Barion Pixel Skip to content
Yukon, Lendvai Renáta

„Yukonban élni olyan, mintha egy gömbvillámban lennénk” – Renáta az északi sarkköri életről vezet blogot

Lendvai Reni 12 éve költözött Kanada egyik tartományába, Yukonba. Az északi sarkköri életről több mint két éve vezet blogot a Facebookon, mára 18 ezer követője gyűlt össze, akik nyomon követhetik a mindennapjait a nem ritkán mínusz negyven fokos hidegben, sarki fénnyel színezett tájakon, ahonnan időnként jegesre fagyott szempillákkal posztol újabb látnivalókat. De akármilyen meseszerűnek is tűnik ez a hely a blog képeit lapozgatva, Reni szerint nagyon kevesen képesek külföldön élni a magyarok közül.

Lendvai Renáta 2021-ben indította Élet a Yukonban című blogját, ami egy Facebook-os kutyás csoport tagjainak fokozott érdeklődése miatt született:

Renit olyan sokan jelölték ismerősnek a csoportból, amikor megtudták, hol él, hogy inkább indított egy blogot, ahol az érdeklődök nyomon követhetik, milyen az élet Kanada Yukon nevű tartományában, ami Alaszka mellett helyezkedik el, de nem Alaszka!

A blog állandó szereplője mudi fajtájú kutyája, Szotyi, a férjét – akit Mrs. Columbónak hív, de valójában Gábor – viszont csak háttal vagy eltakart arccal láthatjuk, és nagyon ritkán. Ennek oka egyszerűen az, hogy nem akar szerepelni, így a blog Reni arcához és Szotyihoz köthető leginkább.

Lendvai Renáta, élet Yukonban

Reni 12 éve érkezett Yukonba, a férje miatt, hogy kipróbálják, milyen az együttélés.

Gábor az édesapja után ment Kanadába, a papa a 80-as években disszidált. Kanadába és Ausztráliába adta be a papírjait és Kanada válaszolt neki hamarabb. Végül mindkét fia a közelébe költözött.

Reni az egyetem után rögtön a kanadai tartományban, Yukonban landolt, és bár környezetmérnöki diplomája van, egy percet sem dolgozott benne, kiköltözése után csatlakozott a férjéhez a munkában is, aki gipszkarton bandázsolással foglalkozott. (Ez azt jelenti, hogy a felszerelt gipszkartont előkészítik a falfestéshez, egyenletere, simává teszik a felületet.)

– Kanadában lakhatási válság van, sok az ember és kevés a ház, így nekünk egész évben van munkánk. A házakat próbálják megcsinálni nyáron, hogy tető alatt legyenek, mire jön a nagyobb hideg, így mi már fűtött helyiségekben dolgozunk, nem számít, hogy kint milyen az idő – árulta el Reni.

A legtöbb beszámoló, kép és videó középpontjában az északi-sarki időjárás áll. Vicces videók kerülnek fel arról, hogy a mínusz 40 fok után a mínusz 22 már hawaii vakációnak érződik, de olyan képet is láthatunk, amin Reni a jeges vízbe merülve „wellnessezik” pamutkesztyűben és pamutzokniban, hogy „ne törjenek le azonnal az ujjai”.

Reni a jéghideg vízben

– A legfurcsább ebben az volt, hogy zokniban mentem a vízbe. Mi pont azt a napot fogtuk ki, amikor fújt a szél, szakadt a hó, és mínusz húsz fok volt a külső hőmérséklet.

– Amikor zokniban és bikiniben álltam ott a hidegben, akkor azt gondoltam, a 3-4 fokos vízben melegebb lesz, inkább beleereszkedek. Érdekes volt, először nem éreztem annyira hidegnek, hiszen valóban melegebb volt, mint a külső hőmérséklet, de csak egy fél percet maradtam bent, kiszálltam, mielőtt elkezdtem nagyon dideregni – idézte fel Reni az élményt. Ezt a helyiek rendszeresen gyakorolják, még az arcukat is beleengedik a vízbe, alámerülnek és úszkálnak.

– A felöltözés volt a legrosszabb a szélben, vizesen, mintha millió tű böködte volna a bőrömet. De utána hamar sikerült felmelegedni – mondja.

Reni szerint a sarki fény nem mindig olyan, mint ahogy mi a képekről ismerjük. Gyakran előfordul, hogy csak egy halvány csík az égen, viszont amikor intenzív, akkor begörcsöl az ember nyaka és álla, annyira belefeledkezik.

– Azt is szokták mondani, hogy ha nagy a csend, lehet hallani, ahogy recseg-ropog a sarki fény. Ezt én még nem hallottam, de hanghatások nélkül is nagyon szép, annyira északon vagyunk, hogy kinézek az ablakon és láthatom, tette hozzá a blogger.

Yukon természetközeli hely, ugyanakkor a házakhoz nagyon közel van a civilizáció is, Reni szerint ez lehet az oka annak, hogy az ide látogatók nagy része Yukonban ragad. Az emberek kedvesek, az erdő pedig 5 perc sétára van.

– Yukonban élni olyan, mintha egy gömbvillámban lennénk, a nagy válságok elkerülik ezt a helyet, nem érezzük. – emeli ki.

Bár a 2008-as gazdasági válság alatt Reni még nem élt a tartományban, a helyiek elmondása szerint az ő életükre nem hatott ki az egész világot érintő probléma.

A 2020-as világjárvány alatt sem állt le az élet, mert Yukon eléggé el van szigetelv. Igaz, a turizmust kissé megtépázta a covid, mert akik az USA-ból Alaszkába mennek, azoknak át kell hajtaniuk Yukonon, a covid alatt viszont ezt nem lehetett. De nem álltak le az építkezések, és nem zártak be a boltok sem.

Az Élet a Yukonban blognak már 18 ezer követője van. Reni azt hitte, 2-3 hónap alatt megunja majd, de több mint 2 év után még mindig élvezi a posztok gyártását.

A magyarok nagyon szeretik nyomon követni, milyen az élet egy másik országban, sokan elvágyódnak és azt érzik, jobb életük lehetne Magyarország határain túl, de Reni szerint nagyon kevesen tudnak külföldön élni.

– Van az a mondás, hogy itt sincsen kolbászból a kerítés – mondja a blogger.

– Sokszor kapok olyan üzeneteket, hogy például: 46 éves szobafestő vagyok, szeretnék én is Yukonban élni, hogy kell oda menni? Erre én azt válaszolom, hogy repülővel, de nem tudok neked ebben segíteni.

– Sokan jönnek ide és nagyon sokan haza is mennek. Kevés ember képes külföldön élni, és nem azért, mert gyengék, hanem mert akkora honvágyuk van, hogy nem tudják magukat ezen túltenni és ez teljesen normális. Valakinek sikerül, valakinek nem.

– Azon kívül kell a nyelvismeret, munkát kell találni, a munkahelyen pedig megérteni, amit az emberek mondanak. Itt is kell adót fizetni, itt is felemelkednek az árak, a mentalitásbeli különbséget sem mindenki szereti a kanadaiak és a magyarok között. Yukonban sem fenékig tejfel az élet, kell hozzá nyitottság – tette hozzá Reni.

A nyelvismeret miatt benne is volt szorongás, mikor kiköltözött. Reni körülbelül 2 évig nem mert megszólalni, de azt mondja, ritkán származott hátránya abból, hogy nem tökéletes az angol tudása, mert a kanadaiak segítőkészek és akkor is értik, mit szeretne, ha nem beszél hibátlanul.

A bátorságát pedig Szotyi miatt szedte össze, akit kutyaiskolába hordott, így kénytelen volt megszólalni, hogy beszéljen az oktatóval.

Reninek is hiányzott a család és a barátok, amikor megérkezett a tartományba, de azóta Yukon annyira a szívéhez nőtt, hogyha hazalátogatnak Magyarországra a férjével, néhány hét után már vágyik vissza a közösen felépített, kanadai életükbe.

– Nem tervezünk hazaköltözni, itt akarunk maradni Yukonban. Érdekes, hogy ahogy idősödnek a barátaink, ismerőseink, egyre többen akarnak hazamenni vagy évente több hónapot töltenek Magyarországon. Szóval soha ne mondd, hogy soha, de egyelőre így érezzük, hogy maradunk – árulta el Reni.

Fotók: Lendvai Reni

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely