Barion Pixel Skip to content
Tabar-Halász Mariann-terápia

„Fiókról fiókra kipakolunk, ami nem odavaló, kidobjuk és végül megtaláljuk, amit kerestünk” – Mariann zenei menedzserből lett terapeuta

Tabár-Halász Mariann idegenvezetőnek, majd diplomatának készült, ám végül már az egyetem alatt sikeres vállalkozást épített ki a zenei menedzsment világában. A koncertszervezés és produceri munka mellől újabb váltás következett, ezúttal a lélek világába, és azóta az ultrarövid terápia módszerével segít a hozzá fordulókon.

Tabár-Halász Mariann egész életemet végigkísérte az, hogy adni akart az embereknek.

– Már kislányként is támogattam a társaimat. Ha valakit sérelem ért, kiálltam érte, tulajdonképpen védtem az érdekeit. Általános iskolás koromban bíró szerettem volna lenni. – emlékszik vissza a kezdetekre Mariann.

– Nyaraláskor nagyszüleimnél, az ottani barátnőkkel színházi előadásokat szerveztünk a rokonoknak, igyekeztünk begyűjteni a heti fagyipénzt. A szövegkönyvbe mindig becsempésztem, hogy az én szerepem valahogy az igazságszolgáltatáshoz kötődjön. – meséli nevetve.

Mariann jó volt nyelvtanulásban, először idegenvezetőnek készült, később, az egyetem alatt gyakornokként kipróbálhatta magát a diplomácia világában is. Végül bölcsészettudomány, közgazdaságtudomány és üzleti kommunikáció területén diplomázott.

– Az egyetem első évében, 19 éves koromban zenei produkciók közvetítésével kezdtem foglalkozni, kezdetben csak bevételszerzési céllal. – magyarázza Mariann.

Viszont ez nagyon rövid idő alatt olyan hihetetlenül népszerű szolgáltatássá nőtte ki magát, hogy az egyetem végeztével már ügynökségként működtünk.

Művészmenedzsment, fellépésszervezés. Ezek álomszakmák sok fiatal számára. Hogyan lettél benne sikeres?

– Az első megrendelők pozitív visszajelzései és az előbb is említett gyorsan jött siker valóban álomszerű volt. Ugyanakkor nagyon sok munkával is járt. Annak idején minden egyes ügyfelemet először személyesen meglátogattam, utána telefonon tartottuk a kapcsolatot. – mutat rá Mariann arra, hogy a sikerért bizony keményen megdolgozott.

– Nappali tagozaton jártam egyetemre és az órák után utaztam akár 200 km-t is egy-egy leendő partnerhez. Természetesen a megbízhatóságom szájról-szájra terjedt, mégis a lassan 30 éve tartó töretlen sikeremet a régi kapcsolati hálónak köszönhetem.

Vannak olyan szakmák, amikből az emberek csak a sikert és a csillogást látják. Ilyen a modellek vagy a műsorvezetők világa, és ilyen az énekeseké és menedzsmenteké is. Pedig a sikerben benne vannak a hosszú utazások, az éjszakázások, a kudarcok és a konfliktusok is.

Persze mindezt csak azok látják, akik közel vannak. – emeli ki. Egyébként nyilván mindenért kárpótol az, amit a nézők, rajongók érzékelnek: az öröm és a siker maga. De az oda vezető úthoz kell kitartás.

Az én tapasztalatom szerint a következetesség, hitelesség és megbízhatóság mindig kifizetődő. Legalábbis azok a partnereim, akik a kezdetek óta velem dolgoznak, ezeket szokták kiemelni, amikor felemlegetik a 20-25 évvel ezelőtti első megrendeléseiket. – hangsúlyozza Mariann.

Kiemelkedő pont volt maga az, ahogy a Mistral Music villámgyorsan országos ismertségű ügynökség lett. Mariann miskolci, a vállalkozás is onnan indult.

A következő mérföldkő három évvel az indulás után történt, amikor budapesti sztárzenekarok kérték fel, hogy kizárólagosan képviselják őket a fellépéseiken.

– Óriási megtiszteltetés volt ez a cég számára. – mondja Tabár-Halász Mariann.

– Hamarosan nem volt kérdés, hogy felszámoljuk a vidéki telephelyet, és Budapestre költözünk, mert felkérést kaptunk televíziós tehetségkutatók döntőseinek támogatására, zenei karrierjük felépítésére, de kaptunk felkéréseket sikeres televíziós szórakoztató műsorok országos turnéjának lebonyolítására is. Ezen a ponton lépett be a produceri, menedzsmenti munka az életünkbe.

A házasságkötésed is a szakmában tartott, lehet mondani, hogy egy igazi fúzió lett, minden szempontból. Közösen még erősebbek lettetek, és komoly munkával egy nagy lépést is megtettetek, létrehoztatok egy innovatív platformot, amely igazi áttörést jelent a magyar zenei életben. 

A férjemmel mindig közösen gondolkodtunk és jellemzően ki is egészítjük egymást. Így amikor egy konferencián hallgattam, ahogyan más szektorok képviselői a digitalizációról beszéltek, küldtem egy SMS-t a férjemnek: „Lehetne a mi szakmánkat is digitalizálni?” Azonnal jött a válasz, amiben csak egy szó szerepelt: koncertbooking.com.

Az első pillanattól fontosnak éreztük, hogy egy olyan digitális platformot hozzunk létre, amely megfelel a modernkori kihívásoknak, felhasználja a technikai vívmányokat annak érdekében, hogy a zeneipari szereplők hatékonyabban végezhessék a munkájukat és egyszersmind esélyegyenlőségre törekszik az újonnan induló és a már befutott zenekarok közt.

Egy digitális zenei kulturális teret vizionáltunk, amely mára nem csak hogy megvalósult, de meghatározó eleme lett a rendezvényszervezés piacának. Több mint 12 ezer regisztrált felhasználónk van, napi 1000-1500 oldalmegtekintés, ezerötszáznál több megrendelés és sokszáz pozitív visszajelzés. – mutat rá Mariann.

Az előadók szeretik, hogy csak csipog a telefonjuk, az új megrendelésük azonnal látszik a naptárjukban. A menedzserek hálásak, mert ezzel lerövidült a megrendelés minden eleme az ajánlatkéréstől a szerződéskötésen át a számlázásig. A megrendelők örülnek, hogy a lehető leghatékonyabban, a saját paramétereiknek megfelelő, számukra legideálisabb előadót találják meg, ráadásul a tény, hogy közvetlenül a produkcióval egyeztetnek, minimalizálja mind a költségeket, mind a félreértések kockázatát.

– Nagyon büszkék vagyunk arra is, hogy ezt a platformot nem csak a zeneipar ismeri el, hiszen az E-Commerce Hungary az Év E-kereskedelmi weboldalának választotta a koncertbooking.com oldalát 2023-ban. – hangsúlyozza Mariann.

Nyilván a művészek menedzselése során is kellett használni az empatikus képességeidet, de miért léptél igazán erre az útra? Foglalkoztál korábban esetleg más spirituális területtel is?

– Már gyerekkoromban is imádtam az istenhittel kapcsolatos témájú filmeket. A természet erejét is nagyon tiszteltem. Köveket gyűjtöttem, mert hittem, hogy megvédenek minket.

Mondhatom nyugodtan, hogy fiatal korom óta volt egy csillapíthatatlan vágyam a lelki folyamatok megértésére és a segítségnyújtásra. Nagyjából 20 évvel ezelőtt kezdtem el önismereti utat járni spirituális vonalon.

Tanultam ősi vallásfilozófiát, és az erre épülő öngyógyító technikákat, mint Usui reiki, kristálygyógyászat, tantra jóga, aromaterápia. Pár éve fordultam a nyugati pszichológia felé, és elsajátítottam az organoco coaching szemléletet, mely megközelítés szerint a tehetség, a képességek, minden emberben és szervezetben eleve ott vannak, természetes lehetőségként. – folytatja Mariann.

A 21. század ritmusa egyre nagyobb rugalmasságot, változás-biztonságot követel tőlünk, emberektől.

Ehhez kellő önismeretre, önszeretetre, önelfogadásra van szükség, és érdemes lehet felismerni, hogy a változás képessége kizárólag bennünk van, a kihívásainkat mi magunk hívjuk elő, biztonságosnak hitt, múltbéli megtapasztalásaink alapján.

Önmagunk megismerése által, bátran szembenézve minden esetben megtalálhatjuk a felszabadító megoldást. Ezen gondolataim mentén érkezett az életembe az ultrarövid terápiás módszer.

Ultrarövid terápia. Mit is jelent ez pontosan? Mennyiben ösztön és mennyiben technika? 

– Az ultrarövid terápia egy gyors, mély, hatékony egyéni konzultációs módszer, melynek középpontjában az önismeret áll, egy kliens és egy konzulens között zajlik. – fejti ki Mariann.

A konzulens egy alkalom alatt, egy meghatározott időintervallumon belül, a legaktuálisabb témára koncentrálva, igyekszik a módszer technikájával életbeli felismerések, a téma megoldását elősegítő érdemi döntések és ezáltal belső elmozdulások felé kliensét vezetni.

Egy másfél éves képzés keretén belül lehet elsajátítani, mielőtt azonban megtanulnánk, érdemes megvizsgálni, hogy személyiségünkhöz illeszkedik-e ez a tevékenység. Én természetemből fakadóan is a gyors, mély és hatékony megoldásokat kedvelem az életem bármely területén, ezért számomra első látásra szerelem volt a módszer. Emellett, mivel ötvözi a keleti spirituális- és a nyugati pszichológiai irányzatokat, nem volt kérdés, hogy utamon vagyok.

A képzés alatt minden alkalommal a gyakorlások során, saját magam is kliensként tapasztaltam a metódus áldásos hatását, önmagamhoz közelebb kerülve, így egyre értőbb módon kísértem a kedves klienseimet.

Akkor jó lehetőség ezt a segítő munkát választani, ha lelkesen érdeklődünk az emberek iránt, őszintén, nyitottan, érzelmekben bővelkedve állunk a kliens története felé, hiszen valószínűleg életünkben először találkozunk vele. Fontos, hogy személyiségünk által biztonságot tudjunk teremteni egy intenzív, mély kapcsolódáshoz.

Nagyon fontos, hogy nem tanácsadók, gyógyítók és segítők vagyunk, inkább csak kísérjük a hozzánk fordulókat saját útjukon.

Sokan egyébként azért is félnek pszichoterápiát kezdeni, mert attól tartanak, hogy túl sokáig tart, illetve ha kiderül mások számára, vajon mit gondolnak róla. Az ultrarövid terápia megoldás lehet erre? 

– A jelen érvényes jogszabályok szerint az UT nem pszichoterápia és nem egészségügyi tevékenység. A módszer megalkotója Dr. Buda László pszichiáter, aki 2017-ben tartotta első szakmai bemutatóját, azóta több száz segítő hivatást végző szakember sajátította el, és alkalmazza nagy sikerrel. A tapasztalatok alapján, a módszer alkalmazása nagy mértékben gyorsítja és teszi hatékonnyá a konzultációs folyamatokat.

Különbözőek vagyunk, van, aki több alkalommal, kötődést kialakítva szeretné kihívásait megoldani. Vagyunk azok, mint én is, akik gyors választ, gyors megoldást igényelnek.

Azt gondolom, az a legfontosabb akár egy hosszú terápia, akár egy egy alkalmas konzultáció esetén, hogy aki igénybe veszi, határozottan érzékelje önmagában, hogy a külső környezet megnyilvánulása az ő belső teremtésének eredménye.

Mit szólt hozzá a környezeted, hogy belevágtál? 

– Nagyon szerencsés vagyok, mert a környezetem maximális támogatását élvezem. A férjem szintén hasonló gondolkodású és rendszeresen vesz részt képzéseken, mert hiszi, hogy ő maga saját élete kovácsa. Talán kicsit annak is örül, hogy a tanultakat a saját fejlődésemen is látja.

Az első gyakorló konzultációimat az ismerőseim közt hirdettem meg, ők pontosan tudták, hogy még én is gyakorlok és fejlődőm, ugyanakkor a tőlük kapott visszajelzéseknél kevés lelkesítőbb dolgot tudnék mondani. Közel 40 konzultációval a hátam mögött indultam el a vizsgámra. Igen, kell némi távolság, tehát például a szűk család esetében szerencsésebb, ha valaki más vezeti a folyamatot, leginkább a saját érintettségem miatt, de például barátokkal nagyon sikeresen felgöngyölítettük a lehetséges fákat, amitől nem láttuk az erdőt.

Milyen elindulni ezzel élesben? Elég egyszer menni egy problémával vagy lehet bármikor?

– Olyannyira vannak ügyfelek, hogy az első felhívás után volt olyan jelentkező, akinek több hétre előre kellett időpontot keresnünk, mert megtelt a naptár.

Sokszor érkeznek klienseim azzal a költői kérdéssel, hogy nem is tudom, hol kezdjem. Általában a sok mellékgyökér (pl. testsúlyprobléma, munkahelyi elakadás, párkapcsolat) végül egy főgyökérhez vezet, ami a gyerekkorból jön.

Olyan ez, mint amikor nagyon keresünk valamit, fiókról fiókra kipakolunk, ami nem odavaló, kidobjuk és végül megtaláljuk, amit kerestünk. Ha egyszerre végzünk mindennel, azt is lehet, de természetesen állok rendelkezésre, amennyiben a kliensem úgy érzi, ismét szüksége van rám.

Hobbi ez vagy teljes váltás? 

– A klasszikus menedzsmenti tevékenységem produceri munkáiról is szeretném áthelyezni a hangsúlyt a lelki elakadások professzionális támogatására. A mindennapjaim része már most embertársaim lehetőségeinek kiaknázása, az ő kihívásaik megszüntetése által. – fejti ki Mariann.

Abban a kivételes szerencsében volt részem, hogy Dr. Buda Lászlótól személyesen tanulhattam meg a metódust, aki a SzomatoDráma és az Ultrarövid Terápia módszerek megalkotója, és ma már az ajánlásával konzulensként is dolgozhatok.

Ugyanakkor mindenképpen továbbtanulok még ebben a témakörben, folytatom Dr. Buda László pszichiáter, szomatodráma játékvezető képzését is, valamint szintén ősszel kezdem egyetemi keretek között a hozzám legközelebb álló pszichológiai irányzat diplomás szakértői képzését.

Fotó: Tabár-Halász Mariann

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely