Barion Pixel Skip to content
A lombikkezelés egy álmot válthat valóra. Fotó: Freepik.

A lombikbébi program menete Magyarországon

Árakban és időtartamban lehet eltérés a magyarországi klinikákon folytatott lombikkezelések között, a lombikbébi program menete azonban mindenhol megegyezik. Számos olyan körülmény lehet az életünkben, amely miatt nem eshetünk teherbe, cikkünkben azonban nem az okokra és miértekre kívánunk kitérni, hanem összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a lombikbébi program menetéről.

Utánajártunk tehát, hogy pontosan hány lépésből áll a kezeléssorozat és milyen vizsgálatokra is kell számítanunk, ha így vállalunk gyermeket. Elsődlegesen elmondható, hogy a program 8 nagyobb lépésből áll, amely elé mi még szívesen beillesztünk egy nulladikat, a részletes kivizsgálást is.

A lombikbébi program menetének 0. lépése – A mindent megelőző vizsgálat

Alapos előzetes kivizsgálásra azért van szükség, hogy tisztán láthassuk, milyen eljárás(ok) alkalmazható(k) a leendő szülők esetében. Vannak ugyanis olyan, kevésbé invazív eljárások, amelyek során már egyszerű gyógyszeres kezeléssel, illetve inszeminációval is sikereket lehet elérni. Csak abban az esetben indul a lombikbébi program, ha ez az egyszerűbb kezelési mód nem alkalmazható vagy nem válik be.

Az általános vizsgálat az alábbiakat tartalmazza:

  1. Az ováriumok funkcionális vizsgálata
  2. Spermiumanalízis
  3. Méhüreg alaki alkalmasságának vizsgálata
  4. Hüvelyváladék vizsgálata
  5. Cytológia (egy éven belüli negatív cytológia szükséges)
  6. Szerológiai vizsgálat
  7. Belgyógyászati kivizsgálás (többek között hat hónapnál nem régebbi vérkép, ill. májfunkciós vizsgálatok megléte is szükséges)
  8. Adminisztratív, jogi feltételek megvizsgálása

Mikor nem javasolt a lombikbébi program, azaz az in vitro fertilizáció (IVF)?

Sajnos vannak olyan helyzetek, amikor nem kezdhető meg vagy egyáltalán nem kivitelezhető a lombikkezelés. Jó, ha ezekkel is tisztában vagyunk, mielőtt nagy csalódásnak tennénk ki magunkat.

Amennyiben tehát

  • a kezelés során használatos gyógyszerek miatt bármilyen kontraindikáció fennállhat,
  • ha a leendő szülő valamilyen oknál fogva nem altatható, illetve
  • ha súlyos belgyógyászati betegség vagy akut fertőzés áll fenn,
  • ha a méh alkalmatlan a kihordásra, illetve
  • ha az ováriumok rendellenesen helyezkednek el, vagy nincsenek is,

a lombikbébi program nem kezdhető meg. A kezelés általában ellenjavalt 45 év felett is, mert ebben az életkorban a teherbeesés esélye kevesebb, mint 1 százalék.

A lombikbébi program menetének lépései

Amennyiben az elsődleges vizsgálatok eredményei lehetővé teszik a lombikkezelést, az alábbiakra kell számítani.

1. A petefészek működésének leállítása majd annak stimulációja

A leállításra azért van szükség, hogy utána a petesejt „programozható” legyen, vagyis úgy működjön a kezelés alatt, ahogyan azt a fogantatáshoz szeretnénk. A stimuláció célja ezt követően ugyanis a többszörös és időzített tüszőérés.

2. Petesejtleszívás intravénás altatásban

A hüvelyen keresztüli leszívás után a petesejteket kiválogatják a tüszőfolyadékból és felkészítik azokat a megtermékenyítésre, azaz a fertilizációra.

3. Megtermékenyítés

Kétféle megtermékenyítési módszert is alkalmazhatunk a spermiumok minőségének függvényében. Ezek a módszerek a konvencionális IVF, illetve az ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection). Előbbinél az előkészített spermiumok egy szövettenyésztő edényben természetes módon termékenyítik meg a petesejteket, míg utóbbi esetben beinjektálás történik. Már a következő napon tudható, hogy sikerült-e a megtermékenyítés. Ha igen, akkor az embriókat még kb. 5-6 napig inkubátorban tartják, hogy felkészülhessenek a beültetésre.

4. Asszisztált hatching

Az AH egy mikromanipulációs eljárás. Ilyenkor nyílást ejtenek a petesejtet körülvevő védőburkon, hogy a később beültetett embrió könnyebben ki tudjon majd bújni belőle. Ezt a kezelést csak indokolt esetben végzik.

5. Embriótranszfer (beültetés) és cryopreservatio (fagyasztás)

Az embriók beültetése fájdalommentes eljárás, amely során az embriókat a hüvelyen keresztül – egy katéter segítségével – befecskendezik. Hogy hány embriót ültessenek be, azt a törvényi szabályozás figyelembevételével a szülők döntik el.  Az orvosok a fel nem használt embriókat speciális oldatban későbbi felhasználásra lefagyasztják, ha a beültetés nem lenne sikeres.

6. A luteális fázis (a menstruációs ciklus második felének) támogatása nagyon fontos a beültetés után.

Ilyenkor vagy progeszteron készítményekkel vagy sárgatesthormonokkal segítik a lombikbébi program menetének ezt a szakaszát.

7. Genetikai vizsgálatok

A preimplantációs genetikai diagnózis felállítását (PGD) akkor javasolják, ha valamilyen ismert genetikai probléma fordul elő a szülőknél. A preimplantációs genetikai szűrést (PGS) azonban ismeretlen, de valószínűsíthető problémák esetén alkalmazzák (például többszöri vetélésnél, több sikertelen kezelés esetén), illetve 38-40 év felett.  A vizsgálatok menetéről ITT olvashatsz részletesen. 

8. Egyéb asszisztált reprodukciós beavatkozásokra akkor kerülhet sor, ha a fenti lépések nem elegendők.

Ilyenkor szóba jöhet a donor petesejt, a donor spermium felhasználása, dajkaterhesség és a petesejtfagyasztás is.

A lombikbébi program menetét nagyon szigorú előírások határozzák meg, de minden esetben a sikeres megtermékenyítés és egy boldog, egészséges terhesség a cél. Ha ez megvalósul, akkor a lombikbébi programban résztvevő kismamák ugyanolyan várandósság elé nézhetnek a 12. héttől kezdve, mint minden más leendő anyuka.

Fotó: Freepik.

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely