Barion Pixel Skip to content
Terézanyu Pályázat

Indul a 10. Jubileumi Terézanyu pályázat!

A Terézanyu pályázat története egy „garázsból” indult, éppen úgy, mint az Apple vagy a Google. De ebből nem világmárkák nőttek ki, hanem a világra nyitott és éhes kiváló alkotók. Na jó, nem garázsból, hanem a garázsnál is kisebb háló-és dolgozószobánkból, ahol a férjemmel, míg a kétéves lányunk a másik szobában aludt, vacakoltunk az állandóan bedöglő nyomtatóval, hogy nyomtatásban olvashassuk a beözönlő pályaműveket. Rácz Zsuzsa írása.

A többi már történelem: kiderült, hogy a nőkben hatalmas a közlésvágy, az igény, hogy a hangunk hallható legyen, hogy a történeteinket – legyen az nehéz, vagy épp könnyű- és ezzel egyben az életünket is meg tudjuk egymással osztani.  Problémánkkal nem vagyunk egyedül: együtt /s/írunk- együtt nevetünk– szól a pályázat szlogenje.

A Terézanyu pályázat és klub sikertörténet, amely nem pénzben mérhető, hanem a közösen  ledöntött tabuk számában és a  különleges emberi sorsokban: a pályázat több mint 10 éves története során több ezer nő írta meg nekünk a történetét,  több mint százötven ember kapott díjat és a közösségünktől annyi támogatást, hogy a sorsukat legyen bátorságuk kézbe venni, megváltoztassák életüket- sokaknak az alkotás mindennapjaik részévé vált, könyveket írtak, megvalósították álmaikat.

De akik nem írtak könyvet, ( még…) azok is nyertek: barátságokat, megtartó közösséget, szövetségeseket.

Az idei pályázat zsűrije önmagában is a női összefogás erejének tükre: Akovács Éva főszerkesztő az idén 75 éves Nők Lapját képviseli, Békéssy Olgi alapító – főszerkesztő a noivalto.hu portált, Fiala Borcsa vezető szerkesztő a wmn.hu-t, Gazsi Zoltán, az Eisberg Hungary Kft. ügyvezetője pedig született filantrópként és az Emberszemlélet c. könyv írójaként a férfiakat is képviseli. 

Elképesztően sok sikertörténet áll a Terézanyu pályázatok mögött. Íme néhány:

Minden évben minden korosztályból érkeznek pályázatok: a legfiatalabb nyertesünk 15 éves volt, Riczu Sára, a legidősebb, Gyéressy Antalné  83 éves. 

Írtak depresszióval küzdő, változtatni akaró tehetséges nők, akik kaptak annyi biztatást, önbizalmat, hogy szembe mertek nézni démonjaikkal. Emő reklámszakember, ma sikeres gyerekkönyveket ír. Írtak helyüket kereső, tehetségüket kibontakoztatni vágyó nők, akik parádésan találták meg a méltó helyüket a világban. Fiala Borcsa pár éven belül a wmn. hu főszerkesztője lett.

Írt nekünk pszichológus az édesanyjával való ellentmondásos kapcsolatáról és küzdelméről, hogy a mérgező mintát már ne örökítse tovább lányaira. Bibók Bea könyve, Ellopott gyermekkor címmel tavaly lett hatalmas bestseller. 

Írt gyermektelenségét tudatosan felvállaló nő, aki komoly önismereti folyamat végén hozta meg a döntést és búcsúzott el meg nem született gyermekétől. Békési Tímea egyik hazai elindítója a gyerekgyászfeldolgozó csoportoknak, vezetett özvegy szülőknek csoportot, írt e-könyvet Gyermekek gyásza címmel, valamint a Transzgenerációs történetek és az Újraépített életek c. könyvek társszerzője.

Írtak családon belüli erőszak áldozatai, akik később képesek voltak erőt gyűjteni és kimászni a bántalmazás pokoli bugyraiból, menekítve a gyerekeiket is, támaszkodva a közösségre. Merát Anikó ma egyedül neveli fiait, rendszeresen ír a Női Váltónak. Írtak nekünk titokban nemi erőszak áldozatai, akik így merték megtörni a szégyent, a pusztító hallgatást.

Írt nekünk gyermekeit egyedül nevelő anya, aki rettentően kínlódott fiai elengedésével. Köves Anna hatvanpluszosan végzet el az egyetem mentálhigiéné szakát, ma másokat támogat hasonló útjukon. Írt nekünk kisgyerekes anya, aki Bécsben próbált boldogulni és erőfeszítéseinek köszönhetően jött létre az egyik legnagyobb, külföldön élő nőket támogató közösség, a FEMspace. Írt nekünk főállású anya a megalázó munkakeresési tapasztalatairól, amikor azzal szembesült, hogy hiába van zseniális szervezőkészséggel megáldva 4 gyerek mellett, mégis csupán ennyit érdemel egy állásinterjún: Ja, értem, maga nem csinált semmit, csak otthon volt a gyerekekkel?!

Írt nekünk díjnyertes pályázatot gyermekkorától fekete felhőként kísérő depressziójával sikeresen megküzdő pszichológus, megtörve az ezt övező hallgatást, tabut. Tóth-Zsiga Bori azóta krimit írt, hamarosan kijön második könyve a Macskakaparás. Bori rendszeresen ír novellákat a Női Váltónak.

Írt nekünk a cigánysorban született nő, aki emberfeletti erővel kapaszkodott ki a mélyszegénységből, majd lett szociális munkás. Danó Éva ma cigány gyerekeket és családjaikat támogat, közben elvégezte az egyetem teológia szakát is. Dínyertes írását itt olvashatjátok:

Danó Éva: Az árnyékból a fénybe – A 9. Terézanyu pályázat fődíjasa

Írt nekünk a hajléktalanságból szintén tiszteletet érdemlő küzdelemmel szabaduló fiatal nő.

A pályázatokban a közös a vágy a változtatásra, fejlődésre, önmagunk és mások jobb megértésére. Díjazottjaink többsége szárnyakat kapott, önbizalmat és hitet- közel harmincan megírták első, sőt további könyveiket: Fiala Borcsa, Bibók Bea, Mátrai Szilvia, Pápai Ildikó, Törteli Eszter, Kartali Zsuzsanna, Pásty Júlia, Köves Anna, Tóth- Zsiga Borbála, Somogyi Eszter, Mocsonoky Anna, Várfalvy Emőke, Mészöly Ágnes, Raffer Gabriella, Ihász Anita.

A 10. jubileumi pályázatunkkal mi mást ünnepelnénk, mint a női közösség különleges, megtartó erejét, amelyre mindannyiunknak életbevágó szüksége van. 

Terézanyu pályázat felhívás

2024-es kategóriák

Idén 4 kategóriában várjuk az  egyes szám első személyű írásokat:

  Női közösségek megtartó ereje – Te kikre számíthatsz, hogyan, kik támasztanak, te kinek nyújtasz segítséget? Kisebb ( akár 2-3 fős) vagy nagyobb közösségekhez való tartozás élményéről várunk személyes történeteket.

  Most Te jössz! – Az Eisberg Hungary Kft jóvoltából külön kategóriát szentelünk annak az életbevágó kérdésnek, hogy mi nők, hogyan gondoskodunk magunkról, mit teszünk a saját testi- lelki – szellemi jólétünk érdekében?

  A kisgyerekes lét boldogsága ÉS szívása – hogyan lehet megteremteni az egyenlő munkamegosztást az újszülött érkezését követő káoszban? Kivételesen négykezes, szülőpáros pályázatokat is várunk.

  Csajok a pult mögött– a munkahelyi közösségek megtartó erejéről várunk történeteket- Milyen együtt dolgozni barátként, szövetségesként egy munkahelyen- például a kiskereskedelmben, a boltokban, áruházakban dolgozó több százezer nő esetében? A Tesco támogatásának köszönhetően külön kategóriában várjuk és díjazzuk az írásaikat.

Különleges jubileumi évünknek két célja van: ünnepelni az egyéni és közösségi értékeket – a fődíj 250 ezer forint mind a négy kategóriában. Az összeget vagy a saját közösségének nyerheti a pályázó, vagy egy általa nagyra becsült (bejegyzett, hazai) egyesület vagy alapítvány javára ajánlhatja fel.

Tehát az idén nem csupán magadért írsz, hanem ezzel egyben a közösségedért is tehetsz!

De a történet rólad szóljon, egyes szám első személyben, mint eddig mindig- és természetesen az egyént is díjazzuk mind a négy kategóriában. A legjobb írásoknak és szerzőiknek megjelenési lehetőséget biztosítunk.

A pályázat határideje május 5. éjfél, anyák napja. 

A Danubius Hotels támogatásának köszönhetően az ünnepélyes díjátadónak a Danubius Hotel Helia ad otthont 2024. okt. 5-én.

Ne habozz, ragadj tollat, klaviatúrát és állj neki: írd meg történetedet, hogy másoknak is erőt adj! A pályzatokat a raczzsuzsa.com -ra várják! Határidő: május 5!

Nyitókép: Kovács Attila

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely