Barion Pixel Skip to content
Kovács Orsolya-nő-Yurkov

Kovács Orsolya: Amikor láttam, hogy mennyi elveszett nő van, tudtam, hogy segítenem kell

Ahogy megtaláltam a stílusomat, önmagamra is rátaláltam. Ahogy lett stílusom, lett hitem önmagadban. Ahogy lett önbizalmam, biztos voltam abban, hogy véghez tudom vinni, amit elképzeltem, és ezzel képes leszek változtatni és változni. Ez az érzés költözött belém, és valami földöntúli erőt adott ahhoz, hogy elindítsam a vállalkozásomat, és ahhoz is, hogy ne hagyjam abba útközben a munkámat, az álmom megvalósítását – mondja Kovács Orsolya, a Yurkov Szalon alapítója, aki stílustanácsadóként már nem csak a saját álmát váltotta valóra, hanem több száz másik nőét is.

Emlékszel az első napra, amikor már stílustanácsadóként azt csinálhattad, ami neked örömet okozott?

Soha nem fogom elfelejteni. Január másodika volt, és arra a napra mindössze annyit terveztem, hogy a leendő szalonomban összeszerelek egy IKEA-szekrényt. Ez volt az aznapi munkám, amit be is fejeztem délben. Ekkor kétségbe estem, hogy mit fogok ezek után csinálni.

Nehéz volt a rádöbbenés, hogy az, amivel addig foglalkoztam, amiben otthonosan, rutinosan mozogtam, azt végleg letettem, felégetve magam mögött minden hidat.

Fogalmam sem volt, hogy az új munkámban, egy teljesen új piacon, ráadásul különösebb gyakorlat, szakmai önbizalom és ügyfélkör nélkül hogyan induljak el. Végül arra jutottam, hogy elkezdek gyakorolni, hogy legalább a szakmai önbizalmamat fejlesszem.Kezdésként teljesen ingyen végigelemeztem harminc nőt, akikkel egyenként végigcsináltam egy stílustanácsadói konzultációt.

Kovács Orsolya-nő-Yurkov

A végére olyan erős önbizalmam lett, ami nagyot lendített rajtam a szakmai utam kezdetén. Kezdett kialakulni a vendégköröm, nagyon sok ajánlást és munkát kaptam. Mindemellett mentem mindenhová, ahová be tudtam kéredzkedni, például vezérigazgató találkozóra, tanfolyamokra, konferenciákra, ahonnan szintén rengeteg ügyfelem lett.

Miért döntöttél úgy, hogy gyökerestől felforgatod az életed? 

Tizennyolc éves koromtól másfél évtizedig dolgoztam a családi vállalkozásukban az édesapámmal és a bátyámmal. Olyan érdekes feladatokkal foglalkoztam mint a papírmentes iroda megvalósítása, dokumentum- és tartalomkezelés, marketing, kereskedelem és üzletfejlesztés. De részt vettem a projektek végrehajtásában, és tartottam a kapcsolatot az ügyfeleinkkel is.

 

A kiégésemhez az vezetett elsősorban, hogy egy nagyon férfias üzleti világban mozogtam. Gyakorlatilag csak férfiakkal találkoztam, és ez több szempontból is nehézségeket okozott.

Egyrészt azért, mert nem tudtam azonosulni ezzel a túl férfias közeggel. Ahhoz ugyanis, hogy érvényesülni tudjak, nekem is férfias attitűdöket kellett felvennem, például meg kellett tanulnom harcolni, de nem ám akárhogyan, hanem férfienergetikával felvértezve, ami nagyon nem esett jól. Emellett napi szinten találkoztam a férfi-női különbségekkel, és azzal, hogy sokszor elég egy szó ahhoz, hogy testi szintre süllyedjenek a szellemi magasságok. Egy ilyen környezetben, főként tizenöt év után könnyen ki lehet égni.

Máig emlékszem arra a szakmai konferenciára, ami vízválasztó volt az életemben. Az este akkor is, mint mindig, beszélgetéssel és italozással telt. Én ültem csendben egy sarokban, és néztem az ittas, rövidujjú inges, félretolt nyakkendőjű, trotyi öltönyös férfiakat, miközben azon gondolkodtam, mi a túrót keresek én itt.

Feldmár András pszichoterapeuta gondolatai jutottak az eszembe. Vagyis, hogy van egy pont az ember életében, amikor azt érezzük, ha ott maradunk, biztosan meghalunk. Ám ha onnan elmegyünk, fogalmunk sincs, hogy mi történik velünk. Igaz, ez rettenetesen félelmetes, ráadásul lehet, hogy ott is meg fogunk halni, ahová elmenekülünk, ennek ellenére, ahol vagyunk, ott biztosan nem tudunk már tovább maradni.

Én is azt éreztem, hogy már képtelen vagyok abban a környezetben lenni. Ez az érzés megerősített abban, hogy visszatérjek az eredethez, a szépséghez, a kreativitáshoz, a nőiességhez, amiből végül megszületett a Yurkov.

Ezt úgy értsem, hogy korábban is foglalkoztál már a divattal, a stílussal és a ruhákkal?

Kislányként is szerettem öltözni, királylányosat játszani. Minden anyagból, amit találtam, nagyestélyit készített magamnak. Gyermekként az unokanővérem kapcsán találkoztam a divattal, a ruhákkal, ő ruhaipari szakközépiskolában tanult, és már kicsi gyermekként segítettem neki az alkotásban.

Kovács Orsolya-nő-Yurkov

 

Már ekkor is a ruhák szabása érdekelt, és az izgatott, hogyan tud ráalakulni a testre. Ha a jövőmről gondolkodtam, eszembe sem jutott, hogy stílustanácsadó leszek. Gyermekként lelki szemeim előtt mindig úgy láttam magamat, hogy csinos ruhákban járok és előadásokat tartok. Az már felnőttként tudatosult bennem, hogy akár másoknak is segíthetek.

Ez a gondolat akkor erősödött meg igazán, amikor láttam, hogy mennyi elveszett nő van, mennyire visszafojtják magukat a ruházkodásban is. Sok eszköz van arra, hogy nőként emeljük egymás között a női testvériséget.

Mivel a ruhák gyermekkorom óta az életem részét képezték, ráadásul ruhaipari szakközépiskolát végeztem, kézenfekvő volt, hogy én ezt az eszközt használjam. Már felnőttként egy öltözéktervező-stílustanácsadótól tanultam meg az új szakmámat. 

Kovács Orsolya-nő-Yurkov

 

A magánéleted alakulása segítette a szakmai kiteljesedésedet?

Sajnos a munkában való kiégés és a házasságom megromlása nagyjából egy időre esett. Akkor még nem voltam olyan ügyes, hogy bölcs nőként kezeljem a kialakult helyzetet, és a szakmai kimerülésem végül a házasságomat is tönkretette, amiből nem csak érzelmileg, hanem anyagilag is nagyon rosszul jöttem ki.

Se karrierem, se magánéletem, se anyagi biztonságom nem volt az újrakezdéshez. De ez a változás, igaz, sok nehézség árán, nagyon sok mindenre megtanított.

Hogy érzed, ha lehetőséged lenne rá, újrakezdenéd?

Épp a napokban gondolkodtam azon, hogy vajon újrakezdeném-e, és arra jutottam, hogy nagyon nem. Ha mégis muszáj lenne, akkor azt kérném, a mai tudásommal és tudatosságommal csöppenjek vissza a múltba. Így talán egy fokkal jobb lenne. Az újrakezdés nagyon nehéz és lelkileg megterhelő időszak volt. Nagyon sok lelki munka kellett ahhoz, hogy ép ésszel túléljem.

Kovács Orsolya-nő-Yurkov

 

Ma már négy stílustanácsadó segíti a Yurkovban az ügyfeleket. Mennyi idő alatt építetted fel a csapatodat?

A szalon kapuit tíz éve nyitottam meg, öt évig egyedül dolgoztam. Ez után olyan sok lett a munkám, amit egyedül nem győztem. Magamat már kevésnek éreztem ahhoz, hogy még többekhez eljuttassak, még több nőnek segítsek, ezért ellenszegülve mindenféle óva intésnek, választottam magam mellé kollégákat.

Pontosan mitől óvtak a jóakaróid?

Többen arra figyelmeztettek, hogy ne dolgozzak senkivel, mert át fognak vágni, el fognak hagyni, el fognak menni mellőlem, egyedül fognak hagyni és elviszik az ügyfeleimet.

De én nem hittem senkinek… és milyen jól tettem.

Most azokkal dolgozom együtt, akik korábban nálam tanultak, és közülük is a legtehetségesebb stílustanácsadók lettek. Jelenleg öten vagyunk a csapatban. Az elmúlt öt évben alakultunk így, és senki nem ment el, mindenki teljes mellbedobással dolgozik.

Kovács Orsolya-nő-Yurkov
Orsolya kolléganőjével, Takács Mirtillel

Kik kérnek tőletek segítséget ahhoz, hogy a stílusukkal együtt megtalálják önmagukat is?

Főként olyan negyven körüli nők, akik szeretnék újra definiálni a nőiességüket. Például édesanyák, akik szeretnének visszamenni dolgozni, vagy olyan nők, akik egy válás után szeretnék átalakítani a nőiességüket. Anno saját magamon tapasztaltam, hogy milyen döbbenetes ereje van a ruháknak.

Szinte terápiaként hatnak egy sebzett lélekre, ami szabadulni akar abból a béklyóból, ami fogva tartja. Egy jól megválasztott ruha nem csak önbizalmat, hanem önbecsülést is ad.

Rengeteg erőt lehet meríteni abból, ha valaki igazán megtanulja jól érezni magát a bőrében. Megtanultam, hogy minden terápia önterápia is. Azzal, hogy másoknak segítek, magammal is jót teszek. Mert ha valakit emelünk, saját magunkat is emeljük.

Orsi korábban nekünk is adott tanácsot a tavaszi gardrób átalakításához:

„Sok nő takargatja magát, de ezzel csak pluszkilókat pakol fel” – tavaszi gardróbtippek

Számos ügyfeletek van, csaknem százezres követőtáborotok van a közösségi oldalaitokon. Hová lehet még fejlődni, milyen terveitek vannak?

Világszerte, San Francisco-ban, Hawaii-on és Erdélyben is vannak ügyfeleink. Egyre esősebb az online jelenlétünk is. Az országban elsőként hoztunk létre egy olyan klubot, a Yurkov Akadémiát, ahol előfizetés ellenében adunk tanácsot a már haladó szinten lévő tagjainknak. Ezt az akadémiát szeretnénk továbbfejleszteni. Számos ingyen elérhető, mintegy 80 órányi videónk található a weben, ami az erős missziótudatunkból fakad.

Azt szeretnénk, hogy az is hozzájusson egy alapfokú tudáshoz, aki az idején kívül semmit nem tud arra áldozni, hogy a magához illő stílust tudatosan, szakértők bevonásával megtalálja. Egy éve nyitottunk a 42+-os és a 60 év feletti hölgyek felé, és szeretnénk, ha férfi ügyfeleink is lennének. Szeretnénk minél több vállalkozó hölgyet megnyerni magunknak, akikkel megtaníthatjuk, hogyan lehet az üzletfejlesztést egy kicsit lelki oldalról is megerősíteni, megtámogatni, hogyan lehet kommunikálni hitelesen és önazonosan úgy, hogy nem csak a vállalkozásunkat, hanem önmagunkat is fejlesztjük. Mindemellett még áprilisban megnyílik az első Yurkov Szalon Szlovákiában.

Fotók: Kovács Orsolya – Yurkov Szalon

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely