Barion Pixel Skip to content
Nordix Fotóstúdió

„Egy kreatív ember nehezen tud egy dobozban működni” – Fodor Nóra fotózásra cserélte a közgazdász diplomát

A Nordix Fotóstúdió 2019-ben nyitotta meg a kapuit, kitalálója, Fodor Nóra jól ráérzett a piaci igényekre, így lendületesen indult a vállalkozás élete. Nóra félretette a közgazdász diplomáját, hogy igazi szenvedélyével, a fotózással foglalkozhasson. Másfél év után a férje, Fodor Szabolcs is feladta adatelemzői főállását, hogy segítsen a cég vezetésében, amiben mindketten megtalálták a helyüket. A Nordix hamarosan két új teremmel bővül közösségi finanszírozás segítségével.

Fodor Nóra már 17 évesen érezte, hogy akkor van igazán elemében, ha fényképezőgépet vesz a kezébe, de ekkor még nem sejtette, hogy a fotózás iránti szenvedély azt jelzi, ez az ő valódi hivatása. Egyetemre ment, mert mindenképpen szeretett volna diplomát szerezni, de hiába próbált ki több munkahelyet is, egyszerűen nem találta a helyét közgazdászként egy irodai környezetben.

– Volt egy társadalmi, és egy szülői elvárás, a mi korosztályunk kereste a biztosat, és népszerű volt egyetemre járni. Azt gondoltuk, ha van egy diplománk, akkor biztos a jövőnk, árulta el Fodor Szabolcs, Fodor Nóra fotográfus férje, amikor körbevezetett közös vállalkozásuk helyszínén, a Nordix Fotóstúdióban.

– Ez a gondolkodás indította el az úton Nórit is, amikor közgazdász szakra jelentkezett. Gyorsan falta a munkahelyeket, volt, hogy már pár hónap után váltott, ha nem érezte jól magát, öt-hat munkahelyet elfogyasztott, mielőtt váltott a fotózásra. Egy kreatív ember nehezen tud egy dobozban működni, nem érezte jól magát a multik világában 

Nóra és Szabolcs egy korábbi munkahelyüknek köszönhetik a találkozásukat, 10 évvel ezelőtt Nóri volt az a HR-es, aki felvette a céghez Szabolcsot, a mai napig őrzik azt a hivatalos hangvételű e-mailt, amiben a munkaszerződést küldte el neki.

Nóri végül 2018-ban elégelte meg, hogy nem érzi jól magát egyik munkahelyén sem, addigra képezett egy kis tartalékot, és úgy döntött, fél évet csakis a fotós tanulmányainak fog szentelni, semmi másra nem fókuszál. Tanulás közben több fotóstúdiót is meglátogatott, de nem találta meg azt a modern, letisztult környezetet, amiben szívesen fotózott volna.

Ekkor kezdtek el arról beszélgetni Szabolccsal, hogy jó lenne egy saját vállalkozást csinálni.

Szövőgyárból fotóstúdió

Másfél-kétéves tervezés után jutottak el oda, hogy belevágnak, és útjára indítják a Nordix Fotóstúdiót. Először azonban helyszínt kellett keresni. Olyan stúdiót akartak, amiben természetes fényekkel lehet dolgozni, jól alakíthatóak a terek. Fontos volt még a jó elhelyezkedés, és a parkolási lehetőség is.

Végül rátaláltak a történelmi múlttal rendelkező egykori Újpesti Szövőgyár épületére, ami 1923-ban nyitotta meg a kapuit.

Fénykorában, az 1980-as években többszáz dolgozót foglalkoztatott, ekkor még arra is szükség volt, hogy kubai szövőnőkkel pótolják a munkaerőhiányt.

Kubai szövőnő/Fortepan

A gyár területe hatalmas, Nóri és Szabolcs azt az épületrészt alakította át, ami a szövőnők öltözőjeként funkcionált. A meglehetősen leromlott állapotú termekben még a falak is több évtizedes emlékeket őriztek, a házaspár rúzzsal írt üzeneteket is talált a tükrök mögött a bontási munkálatok közben.

– Hosszú és kíméletlen folyamat egy régi épületben bontani, kitakarítani és felújítani, de megérte, árulta el Fodor Szabolcs.

– Egy fotóstúdiónál a fény fontos szempont, ez pedig egy természetes fényekkel működő stúdió, egyes részeken 3, de van ahol a 4 méter közeli, nagy belmagassággal. Folyamatosan újítjuk a tereket. Azt tűztük ki célul már az induláskor is, és egyre inkább erősödik ez a stratégia, hogy követjük a lakberendezési trendeket. Minden évben próbálunk egy termet frissíteni, ilyenkor teljesen átalakítjuk.

– Az első tér a Rustic volt, aztán a Clay, majd megnyitottuk a konyhás termet is, a Lostot. Már a következő évben teljesen átalakítottuk a Rusticot, aztán a Clay-t is újragondoltuk, plusz falak kerültek be, megváltoztattuk a színeket, a bútorokat, kiegészítőket is cseréltünk.

– Tavaly év végén pedig lehetőségünk adódott az épületen belüli bővülésre, egy hónap gondolkodás után úgy döntöttünk, hogy látunk benne potenciált és belevágunk, tette hozzá Szabolcs.

Nordix Fotostúdió
Nordix Rustic terem, régen öltöző, felújítás közben

Új helyszínek közösségi finanszírozással

Az új helyszínen két terem lesz, az egyiket a piaci igények szerint alakítják, fénytechnikával, fehér falakkal és végtelenített háttérrel. Itt többnyire termékeket lehet majd fotózni, például ruhákat, webshopra szánt árukat, így ez a helyszín az üzleti ügyfélkört célozza meg.

A másik terem egy komfortzónából való kimozdulás a Nordix számára, ami ugyan őrzi majd a stúdió letisztult stílusjegyeit, de több színt visznek bele, nemcsak a natúr árnyalatok dominálnak majd a falakon és az enteriőrben. A felújításhoz közösségi finanszírozást vesznek igénybe a Brancs Közösségen keresztül.

– Az nem volt kérdés, hogy felújítjuk ezeket a termeket, de komoly büdzsét igényel, és úgy gondoltuk, hogy élünk ezzel a lehetőséggel.

– A Brancs pályafutását követjük az indulása óta, úgy gondoltuk, hogy a közönségünket bevonva ez egy ideális platform lehet ahhoz, hogy megvalósuljon a beruházás. Igyekeztünk olyan csomagokat kialakítani, amik választ adnak a különböző célközönségeknek: fotósoknak, azoknak az ügyfeleknek, akik rendszeresen sokat járnak hozzánk, és azoknak is, akik csak ki akarják próbálni a két új termet.

Nordix fotóstúdió
Nordix Clay terem régen, öltöző átalakítás után

– Lehet például bérletet venni, amit a vásárló felhasználhat a kampány lezárása után bármelyik terem foglalásához, vagy vannak kétórás foglalási csomagok, ahol az új termek használatát lehet megvásárolni előre, mindezt kedvezményes áron, mesélt a lehetőségekről Fodor Szabolcs.

– A teljes beruházást nem tudtuk, és nem is akartuk ebből finanszírozni, ez egy részét fogja fedezni. A kialakítás már zajlik, nem akartuk megvárni, hogy a kampány lezárása után kezdjük, mert 3-4 hónap, mire egy ilyen terem elkészül. Mondhatom, hogy a felújítással már a célegyenesben vagyunk.

Mindenkinek megvan a maga feladata

Nóri és Szabolcs az elmúlt 5 évben kitapasztalták, hogy az év melyik szakában milyen megrendelések jellemzőek. Októbertől decemberig például a családok karácsonyi fotózása tölti meg a termeket, és mindenhol van karácsonyi dekoráció. Év elején viszont sok márka, kisvállalkozás, self-brand érkezik, kampányfilmeket is egyre többet forgatnak a stúdióban, ezért mindig január elejére szokták időzíteni a nagyobb átalakítást, mert akkor a szezon kezdete előtt fel lehet frissíteni a designt, aminek a megálmodása Nóri feladata, de a hozzá kapcsolódó üzleti tervezés már inkább Szabolcs terepe.

– Én adatbányászként, adatelemzőként dolgoztam pályafutásom eleje óta, és amikor elkezdtük az ötletelést, már tudtam hasznosítani ezt a tudást, mert piackutatást végeztünk a stúdiók piacán.

– Nekem a legfontosabb alapkő az volt, amit azóta is tartok minden átalakításnál, hogy legyen üzleti terv. Én vagyok a felelős a számokért. Az elején inkább háttérből, a honlapfejlesztést, a pénzügyi és üzleti tervezést végeztem el. A designhoz távolról értek.

Nordix Fotóstúdió
Nordix Rustic terem, öltöző, felújítás után ablakkal

– Ha Nóri hoz egy ötletet és az a kérdés, hogy meg lehet-e valósítani, akkor szívesen utánanézek, de az, hogy hogyan nézzen ki egy terem, vagy milyen legyen az Instagram megjelenésünk és a marketing kommunkáció, az nem az én világom, árulta el Szabolcs.

– Ebben a vállalkozásméretben már szükséges, hogy ezek a munkafolyamatok jól el is váljanak. Mind a ketten megtaláltuk a saját területünket. Nóri ideje nagy részét nem fotózással tölti, de azt a kreativitás iránti igényt, amit a fotózás adott, kiéli a design tervezésben, a termek befotózásában és a kreatív anyagok gyártásában.

Szabolcs azt is elárulta, hogy a vállalkozás indítása embert próbáló volt a kapcsolatuk számára is.

Az ügyfélfogadást ketten látták el, hét napból hetet nyitva voltak, abból hat napot Nóri intézett, egy napban váltotta a férje, aki akkor még másik főállásban dolgozott. Így nagyon kevés időt tudtak együtt tölteni, de szerencsére úgy alakult a stúdió sorsa, hogy el tudtak kezdeni csapatot építeni, és három hölgy átvette az ügyfélszolgálatot.

Az induláskor nehezebben ment a tervezés, legfeljebb két hetet láttak előre a napi ügyek intézése mellett, mára azonban eljutottak oda, hogy egy évre előre tudják menedzselni, mi hogyan alakul a Nordix életében.

Hamarosan pedig a két új teremmel, a Sanddel és a Stone-nal még több szolgáltatással tudják kielégíteni az ügyfeleik igényeit.

Fotók: Nordix Fotóstúdió, Fortepan

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely