Barion Pixel Skip to content

„Ha beáll az egyensúly a lelkemben, minden körérendeződik”

Hogyan lehet valaki sikeres vállalkozó és boldog, kiteljesedett anyuka? A kulcs az alapos önismeret, a képesség a bátor segítségkérésre, és a számodra legfontosabb dolgok szigorú priorizálása. Ezeket a szikár tényeket töltötték meg személyes történeteik tanulságaival és sokszor szívbe markoló részletekkel egy oldott hangulatú beszélgetésen Szilvi, Judit, Eszter és Márti, akik összesen 12 gyereket és 8-10 projektet nevelgetnek.

Filep Szilvia tudatosan készült a gyermekvállalásra és a gyesre, idejében elkezdett utánanézni annak, hogyan tudna olyan életmódot kialakítani, amiből már nem is kell „visszatérni a munkába”. Amiben a gyermekei is zökkenőmentesen az élete részei lehetnek, és a családhoz igazíthatja az élet szervezését. Szépen fokozatosan teljesen annak az ügynek szentelte magát, amit a nemzetközi sajtó ma már úgy hív: „a munka jövője”.

– Mindenki megértően bólogat, amikor a család, munka és magánélet összehangolásának kihívásairól van szó, de a beszélgetés vége valahogy mindig az, hogy ok, nehéz, de te oldd meg, tuti recept nincs. A rugalmas, saját beosztás és a vállalkozói lét nekem egyelőre jobban megfelel, de úgy érzem, hogy a megoldás mindenkinek a saját élethelyzetétől, személyiségétől, a család támogatásától, férje jelenlététől is függ… meg persze a gyerekektől is, attól, hogy mennyire merítik ki az anyuka energiaraktárait, mi az, ami még belefér – mondja el Szilvi, a FreelancerBlog alapítója.

Filep Szilvia.

– Ez biztosan így van. Nekem azt mondta egy pszichológus, hogy 80%-ban meghatározza a sikert a családi háttér biztossága – teszi hozzá Makó Judit. Judit ötgyermek édesanyja, Veszprémben élnek, ma coach és lelki segítő. Igazából a szakmája az, amiről ez a beszélgetés is szól: más nőknek segít kibontakoztatni önmagukat. Persze ő sem ezzel kezdte, közszférában sajtó-, illetve országos kommunikációs projekteket koordinált, majd multinál dolgozott. A gyerekek érkezésével párhuzamosan építette ki vállalkozását.

– Úgy érzem, hogy hitelesen tudom képviselni a női életszakasz-váltásokat… – fűzi hozzá Judit mosolyogva.

Makó Judit.

– Nekem ezzel sok küzdelmem volt… – veszi át a szót Duchai Márta ajakbiggyesztve. A kétgyermekes budapesti anyuka sok megpróbáltatáson esett át, mire fel tudta térképezni, hogyan vezet el az útja a szerelemprojektig. Lelkes mosolyain és őszinte gesztusain érződik, hogy érzelemvezérelt utat járt be.

Nagyné Czuri Eszter, a negyedik beszélgetőtárs nyíltan beszél a kisgyermekes korszakról. Egy fiú ikerpár után egy kislány is megérkezett az életükbe, családjával Balatonalmádiban élnek.

– Az ikrek mellett is végig dolgoztam. Sokszor csak éjszaka volt annyi nyugalmam, hogy be tudjak fejezni egy-egy határidős feladatot.

Eszter igazi energiabomba, de nem rejti véka alá, hogy a gőzerő nem elég, sőt. Eredetileg egy részmunkaidős megoldást képzelt el magának a gyerekek mellé. Azonban hamar felismerte, hogy a több mint 10 évnyi céges HR-tapasztalatot hogyan lehetne kamatoztatni freelancerként. Így ma már ő segít karriert váltani másoknak.

– A szüleim éppenséggel vállalkozók, és nagyon is féltettek ettől. Lesz-e időm pihenni? Hogy fogja viselni a párkapcsolatom? Miért nem jó egy tuti állás a közszférában? Egy biztos, nyolcórás irodai munka? Vagy egyáltalán, miért nem maradok otthon a gyerekekkel?

Nagyné Czuri Eszter.

Juditnak természetesen van egy erre vonatkozó idézete egy kutatási anyagból: egy német egyetemen kilencféle anyatípust azonosítottak be, skálaszerűen a “tyúkanyóságtól a maximalista karrierizmusig”.  Szerinte fontos lenne, hogy ezt a sokszínűséget tartsuk tiszteletben, és fedezzük fel, hogy mi milyen anyatípusok, milyen nők vagyunk, ahelyett, hogy a felszínes társadalmi konvenciók öntőformáiba próbálnánk beletörni saját magunkat.

A tudatos önismeret, saját magunk feltérképezése a vállalkozás felépítéséhez és az új életmodell kialakításához valamilyen formában a beszélgetés mind a négy szereplőjénél hangsúlyosan felmerül, újra és újra.

– Inkább beleállok abba, ami vagyok. Mert azzal nem csak én nyerek: azzal mindenki nyer.

Szilvi ennek kapcsán elmesélte, mire gondolt, amikor a közelmúltban visszanézte a vállalkozása alapításának idején történteket:

– Egyhónapos volt a kisfiam, amikor regisztráltam a domaint a vállalkozásom weboldalához. Meg is jegyeztem magamnak, hogy milyen vacak anya vagyok… Ma már persze tudom, milyen sokat tud adni ilyenkor is egy saját, kreatív játszótér.

Márti turisztikai marketinggel foglalkozott, és bár jól érezte magát, valami hiányzott. A mindennapi hajtás mellett nem jutott messzire igazi karrierálmainak felfedezésében, mert ezt időközben háttérbe szorította benne a gyerekvállalás fellángoló vágya. A gyerkőcök aztán 20 hónap különbséggel meg is érkeztek az életébe.

Duchai Márta.

Márti azt tűzte ki szakmai célnak, hogy kitalálja, hogyan tovább. Elment egy személyiségfeltáró tréningre, amivel összeállt a kirakós: miben jó, miben nem, mivel kell foglalkoznia és mivel nem. Tisztán kiesett, hogy a turizmusnál kell maradnia, az online marketing és a segítés-tanácsadás témájával kombinálva. Márti ezt így fejtette meg magának:

– A vendégnek és a vendéglátónak is jól kell éreznie magát!

Így lett ÉrtékelésTUNING nevű vállalkozásának fókusza a vendégélmény, vagyis annak az elérése, hogy a vendég remekül érezze magát – és ezt ki is fejezze kiváló online értékelések formájában.

Judit felhozott még egy szempontot, amiben a vállalkozás az, ami tanítani tud minket akár az anyasággal, a családdal kapcsolatban is: a minőségi idő priorizálása, vagyis az, hogy ami a családnak igazán fontos, azt ugyanolyan alapossággal kell megtervezni és az időt félretenni rá, mint egy céges, stratégiai kulcsfeladat esetében tennénk.

Ezt Márti is felfedezte a saját életében:

– Ha megtalálom a lelki egyensúlyomat, akkor minden más dolog szépen körérendeződik magától, én is ezt vettem észre magamon.

A nőiség, anyaság és vállalkozás együtthatását Szilvi foglalta össze a beszélgetés végén:

– Szerintem amikor anyukaként vállalkozni készülsz, olyan helyzet nem fordulhat elő, hogy a vállalkozásod több energiát szívjon el tőled, mint amennyit ad. Akkor semmi értelme az egésznek.

Ehhez kell a nagyfokú önismeret és vállalkozói készségek, hogy tudd, miben vagy jó, mi tölt fel, és hogyan tudod ezt pénzre váltani. Utána ezzel az energiatöbblettel tudsz gazdálkodni az élet más területein.

A cikk a FreelancerBloggal együttműködésben készült. További történetekért, vállalkozói tippekért és útmutatókért látogass el az oldalukra!

Fotók: FreelancerBlog engedélyével. Nyitókép: Freepik. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely