az egyik legnehezebben megvalósítható pihenési forma, hiszen sokszor ül a vállunkra a „folyamatosan elérhetőnek kell lennünk” vélt vagy valós elvárás.

Pedig milyen isteni, amikor mobil nélkül indulhatunk sétálni, vagy laptop nélkül utazni. Az én generációm luxusa már nem az, hogy milyen márkájú az említett telefon vagy számítógép, hanem az, amikor mindezt letehetjük.

4. Kreatív pihenés

A kreatív pihenés arról szól, hogy rácsodálkozunk, mennyire szép világban élünk.

Berakunk egy jó filmet (én gyakran a Római vakációra, vagy egyéb klasszikusokra vágyom), meghallgatunk egy hangulatunkhoz illő lejátszási listát (Louane dalait szívből ajánlom!), megnézzük a naplementét, elmegyünk egy kiállításra, kikísérletezünk egy új receptet (nekem a házi paradicsombefőzés például masszív meditáció), vagy épp inspirációt gyűjtünk egy TED-előadásból.

5. Érzelmi pihenés

Az érzelmileg kimerítő helyzetek után az egyik legnehezebb dolog venni egy mély levegőt, és mindenáron a prioritási lista csúcsára tolni a self-care-t…

Nálam ez egy ideje (főként a júniusi Női Váltó Fesztivál egyik szemfelnyitogatós kerekasztal-beszélgetése óta) a nemet mondásról szól, pontosabban arról, hogy észrevegyem, valójában mire mondok igent azzal a bizonyos nemmel.

Aztán idesoroljuk még, amikor hosszan megölelünk valakit, aki fontos számunkra, vagy amikor kiöntjük a szívünket egy barátnak, családtagnak, segítő szakembernek.

Néha úgy érzem, mintha komoly kilókat dobnék le egy átbeszélgetett, barátnős este végén. A bent dédelgetett, kimondatlan szavaknak ugyanis sokkal nehezebb súlya van, mint azoknak, amiket végre verbalizálunk.

6. Szociális pihenés

Bármennyire is extrovertált vagyok, néha lemerül az a bizonyos társasági elem, és bekapcsol a „mindenki hagyjon békén”, bekuckózós létállapot.

Ilyenkor jön a pihenésnek az a formája, amikor az egyedüllétet választom.

Az addig gondosan, sőt intenzíven ápolt kapcsolatokat egy kicsit kisebb lángra kapcsolom, dobok egy „minden rendben, pár nap múlva küldök majd hangüzenetet” helyzetjelentést a barátaimnak, szeretteimnek. Egymás minipodcast-jeit egyébként is szívesebben hallgatjuk, mint bármelyik híres adást.

7. Spirituális pihenés

Erre a típusú feltöltődésre akkor van leginkább szükségünk, amikor „csak úgy” telnek a napok, sodródunk, nincsenek kapaszkodók…

Ilyenkor érdemes úgy kikapcsolódni, hogy valami rajtunk túlmutatóval foglalatoskodunk, például önkénteskedünk, meditálunk, vagy új ingereket, új élményeket keresünk.

Az újdonság varázsa más területekre is pozitív hatással van, ezt tapasztalom például, amikor beugrós felszolgálóként dolgozom az egyik legkedveltebb győri brunch-lelőhelyen, vagy amikor új stretching gyakorlatokkal állítom magamat kihívások elé edzés végén.

Sőt, hasonló flow-élménybe kerülök, amikor segítek gazolni vagy gyümölcsöt szedni a szüleim kertjében… És te hogyan pihensz hétféleképpen?

Fotó: Balogh-Rátkai Viktória

Hasonló tartalmakat nálunk ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely