Barion Pixel Skip to content

A naplemente illatát is üvegbe zárná – Minya Viktória, a parfümőr

A kultúránk az orrunkra is hat

A kultúránk nemcsak a szokásainkat határozza meg, hanem még azt is, hogy milyen illatokat kedvelünk, ezért Minya Viktóriának nincs könnyű dolga, amikor parfümöt kell kreálnia a világ eltérő szegleteibe.

– Nincs olyan illat, mely az egész világot meghódíthatja, mert minden országra nagy hatást gyakorol az adott hely kultúrája.

Amikor azt mondom, hogy rózsaillat, akkor eszünkbe jut az a kellemes érzés, hogy odahajolunk a bokorhoz és megszimatoljuk a szirmokat. A Közel-Keleten, mint Libanonban is, nagyon szeretik ezt a virágot és a felhasználása is igazán széles körű: fagyiba, limonádéba teszik és ételízesítőként is használják, így a „dolce vita”, vagyis az „édes élet” érzést társítják hozzá. Iránban viszont a temetések gyakori kelléke a rózsaolaj, így mondani sem kell, hogy ott teljesen mást jelent ez az illat az ott élők számára.

Vagy élhetnék egy helyi példával is: itt, Franciaországban nagyon kevés ember gondol már örömmel a szegfűszegre, annak ellenére, hogy milyen hasznos növény. Az ok egyszerű: évtizedek óta ugyanis – a fájdalomcsillapító hatása miatt – a francia fogászatok jellegzetes illata ez. Ritkán tölt el minket határtalan örömmel a fogorovosi rendelők emléke…

Magyaroknak, magyarokért

Bár jelenleg Párizsban van a székhelye, Minya Viktória igazán büszke a magyar gyökereire és érdekes kulisszatitkot osztott meg az Eau de Hongrie, vagyis a tokaji esszenciával gazdagított világhírű parfümjével kapcsolatban.  

– Amikor iskolába jártam, akkor az egyik parfümtörténeti órán egy izgalmas történetet meséltek a „Magyar Királyné Vizéről”: A legenda szerint ugyanis Erzsébet magyar királynőnek (1305–1380) alkották meg a világ első alkoholtartalmú parfümjét, ami aztán egész Európa-szerte nagy népszerűségnek örvendett. A történet azonnal befészkelte magát a fejembe és kialakult bennem egyfajta küldetéstudat, hogy újragondolva megalkossam azt az illatot, amely minket, magyarokat egyszer már híressé tett a nagyvilágban.

Évek múlva egyik nap beszélgettem édesanyámmal, aki mesélt nekem a tokaji esszenciáról, melynek bizonyítottan gyógyító hatása is van, a népszerű aromáját pedig senkinek nem kell bemutatnom. Lehet mondani, hogy tisztességesen felkészültem a feladatra, egy rakás tokaji aszút kaptam, melyeket – „sajnos” – mind végig kellett próbálni. Nagyon jó hangulatban telt a kísérletezés!” – mondta nevetve Minya Viktória.

Megihlette a tokaji is

Egy parfümőr napirendje

Apropó, kísérletezés! Bevallom őszintén, hogy már alig vártam, hogy megkérdezhessem: hogy néz ki egy parfümőr napja, mert azon túl, hogy szuper illatokat kreál, valahogy mégsem láttam magam előtt a nagy egészet.

– Talán szerencsém van, mert a járvány előtt sem volt teljesen idegen számomra a távmunka, ugyanis a lakásunk egy részében található a kreatív műhelyünk, ahol reggel a kollégám érkezése után átbeszéljük a napi teendőket: a gyártástól a rendelések összeállításáig. Aztán pedig dolgozunk az új illatok megalkotásán, melyeket a nap végén közösen tesztelünk le. Persze sokszor kell új partnerekkel, beszállítókkal, ügyfelekkel is találkozni, szóval nem teljesen egy házfedél alatt zajlik a munka. Nagyon szeretek tanítani is. Nemrég voltam Nigériában, ha pedig nem szólt volna közbe a koronavírus, akkor most pont Dél-Afrikában adtam volna órákat. Persze nem csak én utazom, sokszor jönnek hozzám is tanítványok egyéni tanfolyamokra.

Végtelen lehetőségek

Mint minden kreatív munkában, itt is szükség van a múzsa csókjára. Az ihlet forrása viszont folyamatosan változik és elég széles skálán mozog.

– Az új illatok születését az érzéseim és a művészetek inspirálják. Sokszor elég egy festmény, egy mondat, amit olvasok, vagy egy dalfoszlány is – ezekből táplálkozom. A lényeg az impulzus, amire rá tudok hangolódni, az életérzés. Miért ne képzelhetnénk el a naplemente illatát? Csupán egy másik érzékszervünk szempontjából kell megfogni a dolgokat. Utána kezdődhet a parfümkészítés, ami természetesen nem egyszerű. Napi szinten 500 nyersanyaggal dolgozom, de körülbelül 5 000-et tartanak számon az egész világon. Nem meglepő, ha azt mondom, hogy ebből végtelen lehetőség áll a rendelkezésünkre a jobbnál jobb illatok megalkotásához. Mi pedig ezen dolgozunk, mert ez a szenvedélyünk.

Fotók: Minya Viktória Facebook oldala

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely