Barion Pixel Skip to content
vállalkozóvá válás-vállalkozás-lépések

Legyél bátor és sikeres! Vállalkozóvá válás 15 lépésben

Manapság tilos vállalkozásba kezdeni, mondják sokan. Tilos, mert a lét bizonytalan, kiszámíthatatlan és mióta itt van a Covid, sorra mennek tönkre a kisebb-nagyobb cégek. Ezek tények, mégsem jelentik azt, hogy nem szabadna akár ilyen vészterhes időkben is belekezdeni valami újba. Vállalkozni ugyanis egyet jelent a szabadsággal. A kérdés, hogy elég bátrak vagyunk-e hozzá.

Vállalkozni jó, mert a fenti szabadságon kívül sok más pozitívummal is csalogat ez a lét. Ahhoz azonban, hogy vállalkozók legyünk, több mindent kell végiggondolnunk. A Kinek való a vállalkozói lét című írásunkban már foglalkoztunk az előnyökkel, a hátrányokkal, és azzal is, hogy milyen képességek és készségek birtokában „kell” ahhoz lenned, hogy vállalkozhass. Ezért most a konkrét teendőket vesszük górcső alá.

A vállalkozóvá válás első lépései

1. Ellenőrizd a terveid jövedelmezőségét!

Ha van egy ötleted, készíts mihamarabb üzleti modellt hozzá. Ez egy olyan koncepció, amelyet felrajzolhatsz papírra vagy beviheted a gépbe is. A lényeg, hogy egyben lásd a vállalkozásod mibenlétét, többek között

  • a terméked/szolgáltatod előnyeit,
  • a célcsoportodat,
  • a szükséges erőforrásokat,
  • a kiadásokat, költségeket és
  • a bevételi lehetőségeket.

Az üzleti modell célja az ötletek és gondolatok összegyűjtése és strukturálása, valamint annak felismerése, hogy hol van szükség további munkára, illetve hol merülhetnek fel kihívások. Ne lepődj meg, ha az üzleti modelled felvázolásakor azonnal módosítanod is kell valamin, hiszen nagyon könnyen előfordulhat, hogy csak ekkor szembesülsz alapvető nehézségekkel. Talán további bevételi forrásokat kell kialakítanod, vagy a helyhez kötött kereskedelmet online kereskedelemmel kell kiegészítened (ennek nagyon nagy a valószínűsége), vagy rájöhetsz arra is, hogy a költségek túl magasak lesznek, és csökkentési lehetőségeket kell keresned.

2. Írj üzleti tervet!

A Mennyibe kerül ma vállalkozni? című írásunkban kitértünk arra az ökölszabályra, hogy kezdetben mindig dupla kiadással kell számolnod. Azaz „ha vállalkozni szeretnél, ne csak azt vedd figyelembe, mennyi kezdeti tőkére van szükséged az elinduláshoz, hanem azt is, mennyi pénz kell a bevezetési időszakban (amíg még nincs elegendő bevételed) a túléléshez, fennmaradáshoz. Ezt a számot aztán szorozd meg kettővel, és máris nyilvánvaló lesz, hogy el tudod-e kezdeni a vállalkozást.”

vállalkozóvá válás-vállalkozás-lépések

Az üzleti modell jó előmunkálat az üzleti tervhez, amely tulajdonképpen azoknak az embereknek készül, akik befektetnek majd a vállalkozásodba. Éppen ezért az üzleti terv az ötlet és a személyes igények bemutatásán kívül tartalmaz egy piacelemzést, egy versenytárselemzést és egy SWOT-analízist is. Különösen fontos eleme a pénzügyi terv, amely különböző alterveket tartalmaz, mint például a likviditási terv, a tőkeszükséglet-terv vagy a jövedelmezőségi terv.

3. Tájékozódj a finanszírozási lehetőségekről!

A legtöbb vállalkozó kombinálja a tőke- és az adósságfinanszírozást. Ha hitelt veszel fel a vállalkozásodhoz, az idegen tőkének számít. A klasszikus bankhiteleken vagy az önfoglalkoztatóknak nyújtott hiteleken kívül léteznek kifejezetten az alapítóknak nyújtott hitelek és garanciák is. Érdemes tehát tájékozódnod, hogy melyik bank, hogyan tud neked segíteni. Létezik ugyanakkor egy viszonylag új, hazánkban még kevésbé elterjedt finanszírozási forma, a közösségi finanszírozás is. Ezt sem szabad figyelmen kívül hagynod, mert lehet, hogy épp ez utóbbi lesz a te utad.  

A vállalkozóvá válás jogi lépései

4. Válaszd ki a megfelelő jogi formát!

Elvben különbséget kell tenni az egyéni vállalkozások, a társas vállalkozások és a társaságok között, ahogyan arról korábban már többször is írtunk. A jogi forma megválasztása attól függ, hogy egyedül vagy társakkal alapítsz-e vállalkozást, illetve hogy abból kifolyólag neked anyagilag melyik éri meg majd jobban. Érdemes elolvasnod az erről szóló cikkünket:

Milyen vállalkozási formák vannak és melyiket válaszd?

5. Szerezd be az engedélyeket!

Ha vállalkozóvá szeretnél válni, különböző hivatalos eljárásokon kell keresztülmenned, és be kell jelentkezned a hatóságoknál. Bizonyos vállalkozások esetében először szakmaspecifikus engedélyekre van szükség, amelyek közül néhány díjköteles is. Gyakran előfordul, hogy egy tanúsítvány viszont más bizonylatoktól függ. Ezért a késedelmek elkerülése érdekében időben tájékozódj és fogadj fel egy ügyvédet is.

6. Nézz utána a tulajdonjogoknak!

Különböző tulajdonjogok léteznek, amilyen például a szabadalmak, használati minták, formatervezési minták és védjegyek. Ha vállalkozó leszel, fennáll annak a veszélye, hogy termékeiddel/szolgáltatásod elnevezésével, esetleg a vállalkozásod dizájnjával véletlenül megsérted más szellemi tulajdonjogát. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának online felületén szerencsére már nagyon gyorsan utána tudsz nézni például annak, hogy jogosult vagy-e bizonyos elnevezések használatára.

7. Jegyeztesd be a vállalkozásodat!

Miután beszerezted a szükséges engedélyeket, díj ellenében bejegyeztetheted a vállalkozásodat az illetékes szerveknél, pl. az önkormányzatnál (ha szükséges), az Ipari és Kereskedelmi Kamaránál, az adóhivatalnál stb.  Ha alkalmazottakat is fel kívánsz venni a vállalkozásodba, további teendőid is lesznek. Ezért is fontos, hogy legyen melletted egy jogi segítő.

8. Legyenek szerződéseid!

A vállalkozás alapításával kapcsolatban sok esetben kell szerződéseket kötni. Ezek javarészt társulási megállapodások, munkaszerződések. Mivel különböző típusú munkaviszonyok léteznek, a szerződéseknek is különböző követelményeknek kell megfelelniük. Ha szabadúszó leszel, szükséged lesz állandó megbízási szerződésre, eseti munkavégzésről szóló szerződésre is. Érdemes több mintát is előre elkészítened vagy elkészíttetned.

A vállalkozóvá válás további szükséges lépései

9. Válassz domaint!

Foglalj le időben egy vagy akár több domaint is a weboldaladhoz. A névnek illeszkednie kell a vállalathoz, és szerintünk jó, ha egyértelmű és könnyen megjegyezhető is. Vedd figyelembe, hogy a domain nevekre is vonatkoznak bizonyos korlátozások. A Magyarországi Internet Szolgáltatók Tanácsa Tudományos Egyesülete megalkotta az úgy nevezett Domainregisztrációs Szabályzatot, amely minden fontos jogi tudnivalót tartalmaz. Az egyesület honlapján még arra is van lehetőséged, hogy leellenőrizd, foglalt-e már az általad kiválasztott domain.

10. Köss biztosítást!

Tudjuk, hogy mire ideérsz az olvasásban, már egyre jobban szorongsz, de hidd el, mindezt csak egyszer kell jól és alaposan előkészítened, utána már minden megy magától. Tudod, amikor vállalkozóvá válsz, felelősséget is vállalsz mind az ügyfeleidért, mind a vállalkozásodért. Ebbe a felelősségbe pedig minden beletartozik, nem csak a vagyonbiztosítás. Vállalkozóként gondolnod kell a személyes egészségbiztosításodra, sőt előre a nyugdíjadra is.

11. Nyiss üzleti számlát!

A vállalkozói számla mindenképpen ajánlott, ha vállalkozóvá szeretne válni, még akkor is, ha nem minden jogi forma esetében kötelező. Minden üzleti befizetés és kifizetés ezen a számlán keresztül történjen majd. A bankfiókok és az online bankok különböző ajánlatokat kínálnak. Mielőtt összehasonlítanád a különböző számlamodelleket, gondold végig, mi a fontos neked:

  • Olcsó kártyát szeretnél vagy „mindent tudót”?
  • Szükséged van arra, hogy készpénzt tudj felvenni vagy befizetni?

Ellenőrizd azt is, hogy a te jogi formádhoz tartozó számlaszolgáltató kínál-e egyáltalán üzleti számlát.

A vállalkozóvá válás izgalmas része

12. Válaszd ki a vállalkozásod helyszínét!

Bár egyértelműnek tűnik ez a lépés, mégsem jó, ha elbagatellizálod. Először is fogalmazd meg a helyszínnel szemben támasztott követelményeidet. Ha a vállalkozásod az ügyfelekkel való rendszeres kapcsolattartásra támaszkodik, akkor könnyen elérhetőnek kell lennie számukra. Ha viszont csak egyedül dolgozol, esetleg van még egy társad is, kezdetben megfelelő lehet egy co-working iroda is. Ez utóbbi anyagilag is jobban megéri, mint fenntartani egy külön ingatlant.

13. Tervezd meg az arculatodat!

Vállalkozóként már a kezdetektől fogva gondoskodnod kell arról, hogy „hatékony”, azaz vonzó, emlékezetes megjelenése legyen a vállalkozásodnak. Ezzel fogod ugyanis megszólítani a célcsoportodat. Gyűjts ötleteket, és bízz meg szakértőket a feladattal. Ne spórolj pénzt a vállalkozásod arculatán!

14. Szükség esetén keress alkalmazottakat!

Ha a vállalkozásodnak alkalmazottakra is szüksége van, előre meg kell tervezned a csapatodat. Először is határozd meg, hogy milyen feladatköröket kell feltétlenül ellátni. A terveid világosan megmutatják majd, hogy ez alapján hány munkaerőre lesz valójában szükséged, ahogy látni fog azt is, hogy milyen munkaadói követelményeknek kell megfelelned. 

15. „Ess neki” a marketingnek és az ügyfélszerzésnek!

Egy vállalkozás ügyfelek nélkül nem működik, ügyfélszerzéshez pedig elengedhetetlen a jó marketing. Amikor az üzleti tervedet készítetted, már érintetted is ezt a területet. A célcsoport meghatározásán és a megfelelő eszközök kiválasztásán túlmenően azonban fontos, hogy átgondold, hogyan, milyen csatornákon keresztül kommunikálsz majd az ügyfeleiddel, milyen kampányokat indítasz, hogyan teszed lojálissá az ügyfélkörödet.  A Női váltó egyik szerzője, Davida szerint különbség van jó és sikeres marketing között:

„Egy sikeres marketing akkor jó, ha beváltja az indítója hozzáfűzött reményeit, azaz végül profitot fog termelni, vagy legalábbis elindul felfelé az úton. A befogadó szemszögéből azonban nem ennyire egyszerű a helyzet. A jó marketing a célcsoport szemében az, amelyik megszólítja őt, szereti őt és ezáltal a célcsoportnak is kedves. Ez viszont nem jár egyenesen azzal, hogy a marketing sikeres is lesz.”

(A Marketing, te átok! című írását ITT olvashatod el teljes egészében.)

Fotó: Freepik

Hogy a te vállalkozásod marketingje az legyen, érdemes velünk maradnod, és követni bennünket a Facebookon, illetve az Instagramon is. Minden fórumon igyekszünk neked — nem csak a vállalkozó válásban — segíteni.

Ha tetszett a cikk, oszd meg a barátaiddal. További hasznos tartalmakat a témában pedig ITT olvashatsz. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely