Barion Pixel Skip to content
szlovénia-hegy-kert-michelin

Önellátás két gyerekkel egy szlovéniai hegytetőn, Michelin-csillagos szinten

„Az embereknek hiába van gyümölcsfájuk, nincs türelmük és idejük a gyümölcsöket élvezni”- mondja Jeanne Dumas Chalifour, aki férjével Matteoval és két gyerekükkel a Kolovrat hegyen él, egy 16 hektáros kertben. Szinte mindent megtermelnek maguknak, csodálatos kertjükből ráadásul még egy Michelin-csillagos éttermet is ellátnak. 

Jeanne és Matteo, két gyermekükkel, Louval és Rómeóval az októberi napos délelőtt gyűjtögetni indulnak. Jeanne, magára kötözi Rómeót, aki épp hogy csak járni tanul. De így bármikor megállhat és megszoptathatja. Mezítláb indul el a harmatos fűben, mint mindig. Egészségesebb így a járás.

A gesztenyének, diónak, számos gyógynövénynek most van szezonja, most kell összeszedni, különben éjjel a vaddisznók lakmároznak majd belőle.

szlovénia-hegy-michelin

Milyen jó is a gesztenyelisztből készült lepény. A szerzemények egyrészt saját konyhájukra, másrészt a két Michelin csillagos Hiša Franko konyhájára kerülnek.

– Sok mindent megtermelünk magunknak, zöldségeket ad a kert, kenyeret készítünk magunk kukoricából, vagy gesztenyéből, süteményt, sajtot a kecskéink tejéből.

Borászkodunk is, tehát inni is van mit, de ha valamire mégis szükségünk lenne, mint például olívaolajra, akkor sem a boltba rohanunk, hanem a legközelebbi szomszéd farmerhez – meséli Matteo, aki olasz, és egy borkészítő családból származik.

szlovénia-hegy-michelin

– Nem vagyunk teljesen önellátóak, mert gabonát például nem termesztünk, de vannak farmer barátaink , akik viszont igen, és tőlük szerezzük be a fantasztikus minőségű lisztet, cserébe adunk nekik mást – meséli Jeanne.

– Kávét nem tud senki termelni – teszi hozzá nevetve. Megértem, hogy egy olasszal a családban nagy kihívás lenne kávé helyett teát inni, különösen, hogy Matteo egy kávékereskedő családból származik. Az a céljuk, hogy egy olyan közösség jöjjön létre, amelyen belül megterem minden, amire szükségük lehet. Elnézve azt, hogy hova tart a világ és az élelmiszerárak, azt gondolom ez a jövő.

Jeanne Dumas Chalifour francia Kanadában, Quebecben született és nőtt fel. Kanadát hamar otthagyta és utazni kezdett, évekig élt Indiában is.  Eközben Matteo Monterumisi is utazgatott a világban, így megfordult Indiában is, de akkor még nem találkoztak egymással.

szlovénia-hegy-michelin

Matteo grafikus és igazi világpolgár. Bár ez így, a szlovén Alpokból, a hegytetőről nem egyértelmű. De talán épp azért ilyen megállapodott, mert már annyit járta a világot. Egy időben Londonban telepedett le, egy éttermet vezetett, ahol natúr borokkal foglalkozott.

Itt találkozott Jeannne-nal, aki Olaszországban dolgozott egy natúrbor készítő borásznál, és épp üzleti úton voltak Nagy-Britanniában. Meglátták egymást, egymásba szerettek, és összeházasodtak.

Matteo otthagyta a londoni életét, és mindent ami a nyüzsgést jelentette, de nem unatkozik itt sem azt garantálom. Amikor ott járok náluk, mindig rohan a földeken, vagy a kecskéket hajkurássza, vagy kapál, vagy gereblyézik. A nyár nagyon kemény volt, mondják. Egész álló nap öntöztek, akkora volt a szárazság. Szerencsére a földjükön van egy ki nem apadó forrás.

szlovénia-hegy-michelin

Jeanne cipeli a kisfiút Rómeót. Megszokták már mindketten, hogy így együtt művelik a kertet, nincs megállás, állandóan dolgozni kell. Napi 14-16 órát dolgoznak és még így sem tudnak minden munkát elvégezni. Ezért szívesen látják a barátokat, vagy alkalmi barátokat, akik szállásért, és a – tanúsíthatom, nem akármilyen – kosztért cserébe segítenek a farmon.

Amikor összeházasodtak, tudták, hogy natúr borokkal akarnak foglalkozni. Így jutottak el Joško Gravnerhez, aki  natúrbor készítés atyja, egy világhírű szlovén borász, akinek  Olaszországban, a szlovén határnál van  a birtoka. Jeanne és Matteo tőle tanultak, sokáig a szőlőültetvényen laktak egy sátorban. Mondhatnám, hogy megfertőződtek a biodinamikus növénytermesztés szemléletével, de nem lenne gaz, mert ők világéletükben ezt keresték.

– Itt is azt láttuk, hogy az embereknek hiába van például gyümölcsfájuk a kertben, túl sokat permeteznek, vagy annyi idejük sincs, hogy leszedjék a gyümölcsöket a fáról. Nincs türelmük és idejük a gyümölcsöket élvezni, pedig ott vannak a kertjükben.

Mi olyan kertet szerettük volna, ahol a lehető legtisztább formában teremnek a gyümölcsök, a zöldségek és a virágok – meséli Jeanne.

szlovénia-hegy-michelin

Így bukkantak rá két éve a Kolovrat hegyen, Srednjében egy romos házra és a hozzá tartozó 16 hektáros kertre. A több, mint százéves házat fantasztikus ízléssel saját maguk újítják fel, így fizetik a bérleti díjat.

Nem akarják megvenni, akkor sem, ha lenne miből, mert ahogy mondják, nem szeretnének birtokolni semmit.

Közben a mesebeli kertbe érkezünk, Jeanne néhány gyógynövényt szed Ana Rošnak. Anát, a 2017-ben a világ legjobb, idén pedig a hetedik legjobb séfjének szavazták meg a The Best Chef Awards listáján. Ő vezeti a két Michelin csillagos szlovéniai Hiša Franko konyháját.

szlovénia-hegy-michelin

Főképp olyan alapanyagokból főz, amelyeket aznap, vagy az előző nap vágtak le, vagy gyűjtöttek be. Frissen a legjobb az ízük és a legértékesebb bennük a tápanyag.

Jeanne és Matteo kertjében több tucat féle paprika, paradicsom, padlizsán és másféle zöldség nő, sosem láttam még ennyi színű, fazonú, formájú zöldséget így “vadon” nőve együtt. Közben megáll egy autó, egy középkorú nő pattan ki belőle, egy kosár frissen szedett gombával. Pár hatalmas kalapos gomba a kicsi Lou kosarában landol. A többi Ana Roš konyhájára kerül.

szlovénia-hegy-michelin

Most rengeteg gyógynövény nő a kertben, amit nem csupán teának használnak fel, de a földet is ezzel trágyázzák. Most ennek van itt az ideje, Készülnek a télre, a növényeket a földben hagyják, a gyökerükkel, befedik őket a gyógynövény keverékkel, és letakarják kartonpapírokkal. Így tavaszra egy dús, tápanyagban gazdag talaj várja őket.

Elnézem a most októberben is virágzó kertet, a mezítláb szaladgáló Jeanne-t, a gyűjtögetésben és kertészkedésben is részt vevő gyerekeket, és látom, hogy mennyire eltávolodtunk a természettől mi, akik mindenért a szupermarketbe rohanunk.

Hazamentem, és nemsokára elkészítettem életem első szilvalekvárját. Meglepően egyszerű volt, és nagyon finom. Az első lépés, de biztosan lesz még sok-sok apró lépés, mert úgy érzem muszáj. Nem csak azért, mert olcsóbb így az élet, hanem mert sokkal sokkal boldogabb.

Fotók: Molnár Anikó

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely