Barion Pixel Skip to content
ADD, ADHD

9 Tipp a nyári szünetre ADHD-s gyerekeket nevelő szülőknek

Mikor a gyerekeink kisebbek voltak nagyon vártuk a nyári szünetet és a nyaralást, de amikor elérkeztek semmi sem volt olyan felhőtlen, mint ahogy elképzeltük. Egy potyautas, az ADD volt az oka mindennek. (Attention deficit disorder, magyarul figyelemzavar). Mivel nem tudtunk róla, sok csalódás ért bennünket. A tenger túl sós volt, a nap nagyon sütött, és minden igyekezetünk ellenére sem a legjobb hangulatban zajlott a nyaralás. Sosem tudtuk az adott pillanatot élvezni, mert folyton volt valami, ami felháborította vagy zavarta a gyerekünket és néha olyan dolgok is történtek, amelyek másokat megbotránkoztattak. Virágh Hajnalka neurofeedback tanácsadó írása.

Időközben aztán megismerkedtünk és megbarátkoztunk ezzel a potyautassal. Szerencsére sikerült az ADD jó oldalát is megismerni és tudatosan meglátni a sok kalamajka után. Ezeket a tapasztalatokat szeretném veletek megosztani, hiszen a nyár még hosszú és sok dolgot rejteget, amivel megkönnyíthetjük a saját és gyerekünk életét is!

A nyári szünetet mindig nagy várakozás övezi viszont amikor elkezdődik sok örömöt és fáradságot okoz a szülőknek és nagyszülőknek. (De még néha a gyereknek is.) Ez fokozottan igaz, ha ADHD-s vagy ADD-s gyerekeket nevelünk.

Fontos, hogy megszervezzük a gyerekek időbeosztását, hogy mikor és ki vigyázzon rájuk, hova menjenek nyaralni a családdal, legyen-e nyári táborozás stb.

Érdemes kibővíteni ezt a listát pár egyszerű, de hasznos dologgal, hiszen a nyár rengeteg lehetőséget tartogat magában gyerekünk fejlődésére! A szünetben nagyobb az esélyünk arra, hogy a gyerekeknek olyan napirendet alakítsunk ki, ami segít nekik a mindennapokban. Nézzük a listát!

1. Magától értetődő, de sokat segít, ha kialudják magukat nap mint nap.

2. Ebben az időszakban több lehetőség van arra is, hogy a levegőn mozogjanak. Az úszás, evezés, lovaglás kiváló fejlesztési lehetőség. Javítja az egyensúlyérzéket és segíti az idegrendszer kiegyensúlyozott fejlődését.

Ez a két dolog szorosan összefügg egymással, hatásukra javul a vérkeringés, az agy vér és oxigén ellátása és a hormonháztartást is kedvező irányba terelik. Javul az endorfin és a melatonin termelés, ami a boldogsághoz és a kipihentséghez szükséges.

3. A piacokon és boltokban rengeteg zöldséget és gyümölcsöt kaphatunk, bátran megpróbálhatjuk bevezetni ezeket a válogatósabb gyerekek étrendjébe is. Felválthatjuk az édességeket gyümölcsökkel. A szénhidrátban gazdag köreteket különféle zöldségekkel, salátákkal válthatjuk ki.

4. A több szabadidő lehetővé teszi, hogy a gyerekek olyan dolgokkal foglalkozzanak, amiben örömüket lelik. Érdemes ebben támogatni őket, hiszen nagy szükségük van a bátorításra, elismerésre. Később a továbbtanulásnál, pályaválasztásnál is érdemes őket az általuk előnyben részesített irányba terelni.

5. Meggondolandó, hogy a szünet inkább a pihenésről szóljon, vagy érdemesebb lenne-e egy olyan fejlesztést, sportot kipróbálni, amire év közben kevesebb energia jutott. Ebben az időszakban könnyebb időpontot kapni, hiszen sokan a nyaralást, pihenést választják.

6. Azokból a tantárgyakból, amikből a gyerkőc lemaradt lehetősége nyílik határidő nélkül, saját tempóban felzárkózni.

7. Egy támogató csoportot is könnyebb kialakítani ilyenkor a gyerek számára, ahol megkapja a kellő biztatást, többször megdicsérik, támogatják. Lehet az illető egy kedves szomszéd néni, a nagymama, vagy ismerősök, rokonok.

8. Megbízhatjuk a házimunka egy részével, egyes feladatokat ő végezzen el önállóan. Mondjuk el a feladatot részletesen, akár listát is készíthetünk a teendőkről. Jobban szeretik, ha van benne önálló döntéshozatali lehetőségük is. Ez ne a szófogadásról, hanem a segítségről és az együttműködésről szóljon!

9.A gyerekek kiegyensúlyozottságában sokat segít egy kisállat, ami akkor is szeretettel várja és üdvözli, ha valami rossz hírrel jön haza az óvodából, rossz jeggyel érkezik meg az iskolából. Gyerekünknek lesz egy kis társa, aki önzetlenül szereti és elfogadja, feszült helyzetekben megnyugtatja, megvigasztalja.

Mindenkinek szép, élményekben és fejlődésben gazdag nyarat kívánok!

Virágh Hajnalka neurofeedback tanácsadó, író.

A témával kapcsolatban a viraghhajnalka.hu weboldalon még több információt találsz.

Kimelt kép:AdobeStock

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely