Barion Pixel Skip to content
Forray Niki-Balloon World

Forray Niki: Az újratervezés igen, a feladás viszont soha nem volt opció számomra

Mi a legrosszabb rémálma egy vállalkozónak? Hogy egy nap ott áll minden bejövő jövedelem nélkül, miközben a kiadásait ugyanúgy fizetnie kell a villanyszámlától kezdve a bérleti díjon át a munkatársak fizetéséig. Rémálom. Ami néha bizony valósággá válik. Pontosan ez történt Forray Nikivel, a Balloon World Hungary tulajdonosával is, akinek a léggömbökkel és parti árucikkekkel foglalkozó cégét szó szerint három nap alatt nullázta le a koronavírus-járvány. Hogyan lehet a semmiből várat építeni, újra növekedési pályára állni, és mindezt hogyan lehet önjáróvá tenni, hogy ha úgy tartja kedvünk, akár hónapokra is magára hagyhassuk a cégünket? Nikinek többszörösen bevált módszere van rá.

Niki épp Ázsiában volt, amikor az első hírek megjelentek a kínai Vuhan városában terjedő, rendkívül fertőző betegségről. – Éreztük, hogy ebből még baj lehet, így a lehető leggyorsabban igyekeztünk hazajutni. Az utolsó előtti gépek egyikére sikerült jegyet foglalnunk és így tudtuk elhagyni Ázsiát – kezd bele a történetbe a cégtulajdonos.

Alig értek haza, a vuhani vírus világjárvánnyá eszkalálódott, amelynek megfékezése érdekében a világ kormányai takaréklángra kapcsolták a korábban megszokott életünket. A leállás az élet és a gazdaság minden területét érintette. Ez Niki esetében annyit jelentett, hogy előre ki nem mondott, meg nem határozott időtartamra szó szerint lehúzhatta a rolót, hiszen sok egyéb mellett a különböző társasági összejöveteleket is betiltották, amelyek az üzletének az alapjait adják.

– A legfélelmetesebb az volt, hogy nem tudtuk, meddig tartanak majd a korlátozások.

Amit viszont azonnal észleltünk, hogy a lezárások hírére már az első nap 20 százalékkal csökkent a bevételünk, a második nap már 50 százalékos volt a visszaesés, a harmadik nap pedig megállt az élet. Senki nem rendelt parti kellékeket, mi pedig szó szerint lenullázódtunk.

Azonnal összehívtam a kollégákat, online meetinget szerveztem, hogy felmérjem, ki hogyan éli meg a kormány bejelentéseit, mert a cégeket emberek működtetik és ha ők jól vannak, ők stabilak, akkor arra lehet alapozni. Azt kell, hogy mondjam, a legtöbb munkatársam beleállt a helyzetbe és igyekezett nem pánikolni, inkább – nyilván a szituációhoz mérten – nyugodt hozzáállással próbálta felmérni a ránk váró kihívásokat – idézi fel az első napok sokkját Niki.

Forray Niki-Balloon World

Ott állt tehát egy 25 főt foglalkoztató cég minden bejövő jövedelem nélkül és tervezni kellett volna. Na de mire? És meddig? Ezek voltak azok a kérdések, amelyekre senki nem tudta a választ, és jóslatokba se mert senki bocsátkozni.

– Az volt a szerencsénk, ha lehet ilyet mondani egy ilyen helyzetben, hogy a cég az elmúlt években már kifizette minden adósságát, így volt némi tartalékunk, amiből tudtunk gazdálkodni. De nagyon nem volt mindegy, hogy ez mire lesz elég, hogy pár napig, pár hétig vagy akár hónapokig kell-e majd belőle talpon maradni.

Gőzerővel elkezdtük számolni a kiadásainkat, minden lehetőséget végigzongoráztunk. Mindannyian leültünk és elmondtuk, hogy mennyi az a pénz, amelyről le tudunk mondani a céges költségek lefaragása érdekében.

Volt, aki a fizetése 50 százalékáról mondott le, volt, aki ennél többet is bevállalt és volt, aki kevesebbet. De mindenki a cég érdekét tartotta szem előtt, mert a Balloon World-ön belül az elengedés és az újratervezés igen, de a feladás soha nem opció.

És ezen a ponton újabb szerencse érte Nikit. Kiderült, hogy az ismerősi körében két cég (egy kertészet és egy, pelenkákat forgalmazó vállalkozás) is kapacitáshiánnyal küzd a megnövekedett kereslet miatt és szükségük lenne segítő kezekre. Neki pedig éppen mása se volt, mint olyan munkatársai, akik munka nélkül maradtak.

– Így jött az ötlet, hogy átcsoportosítjuk az erőinket és oda irányítjuk őket, ahol hasznos munkát tudnak végezni, amelyért ráadásul pénzt is kapnak.

Így egyrészt nálunk csökkent a kiadási oldal, másrészt a kollégáim nem maradtak bevétel nélkül és nem kellett senkit sem elküldeni – meséli Niki a munkaerő-lízingelés történetét. A tartalék pedig arra elég volt, hogy a cég a felszínen tudjon maradni árbevétel nélkül is egy minimálisra szabott ügyeleti csapat közreműködésével.

Forray Niki-Balloon World

Ugyanakkor a cég nem állt le a jövő tervezésével sem. A cél az volt, hogy apró lépésenként visszaszerezzék a kieső jövedelmet. Csakhogy a koronavírus nem tűnt el, újabb és újabb hullámok ütötték fel a fejüket.

– A második hullám idején már sokkal tudatosabbak és rutinosabbak voltunk.

A korábbi munkaerő-lízingelést most nem külső helyszínen, hanem cégen belül valósítottuk meg. Mivel a járvány nemcsak minket érintett, hanem azokat a cégeket is, ahonnan a termékeinket rendelni szoktuk és most náluk is hiány volt, felpörgettük a saját gyártást, ahova a saját embereinket csoportosítottuk át.

Az elbocsátás réme újfent elkerült bennünket, ráadásul a felmerülő készlethiányokat is jól tudtuk ezzel a folyamattal kezelni.

A jól átgondolt tervezésnek, a lehetőségek minél pontosabb feltérképezésének, a mások szemében talán szokatlannak tűnő megoldásoknak és nem utolsó sorban az összeszokott csapatnak köszönhetően végül 2020 karácsonyára az egy évvel korábbi hasonló időszak bevételének 70 százalékát tudta realizálni a cég. 2021-ben pedig sikerült lépést váltani és a cég túlszárnyalta a 2019-es évi bevételét.

 

Nikivel a Női Váltó Fesztiválon személyesen is találkozhattok, ahol többet is mesél majd arról, hogyan lehet teljesen újragondolni, és felépíteni egy vállalkozást egy válság után.

 

– Hogy mi a titkom? Miért éltük túl a válságot és miből fakad a növekedés? Nincs titok, nincs varázslat. Olyan céges kultúra és olyan emberek állnak mögöttem, amivel és akikkel nem lehet más eredményre jutni.

Figyelünk egymásra, kommunikálunk egymással, törődünk egymással. És nem csak a közvetlen munkatársakkal. Nekem a járvány alatt ugyanolyan fontos volt, hogy a közvetlen kollégákon túl rendszeres kapcsolatot tartsak a beszállítókkal is. Őket sem lehetett magukra hagyni, velük is megosztottam mindazt, ami nekünk segítség volt vagy bevált.

Van egy 10 pontból álló listánk is, amely a cég értékeit jeleníti meg. Ez a lista ebben az időszakban különösen sokat adott. Ezeket a pontokat együttesen határoztuk meg a kollégákkal, együtt dolgoztuk ki őket. Nálunk a cég hozzáadott értékét a munkatársaim jelentik – magyarázza Niki a nulláról induló újratervezés és túlélés titkát firtató kérdésre.   

Forray Niki-Balloon World

A Balloon World alapértékei

  1. Törődés
  2. Kommunikáció
  3. Családbarát
  4. Képzésorientált
  5. Innováció és rendszerek
  6. Önkéntesség
  7. Rugalmasság
  8. Céltudatosság
  9. Bizalom
  10. Szeretet.

De Niki cége nemcsak a járvány ideje alatt választott és alkalmazott stratégia miatt lehet példaértékű sok más vállalkozó és cég számára, hanem azért is, mert olyan életet biztosít a vezetője számára, amelybe az is belefér, hogy akár hetekre, hónapokra is hátrébb léphessen, vagy akár ki is szállhasson a napi teendőkből, és kedvenc hobbijának, az utazásnak hódolhasson.

– Hitem szerint egy céget a rendszerek és az emberek működtetik. A rendszerek esetében ez nagyon egyszerű. Igyekszünk naprakészek lenni, a lehető legjobb digitálizációs eszközöket beszerezni, hogy automatizálhassuk a folyamatainkat. Mindannyian nyitottak vagyunk a tanulásra, az új dolgok elsajátítására, hiszen ezzel a saját magunk életét könnyítjük meg.

Ami pedig az embereket illeti… nagyon sok mindent delegáltam már a korábbi feladataimból, de a HR továbbra is az én kezemben összpontosul.

A mai napig én választom ki, kivel szeretnék együtt dolgozni. Nem az érdekel, hogy milyen végzettsége van, milyen munkái voltak eddig, hanem, hogy ki ő, milyen ember, milyen képességei, skilljei vannak, be tud-e illeszkedni a csapatunkba.

Mindent meg tudunk neki tanítani, de ha emberileg kilóg közülünk, ha nem azonosak az értékeink, akkor az egyikünknek sem lesz jó.

De hogy lesz ebből önjáró cég? Niki szerint egyrészt már maga egy ilyen kiválasztási folyamat is biztosítja a bizalomnak azt a fokát, amely egy önjáró cég alapját jelentheti. Ugyanakkor az is hozzájárul ehhez, hogy nem hiszi, hogy mindent ő tud a legjobban.

– Nyugodtan hagyom a munkatársaimra a feladataikat, mert ők a legjobbak benne – mondja. – Én az az ember vagyok, aki a tervezési, szervezési folyamatban ezer fokon ég.

Őrült tempóban nyomom a feladatokat, amikor ki kell találni a stratégiát, el kell dönteni, hogy milyen új termékek kerüljenek be a rendszerbe és azokat honnan tudjuk a legjobb ár-érték arányban beszerezni, vagy amikor egy új üzleti láb beemelésén dolgozunk. Amikor viszont eljutunk a folyamatok kivitelezésének fázisába, akkor szívesen adom át a terepet azoknak, akik az igazi ászok ezen a területen.

Niki szerint egy ember akkor tud jól teljesíteni, ha soha nem feledkezik meg önmagáról, ha ad időt magának a feltöltődésre, az új élményekre, az inspirációra. – Én ezért utazom. Az utazásaim során nem egyszerűen csak pihenek, hanem fejlődök. Új embereket, szokásokat, világokat ismerek meg és mindig hozok magammal valamit. Tudást, ötletet, ihletet, amelyet aztán fajtájától függően vagy továbbadok, megtanítok a beszállítóimnak vagy beépítem közvetlenül a saját céges világunkba.

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely