Barion Pixel Skip to content
éhezés-menü-smartfood

„Sokan csodálkoznak, hogy rakott krumpli és töltött káposzta is szerepel a menüben” – éhezés helyett tudatos étkezés

Tévhit, hogy ki kell iktatni a szénhidrátokat, sőt, a töltött káposzta is beleférhet a diétába, amelynek egyáltalán nem kell sanyargatónak lennie, vallja a Smartfood dietetikusa. Igaz, ehhez sok tudatosság kell, az akár maradandó károkat okozó kamudiéták helyett pedig a valódi életmódváltás a megoldás. 

Mi történik akkor, ha egy inzulin-rezisztenciában érintett közgazdász és egy ambiciózus dietetikus találkozik? Bérczi Krisztina és dr. Takács Hajnalka véletlen találkozásából a lehető legjobb, egy közös vállalkozás született: a Smartfood hiteles szakmai háttérrel kínál egész napos menüt fogyni vágyóknak, kismamáknak, vegetáriánusoknak.

– A párom inzulinrezisztens lett, Hajni pedig már a harmadik dietetikus, akinél jártunk. Nagyon szimpatikus volt a hozzáállása, s mivel én vállalkozásfejlesztéssel foglalkozom, neki meg pont erre a szolgáltatásra volt szüksége,

hamar egymásra találtunk, és nemsokára elkezdtünk együtt dolgozni – meséli Bérczi Krisztina, a Smartfood egyik alapítója.

A vállalkozás az egyike azon keveseknek, amelyek hiteles szakmai háttérrel kínálnak házhoz szállított diétás menüt Budapesten és vonzáskörzetében. A számos, diétás étrendeket kínáló szolgáltatás mögött ugyanis legfeljebb egy gyorstalpaló tanfolyamon képzett életmód-tanácsadó áll…

Dr. Takács Hajnalka, a Smartfood dietetikusa több mint tíz éve állít össze diétás étrendeket és vezet fogyókúrás csoportokat, így pontosan tudja, mennyi tudás és számolás kell ahhoz, hogy az ígéret – fogyás és egészséges étkezés szenvedés nélkül – valóban teljesülhessen. Ha azonban ez adott, még meglepő fogások is beleférnek a diétába.

éhezés-menü-smartfood
Igen, ez a finomság is a diétás menü része, legalábbis a Smartfoodnál

– Sokan csodálkoznak, hogy a rakott krumpli és a töltött káposzta is szerepel a menüben,

pedig, ha figyelünk a tápanyag-összetételre és a mennyiségre, ezekről sem kell lemondani, ahogy sok más ismert ételről sem.

Legfeljebb kalóriacsökkentett formában készítjük el, rizs helyett például magasabb rosttartalmú árpagyöngy kerül az ételbe, a franciasaláta pedig light majonézzel készül – avat be a kulisszatitkokba Hajni. A fiatal dietetikus vallja, a fogyáshoz nem kell éhezni, különösen nem a betervezett napi öt étkezés mellett. 

Fogyni egy hét alatt is lehet, a regenerálódáshoz több kell

Tény, hogy jóval többet, nagyobb adagokat eszünk, mint amennyi ajánlott lenne, teszi hozzá. Sajnos sokak szemében egy étterem mércéje is az, hogy mekkora adagokat adnak, a mennyiség pedig gyakran a minőség rovására megy, és még mindig benne van az emberekben az is, hogy ami a tányéron van, azt meg kell enni.   

– Napi ötszöri étkezés mellett a kisebb adagokra is nagyon hamar rááll az ember szervezete, úgy, hogy soha nem éhezik. Sőt, utána már nem is bírja megenni az addig megszokott mennyiségeket…

Fogyni már egy hét alatt is lehet, a bélrendszer helyreállításához már több időre van szükség; ha felborul a bélflóra egyensúlya, például felszívódási zavarok, állandó puffadás jelentkezik, 3-6 hónap kell a javuláshoz. Sajnos minél több „kamudiéta” van az ember mögött, annál nehezebben múlnak el a nyomai – figyelmeztet a szakember.  

Tapasztalatai szerint az emberek a fogyás érdekében mindent bevetnek.

– Mindenki instant megoldást akar, ami sokaknak minden pénzt megér, pedig, ha kiszámolnák, hogy ha szakemberhez fordulnának, aki megtanítaná őket helyesen étkezni, jól enni, jól főzni, akkor anyagilag is sokkal jobban jönnének ki.

Számos tévhit él az emberekben a fogyásról, és úgy általában az egészséges táplálkozásról. Ilyen például, hogy teljesen ki kell iktatni az étrendből a krumplit, a tésztát, a kenyeret, hogy gyümölcsöt csak délelőtt szabad fogyasztani, hogy este hat után már nem szabad enni, vagy hogy az édesítőszerrel készült ételek korlátlanul fogyaszthatók, mert úgysem hizlalnak – sorolja a közkeletű tévedéseket dr. Takács Hajnalka.

éhezés-menü-smartfood
Napi ötszöri kiegyensúlyozott étkezés mellett nem kell, sőt, nem is lehet éhezni

Veszélyes lehet a mentes étkezés

A leveszélyesebb tévhit a szakember szerint azonban az, hogy a mentes étkezés mindenki számára egészséges.

– Sokan egy-egy panasz, például a puffadás megszüntetésére, öndiagnózist végezve teljesen elhagynak egész élelmiszercsoportot, például a tejtermékeket vagy a gluténtartalmú gabonaféléket, egy anélkül, hogy kikérnék egy szakember véleményét,

és ezzel nemhogy nem segítenek, de akár további problémákat, hiánybetegségeket is okoznak maguknak.

Sokszor megpróbálják teljesen kiiktatni a szénhidrátokat, pedig csak az a gond, hogy túl sokat fogyasztottak belőlük, és ha áttérnének egy mértékletes fogyasztásra és kiegyensúlyozott étrendre, ugyanúgy megszűnnének a panaszaik.

Sőt, az olyan szélsőséges módszerekről, mint a drasztikusan szénhidrátszegény ketogén diéta vagy a paleo étrend, már kimutatták, hogy növelik a rizikót a szív- és érrendszeri vagy daganatos megbetegésekből származó halálozásra, melyek a magyar lakosság két leggyakoribb haláloka.

Mi, szakemberek nem győzzük hangsúlyozni ezeket a veszélyeket, de széllel szemben harcolunk, mert a hangunk sokszor elveszik a hangos marketingüzenetek között. Az ilyen szélsőséges diétákra egy egész iparág épült, a tudományos tényeket pedig gyakran felülírják a piaci érdekek, elhitetve az emberekkel, hogy a legjobb, amit tehetnek, ha reggeli helyett fehérjeshake-et isznak… – mondja Hajni.

Nem csoda, hogy a Smartfoodnál a megvonáson alapuló divatdiétákkal ellentétben éppen ennek ellentéte a cél: megadni a szervezetnek mindent, amire szüksége van, s úgy elérni a fogyást, hogy ne kelljen sanyargatni magunkat.

– Gyakran csodálkoznak is a megrendelők – sokan közülük már túl vannak számos diétán és küzdöttek a jojó-effektussal is -, hogy nálunk nem kell éhezniük, és még finom is az étel – nevet Hajni.

Ehhez persze komoly szakmai tudás és tűpontos számolás kell, biztosan egyensúlyozva az optimális tápanyag-összetétel és adagok között. Csak így lehetséges például, hogy a Smartfoodnál a palacsinta is a menü visszatérő eleme, még ha sokan nem tudják, miért van egyik nap több, másik nap kevesebb túró benne.

– Fontos, hogy törekedjünk a lassú felszívódású szénhidrátok fogyasztására a gyors felszívódásúak helyett, ebből a szempontból az sem mindegy, mit mivel párosítunk. A Smartfood-menükben például a palacsintában lévő túró fehérjeforrásként lassítja a tésztában lévő szénhidrát felszívódását.

A mennyisége azonban nem egyforma a különböző napokon, még egyazon menün belül sem, mert pontos tápanyag-számítások során összehangoljuk az aznapi kalóriafogyasztással, a többi étel kalóriatartalmával – magyarázza a szakember.

Tanácstalan kismamák

Ugyanilyen gondossággal állítja össze a kismamáknak szánt speciális menüt. Szerinte ők vannak talán a legnehezebb helyzetben, mert még ha érzik is, hogy a „kettő helyett kell enni” okosság idejétmúlt ostobaság, nem igazán mernek kockáztatni és saját szakállukra kísérletezni az étkezést illetően.

– A várandós nők különösen tanácstalanok azzal kapcsolatban, mit és mennyit egyenek, a legtöbb helyen rendelni is legfeljebb ebédet tudnak ebben a speciális kategóriában.

A mi étrendünk teljes mértékben személyre szabott; figyelembe vesszük többek között, melyik trimeszterben van az édesanya, s figyelünk rá, hogy ő és a baba is megkapjon mindent, amire szüksége van.

éhezés-menü-smartfood
Dr. Takács Hajnalka küzd a szélsőséges divatdiéták ellen

Bár a legtöbben fogyni szeretnének, ezért választják a Smartfood-menüket, jócskán vannak inzulinrezisztenciával, PCOS-sel, pajzsmirigy-betegségekkel élők is köztük.

Igaz, akinek valamilyen krónikus betegsége van, annál nagyon gyakran túlsúly is jelentkezik, ezért is jelent számukra segítséget a szakértő által megtervezett 1200, 1400 vagy 1800 kalóriás, fix szénhidrát-tartalmú napi menü, akár vega változatban is. 

A kézműves menüket profi séf készíti el, válogatott, friss alapanyagokból.  

– Sok visszajelzést kapunk a megrendelőinktől, hogy eredményes az étrendünk, szinte észrevétlenül olvadnak le a kilók, s azt is örömmel látjuk, ahogy átváltanak eggyel nagyobb kalóriatartalmú menüre, mert már nem kell fogyniuk, csak az elért súlyt megtartani.

Az is hatalmas öröm, amikor megszületik egy nehezen megfogant baba, számos esetben ugyanis a helytelen étrend is akadályozza a teherbe esést – mondja Bérczi Kriszta.   

Nincs instant csodamódszer

Egészséges étkezés ide vagy oda, a Smartfood alapítói úgy látják, az emberek többsége egyszerűen nem hajlandó tudomásul venni, hogy csodaszerek helyett nincs más megoldás hosszú távon, mint kevesebbet és megfelelő ételeket enni.

Azaz tudatosabbnak lenni, ami igaz a bevásárlástól az étrendtervezésen át a hiteles források kiszűréséig, hiszen könnyű elveszni az információk tengerében. Ahogy azt sem, hogy a fogyás, a formálódás hosszabb folyamat: heti fél-egy kilogramm fogyás az egészséges, és nem utolsó sorban hosszú távon is tartható súlyvesztés.

Dr. Takács Hajnalka szerint ilyenkor lépnek be a képbe a különböző divatdiéták.

– Ezek az első időszakban még esetleg eredményt is hoznak, de aztán kiderül, hogy hosszú távon fenntarthatatlanok, többnyire rettenetesen unalmasak is, és persze mindig jön az újabb divat, ami még jobb megoldást ígér… Nem beszélve a beláthatatlan egészségügyi következményekről, a hiányállapotok és a jojó-effektus egészségügyi következményei ugyanis sokszor nem azonnal, hanem hónapokkal, vagy akár évekkel később jelentkeznek.

Ráadásul ezeken az étrendeken nem nőtt még fel egy generáció, így semmit sem tudunk a hosszú távú hatásaikról, de már a rövid távúak sem túl rózsásak… – figyelmeztet a szakember.

Nem segít az sem, hogy a „vegán” és a „mentes” kifejezés marketing „hívószó” lett, mert ezekhez az étrendekhez kell a leginkább a szakértő segítség, hiszen, ha bizonyos tápanyagokat megvonunk magunktól, nehéz visszaállítani, megtalálni az egyensúlyt.

A Smartfood is kínál húsmentes menüt, de odafigyelve arra, hogy a húsokban található B12 vitamint vagy a vasat más forrásból pótolja. Megfelelő tudás nélkül egy étrend követése önmagában nem elég, vallja a dietetikus, sokan például azt gondolják, hogy vegánként nem lehet elhízni, pedig dehogynem, hiszen az ételek kalóriatartalma számít.

Kriszta szerint az együttműködése Hajnival nemcsak a Smartfood megrendelőin, hanem kettőjükön is formált.  

– Amióta együtt dolgozunk, látom, hogy a dietetika mennyire komplex tudomány, s milyen kevés egy gyorstalpaló tanfolyam ahhoz, hogy valaki hitelesen étkezési tanácsokat osztogasson.

Ahogy egy képzett szakember mellett egyre többet tudok meg a témáról, nap mint nap megdöbbenek azon, hogy pusztán a táplálkozás megváltoztatásával milyen sok mindenen lehet változtatni, s ehhez nem kell betegnek sem lenni!     

Támogatott tartalom

Fotó: Smartfood

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely