Barion Pixel Skip to content
Fannihalmi, Halmi Fanni, menyasszonyi ruha, újrahasznosít,

Boldogító igen – újrahasznosított menyasszonyi ruhában

45 méter anyag egyetlen szoknyához? Egyszer viselt ruhaköltemények a szekrényben elásva? Ez az, amire Halmi Fanni divattervező nemet mondott, és menyasszonyi ruháit újrafelhasznált anyagokból készíti. Akár a nagyi csipkéjéből is. Szívvel-lélekkel, felelősséggel.

Az utóbbi években szinte lehetetlen volt nem belefutni azokba a híradásokba, amelyek a divatipar mérhetetlen környezetszennyezéséről és az emberek túlfogyasztásáról szólnak. Halmi Fanni ebbe már kezdő női szabászként belefutott, s hamar szembesült a divatipar hatalmas ökológiai lábnyomával és a minőségromlással.

Rájöttem, hogy hiába vannak öko-tanúsítványok, nem tudok olyan helyre nyúlni, hogy ne ártsak, hiszen egy alapanyag előállításához rengeteg vegyszer, energia és emberi munka kell. Amikor azt láttam, hogy egy sokrétegű tüllszoknya elkészítéséhez 45 méter poliészter anyagot kell megvenni, amellett nem tudtam elsétálni…

Ezzel párhuzamosan belegondoltam, hogy az embereknél halomban áll a rengeteg nem használt, kidobásra ítélt anyag, amelyek ismételten felhasználva új életet kaphatnak. Például az egy-egy alkalommal használt esküvői ruhák, amelyeket őrizgetnek az emberek a szekrényben, majd néhány év múlva, esetleg az első költözésnél megválnak tőlük… – mesél Fanni arról, hogyan érlelődött meg benne az ‘upcycle’, azaz újrahasznosított alapanyagból készülő esküvői ruhák és a saját márka ötlete. Jól tudja munkájában kamatoztatni, hogy évekig reklám- és filmforgatásokon dolgozott stylistként, jelmeztervezőként, hiszen egy kicsit az esküvői ruha is olyan, mint egy gyönyörű kosztüm: a menyasszony pompájának, a viselője karakterének kihangsúlyozására hivatott.

Fannihalmi, Halmi Fanni, menyasszonyi ruha, újrahasznosít,

Amikor az ember szeret valamit, és megtalálja benne a kiteljesedés lehetőségét, különösen mellbevágó tud lenni, ha szembesül annak a területnek az árnyoldalaival, az emberi és környezeti „árral”, amit mindannyian kénytelenek leszünk megfizetni. Hagymahéjszerűen rakódtak rám a gondolatok és tapasztalatok, ebből született meg végül a márkám, a hivatásom. Rájöttem, hogy én a ruhákon keresztül tudok kommunikálni, kifejezni a hitvallásomat, és ezt szeretném is használni a munkám során – vallja.

Használt menyasszonyi ruha?!

Kísérleti projektként indult a Fannihalmi Upcycle Bridalwear, az újdonsült tervező nem tudhatta előre, hogyan fogadják majd az arák az ötletét, vagyis az újrafelhasznált anyagokból készített menyasszonyi ruhákat és a mögötte álló filozófiát.

„Többször megkaptam, főleg idősebbektől, hogy milyen dolog már használt anyagokból varrni egy esküvőre… Az ünnepélyesség és a „szemét” fogalmak az ő fejükben kizárják egymást. A piac azonban visszaigazolta, hogy van létjogosultsága a fenntarthatóságnak, a körforgásnak az esküvői ruhák terén is” – meséli.

Fanni ezer forrásból vadászik kincsekre: a turkálókban éppúgy felfigyelhet egy-egy érdekes darabra, mint a Marketplace-en levadászott egyszer hordott, vagy a szalonok által leselejtezett menyasszonyi ruhák között. Alapvető szempont a minőség mellett az anyagmennyiség, mert ezen múlik, hogy egy szétbontott szoknya újraszabható-e, de egy-egy különleges csipke, izgalmas anyagrészlet, már nem gyártott díszítés is „behúzza” a nyitott szemmel járó tervezőt.

Fannihalmi, Halmi Fanni, menyasszonyi ruha, újrahasznosít,

„Imádom a különböző applikációkat, rátéteket, amelyek újrahasznosítás, a zero waste szemlélet szempontjából különösen sokoldalúan használhatók: még a kis dirib-darab anyagokból is eszméletlenül gyönyörű díszítéseket lehet kihozni! Egyedibbet, mint akár egy drága francia csipke”, árulja el.

Modern esküvő, a nagyi fejdíszében

Az újrahasznosított menyasszonyi ruhák ötlete nem is annyira új, mint hinnénk: régen természetes volt, hogy egy menyasszonyi ruha generációkon át öröklődött, akkora értéket képviseltek a drága anyagok, a kézi csipkék. Vannak, akik számára ez ma is így van.

– Volt olyan menyasszonyom, aki a nagymamája régi fejdíszét szerette volna mindenképpen valamilyen formában viselni az esküvőjén, amit még a dédije készített. A félig szétesett, rossz állapotú díszt apró darabokra kellett szétszednem, azokból alkottam újra, egy kicsit modernebb formában, s a dédi régi, kézi készítésű csipkéi is rákerültek a ruhára. Gyönyörűen összeállt a generációkon átívelő történet.

Egy-egy ilyen darab szépen átkeretezi a család női hagyományait, számomra pedig ebben részt venni a legnagyobb öröm! – mondja Fanni.

Hozzáteszi: külföldön gyakoribb, hogy az édesanya vagy a nagymama ruháját alakítják, szabják újra, az angolszász országokban pedig nagy divatja van az 50-60-as évek vintage esküvői ruháinak is. Izgalmas az is, hogyan kelnek életre a régi horgolások, csipkék, főleg a bohém, eklektikus esküvőkön.

Fannihalmi, Halmi Fanni, menyasszonyi ruha, újrahasznosít,

Már a menyecskeruha sem kötelező

Ha valaki, akkor Halmi Fanni igazán elmondhatja, hogy nem kerül ki két egyforma ruha a keze közül. Nincsenek „kötelező” fazonok, bár a trendeket érdeklődéssel figyeli. Számára is új például az a – külföldön is jellemző – divat, hogy a nők már nem feltétlenül ragaszkodnak a külön menyecskeruhához. Inkább két szoknyával, vagy többéleképpen viselhető szoknyarésszel készülnek az esküvőjükre. Egy levehető tüllös rátéttel például királylányos lesz a hatás, nélküle viszont ott a letisztult szabású szoknya. Kezdik elengedni a lányok azt is, hogy másoknak feleljenek meg a külsőségekben, egyre jobban megjelenik a személyiségük a ruhában. Fontos lett a pároknak, hogy valóban róluk szóljon a nagy nap, hogy megmutassák, kik ők és mit képviselnek párként. 

Fannihalmi, Halmi Fanni, menyasszonyi ruha, újrahasznosít,

Fannit sokféle indíttatásból keresik meg a menyasszonyok.

„Van, akit a fenntarthatóság, a ruháim mögötti filozófia vezet hozzám, az, hogy én beleállok ebbe a témába és tényleg nem megyek le a méteráruboltba alapanyagért. Másnak egyszerűen tetszik az a kortalan klasszikus stílus, amit képviselek” – mondja.     

Nagy álma, hogy a menyasszonyok továbbgondolják, mi lesz a sorsa a ruhájuknak, hogyan lehet esetleg úgy átfesteni, átalakítani, hogy később is hordhatóvá váljanak – például alkalmi ruhaként vagy koktélruhaként, ami teljesen reális elképzelés. Erre a legalkalmasabbak a kettészabott, külön felsőből és szoknyarészből álló menyasszonyi ruhák, ezeknek Fanni egyébként is nagy híve. Nem csoda, ezek a ruhák ugyanis sokkal nagyobb mozgási szabadságot biztosítanak, például egy többszörösen bélelt szoknya súlyos kilói alól mentesítik a vállakat.

„Bízom benne, hogy a ruháim nagy része előbb-utóbb visszatér hozzám, és nagy örömmel viselik majd őket átalakítva újra és újra!”

Nyitókép: Mohai Balázs
Ruhák: fannihalmi.com / Sunlens Photo, Kovács Timi

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely