Barion Pixel Skip to content
Katona Katalin-szexuálpszichológus-rendőr

„A szexuális nevelés körül óriási tabusítás zajlik, pedig még a jégkrémet is erotikával adják el” – Katona Katalin rendőrből lett szexuálpszichológus

Évekig csak az anyuka arcát ismertem a szomszéd házból, aztán rám köszönt egy konferencián és megtudtam, mivel foglalkozik. Tömeglélektan, hazugságfelismerés, pornófüggés, életvédelem, teljesítményszorongás, szexuális zavarok. Ezek a témák kísérik Katona Katalin pályafutását, aki az egyenruhát cserélte a terapeuta székére.

Hogyan lesz egy kislányból rendőr nyomozó?

Tényleg kislányként fogalmaztam meg először, hogy rendőr szeretnék lenni. Úgy emlékszem, hatodik osztályban tettek fel először pályaorientációs kérdéseket az iskolában.

Akkoriban adták a tévében a Rendőrakadémiát, rögtön beugrottak a vicces jelenetek, ezért írtam a papírra: „Rendőr leszek.”

Aztán pont nyolcadikos voltam, amikor elindult egy rendőri pályára előkészítő szak a kalocsai szakközépiskolában, önvédelem, idegennyelv, társadalomismeret tantárgyakkal, ami nagyban determinálta a választásomat. Érettségi után rögtön továbbmentem a rendőrtisztire, ahova akkor tizennégyszeres volt a túljelentkezés.

Mindemellett persze létezik egy racionálisabb magyarázat arra, miért vonzott a pálya: mert 25 év szolgálat után el lehetett menni nyugdíjba.

Rendőrnőnek lenni még manapság is szokatlan választás. Mi segített ignorálni a sztereotípiákat, amikor „felszereltél”?

Az, hogy milyen külsővel jelenünk meg a munkahelyünkön, ugyanolyan igény, mint bármilyen más szakmában. De valóban, nem könnyű nőként érvényesülni ennyi férfi közt. Igazán jó rendőr abból lesz, aki le tudja magát választani arról, hogy egy-egy szituációban komoly dráma folyik, hiszen a rendőrség mindig csak utólag reagál az eseményekre.

Amit talán még a nőies külsőnél is jobban meg kell keményíteni, az a lágy lélek, mert rá kell jönni: nem mentheted meg ezeket az embereket.

Miért váltottál?

Hét évig dolgoztam a Kalocsai Rendőrkapitányságon, bűnügyi nyomozótisztként. Sima eltűnésekkel is foglalkoztam, például a közeli gyermekotthonból sokszor szöktek el a gyerekek, de találkoztam furcsa halálesetekkel, öngyilkossággal is.

Később a Zuglói Rendőrkapitányságon közlekedési szabálysértéseket vizsgáltam. Elég korán elhatároztam, hogy munka mellett pszichológiát fogok tanulni, hogy kamatoztassam tudásomat a kihallgatások során. Ez a plusz képesítés segített be egy évvel később a Nemzeti Nyomozó Irodához, ahonnan aztán eljöttem szülni.

A GYES alatt rendőröknek tartottam kihallgatástechnika tréningeket. Az itt átélt sikerélmény, a szabadabb időbeosztás egyre jobban erősítette bennem a vágyat, hogy saját pszichológusi praxisom legyen.

Egészen pontosan szexuálpszichológusi praxis. 

Igen. Magyarországon Szilágyi Vilmos és Lux Elvira foglalkozott elsőként a témával,

de szexuálpszichológiára még 2022-ben, a pornóipar virágzásának idején is szükség van, mert a praxisban mai napig előfordulnak olyan felnőtt férfiak és nők, akik bizonytalanok például abban, hogy hol található a csikló.

Sajnos a szexuális nevelés körül óriási tabusítás zajlik, pedig még a jégkrémet is erotikával adják el.

Katona Katalin

Kinek ajánlod, hogy szexuálpszichológushoz forduljon?

Nagyon változatos kérdésekkel találkoztam már. Vannak a klasszikus problémák: férfiaknál leggyakoribb a merevedési zavar, nőknél a vágyhiány. Érkeztek hozzám LMBTQ kérdésekkel, pornófüggéssel vagy épp párkapcsolati nehézséggel.

Sokszor csak tévhiteket, hiedelmeket kell eloszlatni, mint például: egy férfinak bárhol, bármikor, bárkivel tudnia kell szexelni vagy csak a nő felelősége a védekezés.

Sajnos találkoztam már abuzált kliensekkel is, őket egy speciális, traumafeldolgozásban jártas kollégához irányítottam. Ami ezekben a témákban közös, az a háttérben húzódó elképesztő mértékű szorongás. Röviden tehát annyit mondhatok: akinek a szexualitás jelenleg stresszt, szorongást okoz, az keressen fel szexuálpszichológust azért, hogy a szex öröm legyen.

Olyan természetes, ahogy beszélsz az intimitásról. Tabukat, normákat és problémákat lehet ugyanolyan „normálisan” kezelni, mint egy odakapott pörköltet? Irigyellek! Hogy csinálod?

Ami leginkább motivál, az az edukáció. Fontosnak tartom, hogy az emberek megtanuljanak tabusítás helyett nyitott párbeszédet folytatni a partnerükkel. Kételyek helyett meglévő válasz legyen a fejekben, azért, hogy gyermekeink szexuális nevelése során a mindkét fél számára örömteli, felelősséggel megélt szexualitást képviselhessük.

Megjelenésed összeszedettséget, önfegyelmet tükröz, tekinteted bizalmat, empátiát sugároz, amikor elkezdünk beszélgetni, röpül az idő legyen szó szakmai vagy magánéleti kérdésekről. Határozott vagy, következetes és közben rugalmas is. Így képzeljelek el a rendelőben is?

Igyekszem mintát adni a páciensnek: rendezett megjelenés, tiszta hely, igényes környezet, naprakészség. Emlékszem, mikor járt nálam a kliens és miről beszélgettünk eddig. Igen, ez mind fontos, mert őt várom, vele foglalkozom! Ezzel segítem abban, hogy ő is odategye magát, foglalkozzon magával, a „házi feladatával”, készüljön a közös munkára.

Szimpatikus, hogy társulásokban dolgozol. Arra gondolok, amikor munkád során kiszűröd, mi az a probléma, amivel Te tudsz foglalkozni, és mi az, amivel más szakemberhez küldöd a pácienst.

A Pszichológus13 Tanácsadó Központban több szakterület képviselőit gyűjtöttem össze. Kollégáim – legyen szó akár párterápiáról, akár nehezen barátkozó gyerekekről, akár teljesítményszorongásról  – abban segítenek, hogy a hozzájuk fordulók az adott életszakaszban ne döntési kényszert éljenek meg, ne bénítsa meg őket a helyzetben megélt stressz, hanem aktívan tudjanak tenni a vágyott változásért és valódi megoldást találjanak a kérdésre. Egy ingyenes orientációs beszélgetés keretében segítünk eldönteni, hogy pszichológushoz, coach-hoz vagy mentálhigiénés szakemberhez forduljon a segítségre vágyó.

A Dámia Szexuálterápiás Központban kifejezetten arra fókuszálunk, hogy a szexualitással kapcsolatos kérdésekre nyújtsunk megnyugtató válaszokat. Létrehoztunk egy olyan központot, ahol tabuk nélkül lehet intimitásról, szexualitásról beszélni. Jelenleg hárman vagyunk szexuálpszichológusok, és az egyéni konzultációk mellett a legfontosabb célkitűzésünk,

hogy az online felületeinken is minél több hasznos információt osszunk meg a szexualitásról, hiszen a legfontosabb területnek a mindenki számára elérhető, szakmailag megalapozott szexuális edukációt tartjuk.

Hosszú távon szeretnénk, ha valódi szexuálterápiás központként dolgozhatnánk, azaz egy helyen elérhető lenne valamennyi szakember, aki a szexuális zavarok terápiájában részt vehet, gondolok itt orvosokra, gyógytornászokra, de akár jógaoktatókra is. Illetve szeretnénk majd workshopokat, tréningeket, férfi és női csoportokat is indítani, melyek fókuszában a szexualitással kapcsolatos kérdések állnak. Ebben a központban is elérhető az ingyenes orientációs beszélgetés, melynek keretein belül azt mérjük fel, hogy pszichológusi vagy orvosi kompetencia-e a zavar, hogy szakmai szemmel nézve mi a legsúlyosabb kérdés.

Fotók: Katona Katalin

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely