Barion Pixel Skip to content

„Akkor lehet felkészülni egy rossz időszakra, amikor van miből” – Spórolási tippek Fa Kingától

A Bravúros beosztók Facebook-csoport és a Konyhapénzből nyaralás weboldal alapítója kétgyermekes, egyedülálló anyaként jött rá, hogy online kell vállalkoznia. Bejött neki. Most hasznos tanácsokat oszt meg velünk a takarékoskodással kapcsolatban.

A koronavírus által sújtott helyzetben még inkább felértékelődik a pénzügyi tartalékok szerepe. Azonban a Bravúros beosztók Facebook-csoport és a Konyhapénzből nyaralás weboldal alapítója, Fa Kinga szerint, aki ilyenkor kezd bele a spórolásba, az már elkésett, ugyanis ez már csak tűzoltás.

Menjünk a dolgok elébe!

– Akkor lehet felkészülni egy rossz időszakra, amikor van miből. Amikor már benne vagyunk, akkor sok technikát már nem lehet használni, ezért nekem az a jelmondatom: „Menjünk a dolgok elébe!”. Azt mondanám, hogy a legideálisabb az, ha 3-6 hónapos tartalékkal rendelkezünk. Amíg ez nincs meg, addig nagyon okosan kell költekezni. Mindenki tisztában van a lehetőségeivel, ehhez mérten pedig az a legideálisabb, ha meghatároz egy állandó összeget, amit megpróbál havonta félretenni – bármilyen kicsi összeg lehet, de később se költsük el addig, míg igazán nagy baj nincs (pl. munkanélküliség, tartós betegség). Itt is igaz a mondás, hogy a sok kicsi sokra megy, ugyanis így a mindennapi élet mellett észrevétlenül épül a tartalék is. A fogyasztásunkból visszavenni ugyanis mindig nehezebb.

Spórolási tippek a szakértőtől

Ma már számos online applikáció (1Money, Koin…) közül választhatunk, ha szeretnénk egy kis pénzt megtakarítani, de ha a kézzel fogható, jól tervezhető módszerre vágyunk, akkor érdemes megfogadni Fa Kinga szuper tanácsát:

– Az alkalmazások nagyon jók, viszont azokkal javarészt a már elköltött pénz útját tudjuk nyomon követni, vagy csak ezeket a funkciókat használják sokan. Pedig fontos a tervezés, akár nagyon alapszinten, mint pl. a borítékmódszer, mely jó megoldás lehet a spórolásra. A segítségével ugyanis előre tervezhetőek lesznek a kiadásaink. A lényeg, hogy magunk elé vesszük a borítékokat (akár virtuális lehet), mindegyiket elnevezzük aszerint, hogy melyik fontos területhez tartozik: például „bevásárlás”, „rezsi”, „hitel”, „gyerekek”, „egészség”, „ruházkodás”, „pihenés” és így tovább…, aztán elhelyezzük bennük a fentiekre szánt, előre meghatározott összegeket a bevételünkből, ne feledkezzünk meg a tartalékról sem. Ha már itt nem jut minden borítékba, akkor néhány kevésbé fontos borítékot ki kell hagyni. Miután elkészültünk, az összes borítékot fontossági sorrendbe kell tenni, és az az aranyszabály, hogy soha nem vehetünk ki a nagyobb jelentőséggel bíró borítékokból az alacsonyabbakba. Fordítva viszont ez gond nélkül működhet. Például, ha hirtelen a gyereknek csizmát kell venni, akkor a nyaralásra szánt pénzt átcsoportosíthatjuk a lényegesebb területre.

A konyhaasztal mellett tanulják a pénzügyeket a gyerekek

Kinga szerint a legjobb az lenne, ha már gyerekkorban elsajátítanánk a takarékosságnak és a pénzügyi tudatosságnak az alapjait, mert a gyerekeink előtt a legjobb példa mi magunk vagyunk. Hozott is nekünk pár hasznos ötletet:

– A múltkor az egyik ügyfelem jelezte, hogy a 3-4 éves korban lévő gyereke rászólt, hogy elfelejtett bevásárló listát készíteni. Vagyis, ha a gyerek azt látja, hogy ez a normális, akkor neki is az lesz a természetes. Persze mind eltérő személyiséggel rendelkezünk: amikor két gyerek csokit kap, az egyik egyből befalja, a másik pedig beosztja későbbre. A pénzügyi alapokat viszont a gyerekek a konyhaasztal mellett tanulják. Sokan például a boltban engednek választani a gyerkőcnek valamit. Én azt mondom, hogy nem árt itt is tudatosabbnak lenni. Azt, hogy ezt mekkora összegben tehetik meg, már vásárlás előtt határozzuk meg, és ez alapján már előre ki tudja választani a lurkó magának, amit szeretne. Ebből már tanulhat valamit a gyerek, és később is kevésbé lesz fogékony az impulzusvásárlásra – osztotta meg velünk.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely